TOP staat leiding meteen weer af 13 Op de slotdag van de KPN Vierdaagse pakt Mesu de leiding De 24-jarige marathonschaatser uit Middelburg schrijft in Alkmaar de eerste editie van de KPN Vierdaagse op zijn naam. maandag 19 december 2016 Marathon Tal van topschaatsers waren de afgelopen week op trainings kamp, om zich opti maal voor te berei den op het NK van t januari. Maar Niels Mesu - ook titelkandidaat op de eer ste dag van 2017 - piekerde er niet over om de KPN Vierdaagse te laten schieten. „Ik wilde heel graag zelf wel eens een meerdaagse rijden", vertelde de 24-jarige Middelburger. „De laatste keer dat er zo eentje werd gereden, stond ik zelf langs de kant. En ik ken de mooie verhalen uit het peloton. Zijn keuze kon niet beter uitpak ken. Mesu won namelijk de eerste edi tie van de opvolger van de Greenery Six, waar in 2006 een einde aan kwam. Bij de fmalerace in Alkmaar klom hij van de vijfde naar de eerste plaats in het klassement. „Mijn coach, Bert Jan van der Veen, heeft in het verleden veel meerdaagses gereden. Hij zei: 'Er kan in zo'n laatste wed strijd nog heel veel gebeuren'. Nou, dat bleek ook wel." De wedstrijd in Alkmaar kende een bijzonder wedstrijdverloop, waarbij het Mesu allemaal meezat. Je kunt ook zeggen dat hij dat geluk met zijn aanvallende stijl van rijden enigszins afdwong. In de koers over liefst 150 rondes sloeg op een gegeven moment een groepje een gaatje. Mesu zat daar niet in. Maar hij wist dat hij niet de slag mocht missen, wilde hij nog kans houden op de eindzege. Dus besloot hij toch nog de jump te wagen. Het was nu of nooit. „Toen ik vervolgens met succes de oversteek had gewaagd en met de anderen een ronde voor sprong pakte, wist ik: als ik nu nog als één van de eersten finish, win ik ge woon de Vierdaagse." Het kon nog wel misgaan. Bijvoor beeld als klassementsleider Gary Hek man - niet mee in de kopgroep van acht - negende werd en Niels Mesu buiten de top zes zou eindigen. Of als Ingmar Berga - wel in de kopgroep - een aantal plaatsen voor de Middel burger zou finishen. Er kwam dus het nodige rekenwerk aan te pas. Mesu: „Uiteindelijk kwam het mij wel goed uit dat er uit de kopgroep nog drie on gevaarlijke jongens wegreden. Die pakten daardoor de meeste punten. Van Berga had ik toen niks meer te duchten." Mesu haastte zich nog wel aan het einde en werd vierde. Met gebalde vuisten passeerde hij de meet. Hij wist meteen dat het goed zat en boek te zo zijn tweede grote overwinning in zijn carrière, na die in de Alterna tieve Elfstedentocht van begin dit jaar. Controleren Zaterdag gaf hij in Breda nog aan dat hij in de KPN Vierdaagse baalde van het verdedigende rijden van veel teams. De koers werd door veel ploe gen doodgemaakt door op élke aanvalspoging te reageren. „Elk team had wel iemand voorin het klasse ment zitten en iedereen zit de boel dus te controleren", zei hij. Een grote meneer als Mesu mocht daarom zeker niet op avontuur. Maar daarop had de Middelburger wel antwoorden. In Alkmaar verraste hij iedereen met zijn plotselinge jump, waardoor hij nog bij de kop groep kwam, en in de drie eerdere wedstrijden liet hij zien goed te kun nen sprinten in het peloton. „Bij de B-rijders had ik ook altijd wel een goe de spurt in de benen", zei hij. Daarna kwam het er een paar jaar niet zo uit, maar nu is het weer terug." In Breda ging Mesu zeer uitgekiend te werk. Toen het peloton de bel voor de laatste