tl- Caissière krijgt werkstraf voor plunderen kassa Stel verkijkt zich op renovatie 'Euromast' EUWS 11 groenten uitdeelt - en mijn open portier, waar ik het brood uitdeel. „Vlees graag!" Anderen vragen om bruin brood. Het brood is lekker vers, en goed belegd. Ik ben nu ook 'mama' en ontvang knuffels. „Hoe heet je?" Ik vraag het ze alle maal. Want het contactogenblik is zo kort, en ik wil ze toch laten voelen dat het mij om de mensen gaat. „Jon gens opschieten, er wordt op ons ge wacht!" Stephan deelt op het nippertje nog soep uit, en handschoenen en dassen. De kou is scherp, mijn handen zijn klompen ijs. Maar waar mekker ik over... Voort gaat het weer, nu naar het Kadijksplein, waar heel veel mannen kleumend op ons wachten. „Maak alles maar op, deel maar uit, geef ze maar wat ze willen. Voor morgen ook! Er is genoeg!" Het met kiprollade belegde brood is op, maar kaas is ook goed! „Maken ze wel eens bonje?" vraag ik Stephan, die menigmaal als vrij williger de soepbus bestuurt. „Er is wel eens een aanvaring, maar de toon is meestal gezellig." We rijden terug naar het Instroom- huis, waar het stil is. De verwarde mijnheer is vast naar zijn warme bed. Je mag me altijd bellen. Ik kom je graag weer helpen Ik krijg nog een bekertje hete thee om mijn versteende handen aan te warmen. „Je mag me altijd bellen", zeg ik tegen Henny. „Ik kom je graag weer helpen." Ik ben buitengewoon onder de indruk van de mensen die deze broodnodige hulp bieden, zon der veel uiterlijk vertoon en met een natuurlijke vanzelfsprekendheid. Radio Wanneer ik thuis kom en het nieuws op de radio aanzet, hoor ik dat er in ons land 9.000 jongeren dakloos rondzwerven. Hoeveel liefdevol be mande soepbussen zijn er nodig om hen overeind te houden? Wat raar toch dat in zo'n rijk land, met een aantrekkende economie en een groeiende welvaart, er zo veel mensen op straat moeten leven... En die avond in de soepbus voelde ik heel scherp hoe dun het lijntje is tus sen mij, met warme kleren aan en een gevulde maag, en de mensen die soms al jaren geen dak boven het hoofd hebben... En het Leger des Heils, dat zonder drukte, uitsluitend gesteund door vrijwilligers en parti culiere fondsen, zorg draagt voor die spetters op de gloeiende plaat van het menselijk bestaan. In totaal is er voor meer dan een kwart miljoen uit de kassa geroofd, maar B. kon wegens gebrek aan be wijs 'slechts' veroordeeld worden voor de 45.000 euro waarvan ze toe gaf dat ze die had gestolen. B. (48) werd er aanvankelijk van verdacht tussen 2009 en 2014 meer dan 254.000 euro achterover te heb ben gedrukt. Zij was de werknemer die de kluis en geldautomaat moest vullen. Eenmaal betrapt door een be- drijfsrechercheur gaf Ria toe gestolen te hebben, maar niet meer dan 45.000 euro. Omdat de organisatie bij de super markt zo geregeld was dat meerdere mensen in de kluis konden, kon niet bewezen worden dat Ria het com plete bedrag van 254.000 euro had gestolen. Ria en haar man Henry M. kochten onder meer auto's, drugs en vakanties van het geld, maar leefden ook weer niet zó extreem duur, dat daarmee bewezen kon worden dat ze een kwart miljoen zou hebben gesto len, vond de rechter. Henry M., die wist van de diefstal en het geld des ondanks uitgaf aan mooie spullen, kreeg net als zijn vrouw ook 180 uur werkstraf opgelegd. Hij werd tevens veroordeeld voor drugsbezit. Verzekering Supermarktbaas Dick van den Hoven gaat er niet van uit dat de rest van het geld door andere werknemers is ge stolen. Hij kreeg van de verzekering 178.000 terug. „Ik heb geen reden te twijfelen aan de rest van mijn perso neel", zei hij kort na de rechtszaak twee weken geleden. Van den Hoven wilde de 76.000 euro die hij niet van de verzekering terugkreeg, verhalen op de caissière. Maar omdat zij voor 'slechts' 45.000 euro wordt veroordeeld, is lastig te berekenen hoeveel van die 76.000 euro te verhalen zou zijn. De straf rechter verwijst de supermarktbaas daarom door naar de civiele rechter. Het geld dat de vrouw heeft gestolen, wordt haar wel ontnomen. Of er veel te halen valt, is de vraag. Het geld is op, Ria is haar baan kwijt en beiden leven nu van Henry's uitkering. De restauratie van de 75 meter hoge toren langs de N4 bij Marche-en- Famenne is begroot op een half mil joen euro, maar met eigen geld al leen redden Alexandra Herzog (57) en Hans Kroneman (56) dat niet. „Met een investeerder en liefst ook een huurder voor het nog te realise ren restaurant heb je een beter ver haal voor de bank", zegt Herzog. In afwachting van een geldschie ter hebben zij een stuk grond achter de toren te koop gezet. Herzog: „Het is voor de helft een recreatieterrein, waar je een camping zou kunnen beginnen. Er ligt ook een vijver die ideaal is om met bootjes te varen. We hebben ook het huis van mijn schoonouders in Zeist te koop ge zet. Dat zou toch al verkocht wor den. We overwegen ook een crowd- fundingactie op te zetten." Het stel hoopte met de kerst al over te kunnen naar hun toren. Herzog: „We waren te optimistisch. Je kunt hier pas offertes aanvragen als je eigenaar bent. En als je ze een maal aanvraagt, vallen ze vies tegen. Je moet vaak drie tot vier keer bellen voordat ze antwoorden." Herzog en Kroneman wonen al bijna twintig jaar in de regio. Ze koch ten er jaren geleden een failliete cam ping, die ze renoveerden. „We beslo ten vorig jaar hetzelfde te doen met de toren. Inmiddels hebben we hem vei lig gemaakt - er kwam van alles naar beneden - en is het dak gerepareerd en zijn de 142 ramen vervangen." In augustus vorig jaar kochten ze de toren. Een bedrag willen ze niet noe men. De vraagprijs voor de toren en 3,5 hectare grond eromheen bedroeg 495.000 euro, verklaarde de makelaar in 2006 tegenover een Waalse krant. Hij schatte de restauratie van het bouwwerk uit de jaren 70 op zo'n half miljoen euro. De toren huisvestte in de jaren 80 een restaurant. Het draaide rond en doet daarmee denken aan de panora- malift Euroscope op de Euromast. Gasten die een uur bleven tafelen, kregen een 360 graden-beeld van de omgeving. dinsdag 20 december 2016 'majoor' Berk Marjan Berk geeft daklozen eten vanuit de soepbus van het Leger des Heils. „De wereld trekt aan me voorbij." FOTO'S MARCO OKHUIZEN —Marjan Berk Ex-hoofdcaissière Ria B. van de Plus-supermarkt in Heerde krijgt 180 uur werkstraf voor het stelen van 45.000 euro uit de kassa. Victor Schildkamp Heerde Een Nederlands stel dat vorig jaar in de Ardennen een verval len uitkijktoren kocht om er een panoramarestaurant van te maken, ziet de verbouwing ern stig vertraagd door financiële te genvallers en bureaucratie. Caspar Naber Rotterdam/Namen De toren staat vlak bij de Waalse stad Namen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11