Sloggi 8 Johanna (87) wordt na 70 jaar geconfronteerd Vogelgriep grijpt om zich heen Trapschopper aangehouden Johanna is 87 en weet alleen dat haar oudste broer in de Tweede Wereldoorlog ineen concentratie kamp is gestorven. Tot zeventig jaar later een doos vol informatie opduikt. hoteldeal.nl I voor meer informatie I t088-0331506 Bij twee bedrijven is dit weekend vogelgriep (H5) vastgesteld. Bij een pluimvee- bedrijf in het Overijsselse Kamperveen zijn 14.000 vleeseenden geruimd. Het be drijf van Johan Mostert werd in 2014 ook al getroffen door het virus. Ook het nabijgele gen bedrijf van zijn broer Henri wordt preventief ge ruimd, omdat het binnen een straal van één kilometer rond het besmette bedrijf ligt. Ook in het Friese dorp Hiaure (gemeente Dongeradeel) is bij een bedrijf met leghennen vogelgriep vastgesteld. Daar worden 28.500 leghennen ge ruimd om verspreiding van het virus te voorkomen. Er zijn geen andere bedrijven in de omgeving die preventief geruimd hoeven te worden. Wel wordt één pluimveebe- drijf onderzocht. Staatssecretaris Van Dam (Economische Zaken) heeft een vervoersverbod voor pluimveebedrijven afgekon digd in een zone van 10 kilo meter rond het bedrijf. Dat verbod omvat pluimvee, ei eren, mest en strooisel. De officieren van justitie van ons staan daar namens de maatschappij Evacuatie bewoners opnieuw onzeker Duizenden inwoners van Oost-Aleppo, burgers en re bellen, gingen gisteravond toch weer een koude, onze kere nacht tegemoet. De eva cuatie van een deel van hen leek na het akkoord tussen de Syrische regering en opstan delingen even op gang te ko men, maar uiteindelijk lijkt niemand de stad te zijn uit gekomen. Oorzaak van de stagnatie was een aanval op bussen die op weg waren naar belegerde dorpen. Een Bulgaar (27) is opgepakt, omdat hij eind oktober in de Berlijnse metro een vrouw van de trap schopte. De 26-ja- rige vrouw brak een pols tij dens haar val. De beelden leidden tot emotionele reac ties. De dader, die de vrouw van achteren had getrapt, slenterde met een paar vrien den weg. Hij werd aangehou den in een bus die uit Frank rijk kwam. Volgens de woord voerder van de officier wordt ook gekeken of de man poging tot doodslag kan worden ver weten. Afgelopen maandag werd de jongere broer van de dader al gearresteerd, maar hij werd weer vrijgelaten, omdat er geen bewijs was van zijn me deplichtigheid kon worden gevonden. A Oil|JO T I VJI Cl HO LAATSTE WEEK! actie duurt van 1 -12-2016 t/m 18-12-2016 SPECIAALZAAK 3 dagen halfpension in natuurrijk Drenthe De dood van haar oudste broer Jan, daar werd thuis niet over gespro ken. Dus moet Johanna Aykens-Berens (87) het zeventig jaar lang doen met sum miere informatie en één foto. Nu ligt op de dressoirtafel van haar flat in Amstelveen ineens een doos vol waardevolle foto's, brieven en docu menten. Haar jongste zoon vond het zonde dat niets over Jan Berens bekend was. Daarom schreef hij in oktober op de site van de oorlogsgravenstichting dat Johannes Wilhelmus Berens (1924-1945) naar concentratiekamp Neuengamme was gebracht. Johanna Aykens kon niet weten dat het be richt tot een storm van reacties zou leiden. „Er komt ineens zoveel over ons heen. Ongelooflijk." De geboren Rotterdamse was tien toen de oorlog begon. Wat oorlog precies inhield, wist ze meteen op 14 mei 1940, toen haar wijk Kralingen door bombardementen werd wegge vaagd. Met haar moeder was ze het Kralingse bos in gevlucht. „We had den niets meer dan de kleren die we droegen." Het gezin Berens werd de eerste maanden opgenomen in het huis van een notaris. Daarna verhuis den de ouders en drie kinderen naar een ander deel van de stad. Haar zes jaar oudere broer Jan ging tijdens de oorlog het huis uit. Hij wilde net als zijn vader politieman worden en ging naar de politieoplei ding. In 1944 hoort de familie Berens dat Jan is opgepakt door de Duitsers. „Mijn vader is nog naar Amersfoort gegaan om hem vrij te krijgen. Hij kwam onverrichter zake terug", weet Johanna. Een mooie herinnering aan haar broer? „Ik weet nog dat ik vlak voor de oorlog op hockey mocht. Jan heeft me toen een hockeystick cadeau ge daan. We hebben hem samen uitge kozen en hij heeft hem betaald." Dat haar grote broer is overleden, komt Johanna pas na de bevrijding te weten. Om aan te sterken, rijdt ze als 16-jarige met een Canadese legeroffi cier mee naar haar familie in Nijme gen. „Die stad was al in september bevrijd, dus het was daar een feeste lijke boel. Maar er was ook een stich ting oorlogsdocumentatie, waar lijs ten van oorlogsslachtoffers hingen. Ik ben daar gaan kijken en verdomd, daar stond zijn naam op. Vreselijk. Ik dacht: hoe vertel ik dit mijn ouders?" Gedeporteerd Regelmatig denkt ze aan haar broer, maar er wordt nauwelijks over zijn dood gesproken. „Mijn vader heeft het er nooit meer over gehad. Van mijn moeder heb ik gehoord dat aspi rant-agenten moesten helpen om jo den op te halen. Dat hebben ze met de hele school geweigerd. Om die re den zouden ze zijn gedeporteerd. Meer heb ik nooit geweten." Tot dat ene bericht op internet. Privé-onderzoeker Erik Dijkstra stort zich op de zaak en brengt Johanna en haar zoon Jan Willem in contact met ITS, een archief in het Duitse Arolsen waar de eigendommen van honderd- maandag 19 december 2016 GO KAMPERVEEN Herman Bolhaar (OM) pareert de kritiek van Geert Wilders. De PVV-leider noemde de officieren in het 'Minder Marokkanen'-proces handlangers van het kabinet. ALEPPO BERLIJN ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Hotel Het Witte Veen 'Oude wond gaat open, maar het is ook een geschenk' Koen Voskuil Amstelveen Hoteldeal.nl/K12191 V 2 overnachtingen incl. ontbijt V 2 x 3-gangendiner t.w.v. 45,00 p.p. V Gratis wandel- en fietsroutes V Tip: bezoek Assen, Orvelte of Emmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8