Vijf generaties mobiele telefonie 23 zv Welkom in de wondere wereld van 5G. Hypers nel mobiel internet dat ook wel de nieuwe in dustriële revolutie wordt ge noemd. Een wereld waarin een chirurg in Amerika opereert in Afrika, waar machines slimme op drachten geven aan andere machi nes, waar de slimme aardappel metingen doet, zelfrijdende auto's het verkeer bepalen, vrachtwagens in colonne rijden en waar je met een 'voelende' handschoen in een game een zwaard vastpakt of een reparatie op afstand verricht.„We zijn druk bezig de standaarden voor een 5G netwerk te definiëren, een eigen ecosysteem. 5G veran dert alles", zegt Rob Wolters. Hij is directeur Nederland van telecom gigant Ericsson. Een wereldwijde speler met 115.000 werknemers, waarvan 1200 in Nederland en 450 in Rijen. Aan de Ericssonstraat is onder meer het lab gevestigd voor onder zoek naar de koppeling van machi nes (Internet Of Things). Ericsson speelt een voortrekkersrol bij de ontwikkeling en toepassing van de nieuwe technologie. In hoog tempo ontstaan toepassingen. Vooralsnog in laboratoriumom standigheden en met een lagere snelheid op 4G. Want de 5G stan- Overeen paar jaar is deze technologie breed inzetbaar daard is naar verwachting vanaf 2020 beschikbaar. Het is een ont dekkingstocht, een samenwerking van bedrijven, universiteiten en andere (onderwijs)instellingen naar de nabije toekomst. Recente lijk demonstreerde Ericsson in Spijkenisse met en voor nationale en internationale experts haar 'Road to 5G'-evenement. Onder je reparaties 'just-in-time' voor spelt. Wolters: „Ik leg het altijd uit met de vervanging van de V-snaar in een auto. Standaard moet er bij voorbeeld na 80.000 kilometer een andere in. Door rijgedrag te me ten, kan het zijn dat het pas na 120.000 kilometer hoeft." Zo kun je langdurig metingen doen. 5G is veel zuiniger zodat een batterij straks tien jaar meegaat. De 'slimme aardappel' is een voor beeld. Een kastje meet een keer per dag of week de droogte van een akker. Een installatie kan dan lokaal sproeien. Alles kan. Zo meet een ander Zweeds bedrijf Tork wanneer de zeepdispensor in openbare toiletten bijgevuld moet worden. Ook de weer snel toene mende files kunnen bestreden worden met 5G. Door de hoge be trouwbaarheid en snelle reactie tijd is het mogelijk vrachtwagens dicht (op 1 seconde) op elkaar te laten rijden. Dat scheelt brandstof, is veiligheid en verlaagt C02-uit- stoot. Hoe dan ook: een nieuwe indu striële revolutie voltrekt zich. anderen Rob Wolters vertelde te gen een achtergrond van de Delta werken over 'de vrijwel oneindige mogelijkheden voor bedrijven en consumenten'. „Over een paar jaar is deze technologie breed inzet baar. Nu kunnen we al bruikbare toepassingen bedenken, die straks een vliegende doorstart maken." Voor de happy few demon streert Erik Verdaasdonk uit Rijen de 5G Cloud Robot. Een apparaatje op twee wieltjes rijdt en balan ceert met behulp van software en de sG-reactiesnelheid van 10 mili- seconde vloeiend. Stapje voor stapje laat hij de correctiesnelheid teruglopen naar de kritische grens van 32 miliseconde tot de robot omvalt. In de vestiging in Rijen toont Rob Wolters, samen met Marcel Damen uit Oosterhout en Mark Damen uit Waalwijk een an dere ontwikkeling van Ericsson. Mark Damen: „We kunnen de kwaliteit van water meten, of la waai of luchtkwaliteit. Dat doen we in bijvoorbeeld Bangladesh, maar ook in de Rotterdamse ha ven." En in de regio zit er een pro- ject aan te komen, maar daar mag hij nog niets over zeggen. Marcel Damen vult aan: „Als je meet, heb je gegevens. Hiermee kun je bij sturen via een ander apparaat. Als in een wijk de lucht te vervuild raakt, kun je verkeerslichten aan passen. Loost een schip, dan wordt de havenpolitie gewaarschuwd", geeft hij enkele voorbeelden. In Brabant werkt het telecombe- drijf onder meer mee in Fieldlab Campione, gevestigd bij Gate2 op hetzelfde bedrijvenpark in Rijen. Samen met 33 andere bedrijven, universiteiten en andere (onder wijsinstellingen wordt vooral in de maakindustrie onderzocht hoe De eerste draadloze telefoon voor thuisgebruik had de grootte van een walkietalkie en maakte ge bruik van analoge radiosignalen. Je kon alleen om de beurt praten. 1G staat dan ook voor de eerste generatie. 1991:2G De eerste gsm's verschijnen. 2G zorgde voor een digitale revolu tie. De verbinding is veiliger via versleutelde signalen en het be reik groter. Sms (1993) en mms (1998) worden mogelijk. In 1998 wordt, traag, mobiel internet mo gelijk. De snelheid wordt groter, gsm wordt elegant en kleur ver schijnt. De technologie en daarmee de snelheid verbetert in hoog tempo van 384 Kilobit per seconde naar 28,8 Megabit per seconde. 2010:4G De nieuwe standaard 4G maakt met een snelheid tot 100 Mega bit/s bellen via internet, ultra- brede verbinding, online gaming en draadloos afspelen van video's mogelijk. 100 Megabit/s is verge lijkbaar met een snelle kabelver binding of glasvezel. In 2011 wor den 4G-licenties geveild in Ne derland. De eerste apparaten voor 4G liggen in februari 2013 in de winkel. 5G staat in de steigers. In labora toriums wordt een snelheid ge haald tot wel honderd keer 4G. Een mensenmassa bij een evene ment houdt gewoon bereik. Het is zuiniger waardoor een accu langer meegaat. De verbindingen zijn stabieler. Dat maakt het mo gelijk om apparaten betrouwbaar met elkaar te verbinden ofwel In ternet of Things. In Zuid-Korea werkt Samsung aan een netwerk. Telecomgigant Ericsson doet on derzoek naar tal van toepassingen en verwacht dat 5G in 2020 toege past kan worden. In 2016 zijn er 5 miljard mobiele internetverbin dingen. In 2020 naar verwachting 50 miljard. maandag 19 december 2016 5G: de nieuwe industriële revolutie Hypersnel mobiel internet is in aantocht. De wereld snelt naar 5G. „5G verandert alles", zegt Rob Wolters, directeur Neder land van telecomgigant Ericsson. Berry van der Heijden Rijen -Rob Wolters, Ericsson Erik Verdaasdonk uit Rijen demonstreert in Spijkenisse de 5G Cloud Robot, foto ericsson Spannend en leuk, een 5G-operatie. fotoberryvan der heijden 2003:3G 2020:5G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80