ronde hoorde en de vierde plaats het hoogst haalbare was, zocht hij de pijlsnelle Hekman op. Die gro te concurrent voor de eindzege in de Vierdaagse moest hij in de gaten hou den. Na de voorlaatste bocht zat hij al naast hem en bij het ingaan van de laatste bocht sneed hij net voor hem langs. „Daardoor had ik de ideale posi tie voor de sprint. Ik kwam als eerste op het rechte stuk en niemand kon me meer voorbij." Niels' broer Erwin, die vrijdag avond zijn eerste toptiennotering in vijf seizoenen op kunstijs had, sprak met bewondering over de eindwin naar. „Hij is goed op kunstijs én na tuurijs. Hij is in staat het hele seizoen goed te zijn. Ik moet tijdens het kunstijsseizoen trainingsweken in bouwen om later goed te zijn op na tuurijs, maar hij heeft dat niet nodig. Hij heeft het in zich om elke keer met groepjes mee te gaan." Die klasse en aanvalslust werd giste ren weer eens beloond. Vier jaar na zijn eerste en enige marathonzege op kunstijs en elf maanden na zijn winst op de Weissensee ging de hoogste eer naar Niels Mesu. In de laatste speelronde van 2016 liepen de korfballers van TOP tegen de eerste ne derlaag van het zaalseizoen aan. In Scheveningen ging de koploper verrassend on deruit tegen KVS: 25-23. Door de nederlaag moest TOP de koppositie in hoofd klasse B weer afstaan aan KCC. Een week na de spectacu laire overwinning op KCC had TOP de grootste moeite om op dezelfde voet verder te gaan tegen een laagvlie ger. KVS, de nummer zeven in de stand, zette de Arne- muidse ploeg weer met bei de benen op de grond. De succesformatie kreeg geen vat op de twee scherpe spit sen van KVS en keek daar door voortdurend tegen een achterstand aan. Voor rust pakte KVS een voorsprong van vier punten, die TOP nog terugbracht tot 13-12 bij rust. In de tweede helft werd de ploeg van coach Arco Goedkoop afge troefd op passie en gretig heid, normaliter het handels merk van de Arnemuidena- ren. „We wisten dat het kan spoken in Scheveningen", zei coach Arco Goedkoop over de entourage in sport hal De Blinkerd. „Toch wer den we erdoor verrast." De trainer was teleurge steld over het mindere optre den van zijn equipe, die ver dedigend niet dezelfde scherpte had als anders en ook aanvallend de ultieme drive ontbeerde. Vanaf de ge miste strafworp op 13-13 ging het mis. De liep lang zaam weg bij TOP, dat ook met individuele acties het verschil niet kon maken. Scores TOP: Anita de Ridder en Jeanine Marijs 7, Peter van Belzen 5, Wilma Meulmeester, Corné Bezemer, Dylan Gillis sen en Kristian Huisman 1. Remy Vasseur l Remy Vasseur heeft gisteren de marathon van Spijkenisse ge wonnen. De Vlis- singer deed dat in een persoon lijk record: 2.37.10 uur. Hij kwam in de 36ste kilometer aan de leiding, nadat hij Middel burger Erwin Harmes passeer de. Die werd uit eindelijk met ruim twee minu ten achterstand tweede. Vasseur: „Toen ik bij Erwin kwam, gaf hij me een schouder klopje en zei 'succes'. Als je al zo ver in de wed strijd zit, is het vaak lastig om nog aan te pik ken." De Vlissinger ging solo door naar de finish, waar hij een nieu we toptijd voor zichzelf neerzet te. Het was de tweede keer dat Vasseur in Spij kenisse zegevier de; in 2013 eiste hij ook al de over winning voor zich op. Roeland van Vliet Alkmaar JaapJan Ritsema Scheveningen Mesu is een grote meneer FOTO ORANGE PICTURES/VINCENT REIMERSMA O o. <0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40