Golf van sympathie na koop huis vluchtelingen Busvakanties 2017 3 Poolse regering trekt steeds meer macht naar zich toe, mediawet is de druppel Polen zit in een diepe crisis. Vanwege een omstreden mediawet hielden Kamerleden dit weekend het parlement bezet. Betogers blokkeerden de uitgangen zodat de regering niet meer weg kon. 'Dit land verandert in een dictatuur.' Duizenden Polen betogen tegen het besluit om per t januari geen journalisten meer toe te laten tot het parlement. Slechts enkele door de regering zelf uitgekozen tv- stations mogen nog opnamen ma ken van de vergaderingen. Alle an dere media moeten in een apart zaaltje afwachten of Kamerleden bereid zijn met hen te praten. De spanningen rondom deze nieuwe mediawet zijn zo hoog op gelopen dat agenten al dagen het parlementsgebouw in de hoofdstad Warschau bewaken. Woedende de monstranten zwaaien voor de deur met Poolse vlaggen. Ongeveer dertig parlementariërs van de belangrijkste oppositiepartij Burgerplatform (PO) bezetten za terdagnacht de plenaire zaal en eis ten dat de wet van tafel ging. De re gering trok zich ondertussen terug in een aparte kamer. Zonder de aanwezigheid van oppositiepar tijen of media namen de ministers de begroting van 2017 aan. Buiten sloeg de vlam in de pan. Met traangas sloeg de politie de betogers uiteen. Premier Beata Szydlo en Ja- roslaw Kaczynski, de leider van de regerende Partij voor Recht en Ge rechtigheid (PiS) stoven korte tijd later weg in een konvooi van auto's. Dictatuur Premier Szydlo haalde gisteren op tv hard uit naar de demonstranten. Ze noemde het 'schandalig' dat ze tot diep in de nacht in het parle mentsgebouw had vastgezeten. Toen demonstranten zich ook gisteren weer voor het parlement verzamelden, beloofde de voorzit ter van de senaat om met journalis- ten om tafel te gaan. Tot die tijd blij ven de omstreden regels gelden. Sinds het aantreden in 2015 voert de regering allerlei wetten door die de vrijheid van de bevolking inper ken. „Wie daar iets van vindt, krijgt het verwijt geen echte Pool te zijn", zegt Jan van Steenbergen, Oost-Eu- ropadeskundige en woonachtig in Polen. „De regering verandert het land in een dictatuur. Gesteund door de katholieke kerk wuift ze alle kritiek op het beleid weg." Spil in de protesten tegen de re gering is de activist Mateusz Ki- jowski, een 50-jarige IT'er met een baard, lange haren in een staart, twee grote oorringen en zwart- rode bril. Hij begon eind 2015 een Facebookpagina tegen de PiS. De regering verandert, gesteund door de kerk, het land in een dictatuur Sindsdien weet hij honderdduizen den landgenoten te mobiliseren. De huidige regering is aan de macht gekomen met de belofte dat Poolse ouders omgerekend 115 euro aan kinderbijslag zouden krijgen, zegt Van Steenbergen. „Daarmee trok de PiS vooral veel kiezers uit de onderklasse. Nu zit het land in de schulden en heeft de regering de belastingen verhoogd om die schul den te kunnen afbetalen. De rege ring trekt ondertussen steeds meer macht naar zich toe." Slechte Polen De Europese Unie gaf Polen afgelo pen juli de wind van voren van wege het inperken van de macht van het constitutionele hof. In ok tober kwam de regering onder druk van de bevolking terug van een voorstel voor een totaalverbod op abortus. Van Steenbergen: „Het ka binet zegt dat de strengere wetten nodig zijn om de restanten van het communisme op te ruimen. Of om te voorkomen dat Europa te veel te zeggen krijgt in Polen. Ondertus sen komen op de staatstelevisie al leen nog aanhangers van de rege ring aan het woord. De rest van de bevolking wordt weggezet als 'slechte Polen', mensen die uit zijn op meer Europese integratie of zelfs op een staatsgreep. Onlangs zijn met steun van de minister van De fensie zelfs volksmilities opgezet. Het zijn van die kale jongens die klaar staan om demonstraties tegen de regering uiteen te slaan." Van Steenbergen vergelijkt de problemen in Polen met die in Hongarije, waar de regering de macht van de oppositie ook aan banden legde. „Deze mediawet is voor veel Polen de druppel. De be togingen zullen nog wel even aan houden." Janneke Bijlsma, een van de initia tiefnemers van het plan, kreeg vele reacties. „Ik denk dat mensen er gewoon even aan toe waren om eens een lief en positief verhaal over Nederland en vluchtelingen te lezen", zegt ze. „En daar is het nu met kerst ook wel een beetje de tijd van het jaar voor." Maar waar er in het kerstverhaal geen plaats is in de herberg, schie pen ze in Easterlittens zelf de her- berg. Dat is ook wat de foto's in deze krant uitstraalden: de dorps bewoners die om het gezin Yasin heen staan. „Dat gaf het prachtig weer. En ook de familie Yasin was er heel trots op. De krant hangt nu al bij hen in de keuken." Bijlsma werd naar aanleiding van het verhaal ook benaderd door NPO Radio 1. Ze hoopt nu dat door alle aandacht in kranten, op de ra dio en op sociale media ertoe leidt dat andere gemeenschappen in Nederland ook zeggen: dat kun nen wij ook! Het artikel is in de Facebooktijd- lijnvan bijna 2 miljoen mensen beland, blijkt uit een analyse van de internetredactie van het AD. Bij Nederlandse nieuwsberichten komt dit hoge aantal maar enkele keren per jaar voor, bijvoorbeeld als Max Verstappen een perfecte race rijdt. De reacties op Facebook waren louter positief. Ouarda Azou schreef: 'Prachtig! Je zult zien dat dit gezin ook binnen no time inge burgerd zal zijn door de band die met het dorp wordt opgebouwd: echt een feelgoodbericht.' De reac tie die het meest geliked werd, is van Tiny Prins: 'Zo hoort het, el kaar helpen, en ik weet zeker dat er in dat dorp geen enkel mens op straat belandt, want dan krijgen ze ook hulp.' Kras.nl/busreizen of bei o9oo-96977ocPg Compleet verzorgd v.a per persoon maandag 19 december 2016 Massaal verzet tegen inperken van vrijheden Gerben van 't Hof Rotterdam/Warschau Betogers dragen posters van de aftredende Andrzej Rzeplinski, voorzitter van het Constitutionele Tribunaal, die zich sterk maakte voor de de mocratische rechten, fotoepa —Jan van Steenbergen De inwoners van het Friese Eas- terlittens hebben dit weekend tientallen positieve reacties ge kregen op hun initiatief. Zij kochten een huis voor de Syri sche vluchtelingenfamilie Yasin. Cyril Rosman Jaap van Zessen Easterlittens A Het gezin Yasin omringd door dorpsgenoten. FOTO CATRINUS VAN DER VEEN Altijd per Comfort Class of Top Class touringcar Vele reizen met 100% vertrekgarantie Vraag nu onze gratis brochure Busvakanties 2017 aan Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3