Hanina Ajarai i t Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan! Huawei P9 Lite 17,- hollands nieuwe. 15 Wij Presidentschap financieel te lucratief u.féiL proberen zoveel mogelijk mee te genieten Iemand vroeg me laatst: Wat doen jullie eigenlijk op eerste kerstdag? Waar bij 'jullie' natuurlijk sloeg op moslims, de groep waarvoor ik af en toe als uit hangbord fungeer. Wel, dan vieren we ook feest, maar dan op onze manier. Iedereen weet namelijk dat je een bruiloft, ba- byfeest of welk familiepartijtje dan ook het beste kunt vieren op eerste kerstdag, omdat zaal verhuur dan op zijn goedkoopst is. Dit jaar valt het ook nog eens op een zondag, dubbel korting! Iedereen is bovendien gegaran deerd vrij de volgende dag, dus je kunt lekker lang doorgaan. Ikzelf word zondag verwacht op de bruiloft van een neefje. 'kerst vier je samen' bewust heeft veranderd in 'december vier je samen' om multicultu reel Nederland niet voor het hoofd te stoten. Als dat waar is, vind ik dat toch zo'n onzin. Hoezo zou een bepaalde groep mensen iets tegen kerst heb ben? Omdat er dan een andere God wordt geëerd? Of nog erger: helemaal geen God? Wees ge rust, NPO, dat kan echt nie mand wat schelen. Nee hoor, wij proberen juist zo veel moge lijk mee te genieten. Van de prachtig verlichte woonkamers bijvoorbeeld. Met daarin uit bundig versierde kerstbomen. Vraagje trouwens: wordt het als onbehoorlijk beschouwd als je als buitenstaander naar bin nen gluurt? Mijn dochtertje stopt deze weken bij elk huis zonder gordijnen om met grote ogen de pracht en praal te be wonderen. Ik voel me daar een beetje opgelaten bij. Mag dat wel? Maar dan denk ik: deze mensen zullen toch niet voor niets gekozen hebben voor zo veel openheid? Niet alleen woonkamers heb ben opeens allure tijdens de kerstdagen, ook winkelstraten zien er met kerstverlichting een stuk gezelliger en warmer uit. In het bijzonder worden we blij van het kerstpakket. Zomaar een presentje zo tegen het einde van het jaar: wie kan daar nou tegen zijn? Bij sommige bedrijven mag je zelfs online kiezen welk pakket het beste bij je past. Een van mijn vrienden kon kiezen voor een 'halal' kerstpakket. Een kerstpakket, maar dan zonder alcohol. En dan de vele supermarkt aanbiedingen in de aanloop naar Kerstmis. Zo veel lekkers om uit te kiezen, luxe etens waar, mooi gepresenteerd in wekelijkse glossy's van de Lidl en de Albert Heijn. Ik wou dat ze zoiets ook deden met het Suikerfeest. Ik heb al bijna alle desserts uit de Delicieux-reeks van de Lidl uitgeprobeerd (al thans, die waar geen varkens- gelatine in zit). Gewoon omdat het kan. Oh en ook handig in verband met die bruiloften: het assortiment chique kinder kleding is in december op zijn uitgebreidst. En met lekker veel korting. Dan moet je dus toeslaan. Het vrolijkst word ik zelf van de kerstliedjes uit de jaren 8o en 90, de hele dag door te horen waar je maar komt. Eens in het jaar mag zulke kitsch gewoon. Er is wel één onderdeel van Kerstmis dat echt niet bij ons past: het gepiel met eten dat jullie gourmetten noemen. Dus wat wij moslims doen met kerst? Wij genieten lekker mee. Fijne kerstdagen! De grondwet vereist dat de presi dent na zijn tweede termijn plaats maakt voor een nieuwe leider. Maar Joseph Kabila - zoon van de in 2001 vermoorde president Laurent- Desire Kabila - wil na vijftien jaar regeren het winstgevende landsbe stuur niet zomaar opgeven. Volgens een recente studie van Bloomberg News hebben Joseph Kabila, zijn vrouw Olive en een trits aan broers en zussen belangen in ten minste 70 (staats)bedrijven en banken. Vergunningen voor het delven van goud, diamant en kobalt zijn niet te verkrijgen zonder de handtekening van een Kabila. De waarde van het zakenimperium wordt geschat op miljarden. De familie heeft dus weinig te winnen bij een nieuwe president. Sinds dit weekeinde patrouilleren veel meer soldaten op straat in Kinshasa en zijn diverse oppositie leiders opgepakt. Volgens Klaas van Walraven, on derzoeker van het Afrika-Studie- centrum van de Universiteit Lei den, zijn de moderne Afrikaanse staten door de kolonisatie formeel opgetuigd met instituties die wij ook hebben. Maar in de praktijk gaat het er eerder aan toe als in de pre-koloniale tijd. „Toen leiders hun macht uitoe fenden door een wijdverbreid net werk van cliënten. Die hielpen de arme boeren in ruil voor politieke steun. Een Afrikaans staatshoofd moet vooral zijn regionale achter ban mobiliseren en tevreden hou den. Ook uit die hoek komt druk op de leider om door te gaan. Een nieuwe leider kan alles afpakken." Joseph Kabila is niet de eerste Afrikaanse president die zich vast klampt aan de macht. Onlangs be sloot de president van Rwanda, Paul Kagame, dat ook hij volgend jaar niet opstapt na zijn tweede ter mijn. Na 17 jaar regeren wil hij er nog 17 aan vastknopen. Negeren In buurland Oeganda veranderde Yoweri Museveni na twintig jaar regeren de grondwet om aan te kunnen blijven. De presidenten van Guinee, Angola en Zimbabwe weten ook van geen wijken. In het laatste land is Robert Mugabe (92) nu al kandidaat voor de verkie zingen van 2018. De president van Burundi, Pierre Nkurunziza, pleegde vorig jaar aan het einde van zijn tweede termijn een staatsgreep die honderden mensen het leven kostte. De presi dent van de kleine Republiek Congo kon na een dubieus referendum ook langer blijven. Vorige week besloot de president van Gambia, Yahya Jammeh, dat hij zijn verlies bij de verkiezingen zou negeren. Typisch Afrikaans is het allemaal niet, volgens Van Walraven. „Nee hoor, Lodewijk XIV zei het al: 'De staat, dat ben ik'." 1 r 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! dinsdag 20 december 2016 PC Kerstmis Ik las dat de NPO de slogan Leider Congo wil niet vertrekken Opnieuw dreigen rellen en geweld in Congo, nu Joseph Kabila (45) weigert op te stappen aan het einde van zijn tweede mandaat. Bob van Huët Kinshasa Joseph Kabila, fotoap 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 17,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 168,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €17,- waarvan €10,- abonnement en €7,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €168,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 28 december 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15