SI AT HE 9 met foto's van haar in concentratiekamp gestorven broer Jan Verzet tegen Duitse bevelen Hij heeft in elk geval niet stilgezeten, y* Het was een mooie jongen duizenden slachtoffers uit concen tratiekampen liggen opgeslagen. Ze rijden er samen naartoe. „Dat cen trum is overweldigend", zegt Jo hanna. „Het bestaat uit meterslange kasten, vol met enveloppen met foto's, sieraden, documenten en brie ven. Dan pas snap je de massaliteit van de vervolging. De tranen liepen over mijn wangen toen ik dat zag." Eén grote bruine envelop is voor zien van de naam Johannes Wilhel mus Berens, in 1924 geboren in Rot terdam. Voorzichtig maken Johanna en Jan Willem hem open. Na zeven tig jaar zien ze een schat aan infor matie. Zo onverschillig als de nazi's omgingen met de levens van ande ren, zo zorgvuldig sloegen ze hun be zittingen op. In de doos liggen foto's van Jan in politieuniform. Een brief van zijn moeder, die de oorlogstijd in Rotterdam beschrijft. Zijn danskaart. Zijn lidmaatschap van sportclub Ve- lox. Foto's - véél foto's - van meisjes, die hem bedanken voor een mooi eindejaarsfeest. Johanna, glimla chend: „Hij heeft in elk geval niet stilgezeten. Het was een mooie jon gen." Documenten maken het boven dien mogelijk Jans laatste jaar te re construeren. De jonge agent blijkt in september 1944 naar kamp Amers foort te zijn gebracht. Op 11 oktober wordt hij gedeporteerd naar Neuen- gamme. Hoewel dat geen vernieti gingskamp heet te zijn, keert slechts 10 procent levend terug. Helse treinrit In januari 1945 verhuist Jan voor enige tijd naar buitenkamp Meppen- Versen, wrang genoeg maar 15 kilo meter van de Nederlandse grens. Daarna keert hij terug in Neuen- gamme, dat vlak voor de bevrijding wordt leeggeruimd. Hij ondergaat een helse treinrit naar het 100 kilo meter verderop gelegen kamp Sand- bostel, die velen niet overleven. Jan haalt het en maakt mee hoe de Brit ten het overvolle en door ziekte ge teisterde kamp bevrijden. Maar hij is dan al doodziek. Hij sterft in de och tend van 11 mei 1945 aan een vorm van tbc in de maag. Voor Johanna Aykens-Berens is het allemaal nog moeilijk te bevatten. Het voelt als een oude wond die weer opengaat, zegt ze. „Tegelijkertijd zijn de foto's een geschenk." Het verhaal is voor haar zoon Jan Willem tot leven gekomen. Volgend jaar bezoekt hij met zijn zoons het oorlogsmonument in Neuengamme. maandag 19 december 2016 GO Johanna Aykens-Berens „Mijn vader heeft het er nooit over gehad." foto's marcookhuizen Tijdens de bezetting stelden de nazi's de Nederlandse poli tie onder strikte controle. Op het Politie Opleidings Bataljon (POB), waar Jan Berens zijn poli tieopleiding volgde, probeerden de bezetters politiemannen te kweken in de geest van het nazi regime. Het is de reden dat het POB in Schalkhaar, bij Deventer, een niet al te best imago had. Toch valt daar het een en ander op af te dingen. Veel jonge man nen zagen via het POB een kans om aan de Arbeitseinsatz (ver plichte arbeid) te ontkomen. Daarom werd het ook wel het Politie Onderduik Bataljon ge noemd. Naarmate de oorlog vor derde, negeerden de aspirant agenten de Duitse bevelen vaker. Ze pleegden zelfs verzetsdaden, zoals het stelen van karabijnen. Anderen doken onder en namen hun wapen mee. Wie betrapt werd, ging naar één van de werkkampen. Dat overkwam 500 agenten. ,-xX —Johanna Aykens-Berens Zorgvuldig sloe gen de nazi's Jans spullen op. Nu zijn die een schat van informatie voor de familie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9