II fjJ 5 De laatste jaren leven mannen en vrouwen hier steeds meer apart „Vrouwen worden beetje bij beetje verdreven uit de openbare ruimte in dit soort banlieues", legt Remadna uit. „Ze durven niet meer op straat te komen, in cafés krijgen ze te horen dat ze niet welkom zijn." In Frankrijk is er een flinke discussie over opge laaid. Een socialistische minister riep op het café te sluiten. „Dit is pure dis criminatie van vrouwen. Het is on toelaatbaar. In Frankrijk geldt de Franse wet." De burgemeester van Sevran, Sté- phane Gatignon (De Groenen), be schuldigde de Moederbrigade juist van 'stigmatisering'. „Wat willen jul lie bereiken? Haat tussen bevolkings groepen? Geweld?" Niet alleen politici, maar ook specia listen zijn verdeeld. Mannencafés zijn niks nieuws, zegt socioloog en islamkenner Ahmed Boubeker, van de Universiteit van Saint-Etienne. „Dat er alleen mannen komen, is al decennia zo onder Turken en Arabie ren. Ik praat het niet goed, maar het zijn gewoon tradities die eigenlijk niet meer van deze tijd zijn." Nieuwe stap Zijn Franse collega-socioloog Samir Amghar, verbonden aan de Vrije Universiteit in Brussel, is wel verbaasd. „In sommige wijken wor den vrouwen erop aangekeken als ze zich op straat vertonen. Maar dat nu echt letterlijk tegen vrouwen wordt gezegd dat ze het café uit moeten: dat is voor mij nieuw. Hiermee wordt wel een nieuwe stap gezet." De situatie in Sevran staat niet op zichzelf. Vijfjaar geleden publiceerde politicoloog en islamoloog Gilles Ke- pel al een onthullend onderzoek naar de toegenomen invloed van de islam in de banlieues. Hij noemde het ge stegen moskeebezoek en lege school kantines: islamitische ouders lieten hun kinderen niet op school eten, omdat er geen halalvoedsel was. Marie-Laure Brossier is lid van La Brigade des Mères en een onafhanke lijk gemeenteraadslid in Bagnolet, ten oosten van Parijs. „Ik sprak eens een bewoner in Bagnolet aan. Die man zei: 'ik praat alleen met je man'. Ik zei: nee, ik ben het gemeente raadslid, je hebt met mij te maken. Maar de man liep door en herhaalde: ik praat alleen met je man." In Rillieux-La-Pape, een voorstad van Lyon, hebben zo'n twintig vrou wen de handen ineengeslagen. Ze gaan er samen de straat op, in achter standswijken waar nauwelijks nog vrouwen rondlopen. De groep wan delt door de wijk en gaat iets drinken in een café waar meestal alleen man nen zitten. Eerder dit jaar stuitte de groep op een jonge moslima. „Waarom komen er geen aparte cafés voor vrouwen en voor mannen? Dan komen onze moeders ook", zei het meisje. Nee, in Frankrijk leven man nen en vrouwen samen, zegt Brigitte Desmet, de initiatiefneemster van de wandelingen en ook gemeenteraads lid namens de rechtse Les Républi- cains. Althans, dat zou moeten, vult ze aan. „Maar de laatste jaren leven mannen en vrouwen hier steeds meer apart. De bewoners, uit andere landen, nemen hun cultuur mee. Het salafisme is in opkomst en steeds meervrouwen lopen gesluierd." Dat stelt ook Nadia Remadna. „Het heeft niet zo veel met de islam als godsdienst te maken. Moslims wo nen al jaren gewoon in Frankrijk. Nee, dit zijn een soort extremistische moslimmacho's met een politieke agenda. Ze willen vrouwen hun wil opleggen." Sommige vrouwelijke moslims gaan er in mee, zegt ze. „Die zijn net zo radicaal als de mannen. Die zeggen: wij horen niet in een café, in een park of op straat." Des met: „Moslima's willen niet mee op onze wandelingen." De discussie over de 'vrouwenloze straten' liep de afgelopen dagen flink op in Frankrijk. Maar de socialisti sche regering hield zich zo goed als stil. „Veel politici durven zich er niet over uit te spreken. Als moslims er gens de schuld van krijgen, ligt alles hypergevoelig", zegt het partijloze gemeenteraadslid Marie-Laure Bros sier van La Brigade des Mères. „Wij hebben nu met videobeelden het be wijs geleverd van puur seksisme, van discriminatie van vrouwen. En de minister van Vrouwenrechten heeft niet eens gereageerd", aldus Brossier. „Dit gebeurt op een paar metrohaltes afstand van Parijs. Als je dan stil blijft, dan wil je de waarheid niet on der ogen zien." 5/8 dagen Praag en Bohemen 8/10 dagen Barcelona en omgeving/ Barcelona en Andorra Barcelona v.d. Valk Barcarola Bij Bolderman g aanbetalen niet verplicht! 8/10 dagen Wenen en het Wienerwald Wenen, het Wienerwald en Bratislava 12 dagen Rondreis Polen Rondreis de Baltische Staten 8/10 dagen Boedapest en omgeving Balatonmeer en Boedapest ■P' ^hureen (0318) 58 09 58 6 www.bolderman.nl I maandag 19 december 2016 —Brigitte Desmet Deze met een verborgen camera opgenomen beelden uit de Franse documentaire laten het café zien met alleen maar mannen, waar de vrouwen niet welkom waren (boven). Mannen gaan met de vrouwen in discussie over hun aanwezigheid (midden). Een groepje vrouwen drinkt iets op een terras waar normaal alleen mannen komen, videostillspasdefemmes Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata 2017 201 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer encl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5