24 ZE De bewoners van de Noordwest hoek in Breskens zijn niet blij. Woongoed start volgend jaar met de sloop van 127 huizen. Waar moeten zij tijdelijk heen? En wat komt er voor terug? „Wij weten niets." Buurten In de Evertsenlaan, Admiraal De Ruyterlaan, Crijnssen- laan, Karei Doormanstraat, Sportlaan, Vijverlaan en Banckertlaan in Breskens voelt het kil. In iedere straat staat bijna de helft van de huizen leeg. „Toen wij drieënhalf jaar geleden verhuisden naar de Evertsenlaan, was dit een leuke buurt", vertelt Corine van Ham. „Nu durven onze kinderen niet meer alleen de straat op. Ze vinden die verlaten huizen eng." Zij en haar man Leon kregen in april te horen dat ze niet terug kunnen naar hun huidige plek. „Ze gaan eensgezinswoningen zetten. Aangezien wij vier kinderen heb ben, kunnen we niet terug. Maar onze oudste dochter gaat in Vlis- singen naar school, dus verhuizen naar een ander dorp is geen optie. Woongoed zegt dat ze voor ons op zoek gaan naar een andere woning. Maar zo veel staat er niet vrij in Breskens. Hoe gaan ze dat oplos sen?" Het gezin kan wel tot 2019 in de huidige woning blijven, daarna wordt het gesloopt. De huizen zijn zo'n vijftig jaar oud en voldoen niet meer aan de eisen. Woongoed wil daarom ruim honderd nieuwe hui zen plaatsen en laat de wijk nu langzaam 'leeglopen'. Het meren deel van de bewoners vindt dat de woningen gerenoveerd moeten worden. Slopen is een ander ver haal. „Van mij mogen ze nog twin tig jaar wachten met afbreken, dan kunnen mijn vrouw en ik recht streeks naar het zorgcentrum", zegt Theo Herwegh, die vijfendertig jaar in de Karei Doormanstraat woont. Dat heeft hij altijd met plezier ge daan. „Vroeger was de buurt echt gezellig, nu is alles verpauperd. We Zoveel lege huizen dat is toch niet gezond voor een buurt? willen graag terugkeren, maar dan wil ik eerst weten wat er gaat ge beuren." De onzekerheid is de voornaam ste reden dat bewoners niet blij zijn met de plannen. Want wat houden die nu precies in? Drie jaar geleden werden ze voor het eerst geïnfor meerd, maar inmiddels is niet veel méér bekend. Herwegh: „Wij moe ten er volgend jaar uit. Waar wor den wij opgevangen? En wat komt er voor terug? Niemand weet iets. Maar wij moeten wel twee keer verhuizen hè." Lieke Anna Haer- tjens (28), die sinds vier jaar in de Vijverlaan woont, laat alles maar over zich heen komen. „Na mijn studie in Tilburg was ik op zoek naar een niet te duur huurhuisje waar ik snel in kon. De locatie is su per, vijf minuten lopen van het strand." De fotografe is één van de weinigen die zich geen zorgen maakt. „Ik ben nog jong en ik ben het huis toch aan het ontgroeien. Bovendien heb ik gehoord dat ze mijn straat pas over twee jaar gaan slopen. Maar ik begrijp dat veel mensen boos zijn. De meeste be woners hadden waarschijnlijk ge dacht om tot aan het bejaardenhuis hier te blijven. Als je dan een paar jaar daarvoor nog moet verhuizen, is dat erg vervelend." De bewoners wachten op wat er komen gaat, maar ondertussen wo nen ze wel in een 'spookbuurt'En dat is volgens Leon en Corine van Ham niet fijn. „Zo veel lege hui zen. Dat is toch niet gezond voor een buurt? Voor de kinderen wordt het lastig om speelmaatjes te vin den. Wij hebben er zelf niet veel moeite mee, maar voor hen zouden we het liever anders zien." maandag 19 december 2016 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: de Noordwesthoek in Breskens De buurt in Breskens gaat er op achteruit, vinden de bewoners. Veel huizen staan inmiddels leeg. Theo Herwegh en zijn buurvrouw wonen er nog wel. fotos ronald den dekker. 'Zo veel lege huizen is toch niet gezond voor een buurt' Gertie de Boey - Corine van Ham Lieke Anna Haertjens maakt zich niet druk over de toekomst. „Ik Theo Herwegh: „Alles is ver- Corine van Ham: „Mijn kinderen durven de straat niet meer op. Ze ben dit huis toch aan het ontgroeien." pauperd." zijn bang van die lege huizen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81