Van de Zandschulp en Schoofs stunten met nationale titels En weer die Noren 10 DIEDERIK SMIT De Nederlandse handbalsters waren dicht bij hun eerste grote internationale hoofdprijs, maar toch boog de ploeg in de EK-finale tegen titelverdediger Noorwegen: 29-30. HANDBAL EK IN ZWEDEN Column Nipt verlies uit zich bij handbalster Nycke Groot in een karatetrap vol op de linkerdoelpaal. Haar ploeg genoten zochten steun bij elkaar, maar de beste speel ster van het toernooi moest direct na de van Noorwegen verloren EK-finale (29-30) even niets van gezelschap we ten. Vastberaden schudde ze de teammanager van zich af en liep de andere kant op. Hoofd in het shirt, voor een paar tellen de tranen uit het zicht. In de laatste seconden van de wedstrijd glipte de mogelijke gelijkmaker zo door haar vingers. Nog vier seconden op de klok, als iemand haar frustratie in dat moment om had kunnen zetten in een doel- WK 2015 punt, was Groot het wel. Maar Danick Snelder pas- ste verkeerd, zo verklaarde de cirkelloopster na af loop. Ze wilde strak inspe len en zo de tegenstander ontlopen, maar de bal be landde bij de voeten van Groot. Direct daarna klonk het eindsignaal. „We hebben het in een slecht blok van tien minu ten in de tweede helft la ten liggen", zei Angela Ma- lestein na afloop. In zes mi nuten liep Noorwegen met vijf doelpunten uit. Pas in de laatste minuut bracht Estavana Polman het verschil terug naar een. „Die tien minuten hebben ons de kop gekost en dat doet ontzettend pijn", aldus Malestein. Het had heel anders kunnen lo pen, weet Snelder. „Na tuurlijk hoop je als je nog vier seconden hebt en de Spelen 2016 Donderdagavond werd Ajax uitgeschakeld in de KNVB-beker, door een nederlaag bij Cambuur. Ajax speel de met een B-team, maar dat telt niet. Geen club won de beker zo vaak als Ajax (achttien keer), maar de afgelopen jaren doen de Am sterdammers er alles aan om die status van recordhouder te verlie zen. mei 2010, twee dagen na de Dam- schreeuwer. Beatrix was koningin, Jan-Peter Balkenende premier. Harry Mulisch leefde nog en er hing een IJslandse aswolk over Eu ropa: lang geleden dus. Als Ajax uitgeschakeld wordt, dan wordt het meteen ook goed uitgeschakeld. In 2013 won AZ in Amsterdam met 0-3. In 2014 ver loor Ajax de bekerfinale van PEC Zwolle met niet minder dan 5-1. Het seizoen erop werd Ajax weg gespeeld door het Vitesse van Peter Bosz en Bertrand Traoré: 4-0. In 2015 werd er verloren bij aartsrivaal Feyenoord, door een ei gen goal in blessuretijd. vrij kansloze nederlaag tegen een middenmoter uit de eerste divisie. Op zijn vroegst kan Ajax de beker winnen in lente Op zijn vroegst kunnen de Am sterdammers het bekertoernooi pas winnen in de lente van 2018. Tegen die tijd is het acht jaar gele den dat Ajax voor het laatst de be ker won. De laatste keer dat de recordwin naar zo lang zonder bekerwinst bleef, was tussen 1943 en 1961. Jan de Quay was premier, enfin u be grijpt het. Opvallend genoeg werd Ajax tij dens de huidige bekerdroogte wél vier keer op rij landskampioen. De periode valt grotendeels sa men met het tijdperk van Frank de Boer en de structurele vroegtij dige uitschakelingen in Europa. Met andere woorden: Frank de Boer is geen toernooitrainer (en mag dus nooit bondscoach wor den) en de elftallen van de laatste jaren misten een bepaalde kwali teit die nodig is voor knock-out- wedstrijden. Misschien wel deze: dat je elke wedstrijd speelt I alsof je het A-team bent. „Ik ben niet iemand die snel uit zijn dak gaat", zei Van de Zandschulp. „Noem het Veenendaal- se nuchterheid. Ik ben uiteraard wel blij. Dit is met afstand de mooiste tennisweek uit mijn carrière tot nu toe." Helemaal uit de lucht valt het succes ook niet. Weliswaar was de 21-jarige tennisser ongeplaatst, maar zijn opmars op de wereld ranglijst viel wel op. Drie toernooi zeges in het ITF-circuit (het derde internationale tennisniveau) lever den hem plek 404 op. In Haase trof hij gisteren de met afstand beste Nederlandse tennis ser als opponent. De nummer 59 van de wereld had ook al vijf titels op zak. Die zesde zat er toch ook wel in, bij afwezigheid van Thie- mo de Bakker, Ivo van Rijthoven en Igor Sijsling. Ondanks een val se start kende Van de Zandschulp in het vervolg totaal geen ontzag voor Haase. Met kiezelharde forehands en messcherpe pas- seerslagen bleef hij in het spoor van de gedoodverf de favoriet. „Ik had op een gegeven moment ook wel het idee dat ik de baas was op de baan", merkte Van de Zandschulp op. „Ik raakte steeds beter in mijn spel. Toen leek het alsof ik geen bal meer kon missen. Een heerlijk gevoel." In de laatste servicegames scheer de de Veenendaler langs de af grond, maar hij rondde het karwei toch af. Ook bij de vrouwen was er een grote verrassing. Bibiane Schoofs, de mondiale nummer 479, reken de in de finale af met Arantxa Rus (174ste): 7-6,1-6 en 6-3. maandag 19 december 2016 @DiederikSmit Nu nog dat la Lisette van der Geest Göteborg Nederland haalt verras send de finale van het WK. maar daarin is Noorwegen veel te sterk: 31-23. Weg gouden plak. Op de Olympische Spelen strijdt Oranje met Noorwe gen om het brons. Het duel om de derde en vierde plaats gaat verloren: 26-36. Weg medaille. Ss Bekerdrooate De laatste bekerwinst was in En vorige week was er dus een Botic van de Zandschulp (foto) ontnam Robin Haase zonder enig ontzag zijn nationale tennis- titel. Met de setstanden 4-6,7-6 en 6-4 kroonde hij zich tot ver rassende toernooiwinnaar in Rot terdam. Marcel van den Top Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37