Sportieve crisis blijft ADO bespaard 4 HUGO BORST Winterkampioen glundert van trots na Feyenoord genoot gisteren van een kerstdiner. De koploper was zaterdag óók te sterk voor Vitesse. Vier popnummers die het verhaal van Feyenoord vertellen. Column I ijn sympathie lag gister middag bij Ajax. Dat wil- I de er echt wat van ma ken. Peter Bosz verloor al snel twee goede aanvallers. PSV'er Andrés Guardado schakelde Kas- per Dolberg en Anwar El Ghazi uit, al dan niet bewust. Met min dere vervangers deed Ajax wat het kon, aanvallen. ziet er totaal niet uit als een dro mer, een romanticus, maar hij is een halve idealist. Hij voelt zich schatplichtig aan de ons in 2016 ontvallen voetballer en voetbaltrai ner Johan Cruijff. Het is Bosz' intentie om zijn elf tal de bal binnen vijf seconden te laten veroveren. Veel collega's ho nen dat dat naïef is of een anachro nisme. Die trainers vinden het pri ma als de tegenstander de bal heeft. Ze laten hun elftalletje wachten. Gisteren had Phillip Cocu er ook geen probleem mee. sluit, zie ik het elftal van Cocu op zaterdagavond wedstrijden spelen die maar niet eindigen. Vruchte loos, vreugdeloos gaat de bal van voet naar voet. Meestal achteruit. Het leidt tot niks. Het blijft in Eindhoven eeuwig 0-0. Het is een echt wonder dat een ploeg die zo ongeïnspireerd en fantasieloos speelt halverwege slechts op acht en vijf punten van de concurren tie staat. Is PSV dan helemaal niks? Giste ren, dat lepe passje van Gaston Pe- reiro op Siem de Jong, die de bal gruwelijk effectief met rechts aan nam en met links afrondde. Er was nog een hoogstandje tij dens Ajax - PSV. Luuk de Jong, hij staat bekend als kopper en zwoe ger, maakte een omhaal die er bijna in ging. In Duitsland - Klaus Fischer beheerste het ambacht van de Fallrückzieher - is zoiets ge woon, hier is dat een bijzonder heid. We zitten halverwege het sei zoen. Ik kan me niet voorstellen dat PSV Feyenoord én Ajax zal in halen. Geen Europees voetbal en geen bekervoetbal, het is een ver loren seizoen. Aan Phillip Cocu zou ik willen vragen of het misschien een idee is om de supporters en andere mensen die naar PSV kijken de tweede competitiehelft een beetje te verwennen. Gewoon, omdat het kan. PSV-wedstrijden die maar niet eindigen. Het leidt tot niks De ploeg uit Den Haag was de competitie begonnen met drie overwinningen op rij, maar be landde daarna in een neer waartse spiraal. Na die flitsende seizoensstart wist ADO nog maar één keer te winnen. On dertussen belandde M ADO ook op bestuurlijk vlak in een crisis. De be loofde miljoenen uit China ble ven uit, wat er toe heeft geleid dat de club onder toezicht staat bij de KNVB. Het Haagse clubbestuur en de Chinese grootaandeelhou der Wang Hui betwisten elkaar af gelopen week voor de Onderne mingskamer in Amsterdam, die vandaag uitspraak doet als voor die tijd de zaak niet is geschikt. De supporters zijn ook hele maal klaar met het gedoe bij hun club. 'United Vansen oplichters', stond gisteren op een spandoek. De onzekerheid op bestuurlijk ni veau was ook duidelijk merkbaar binnen de lijnen. ADO speel- de zonder al te veel overtui ging, wat leidde tot een rommelige wedstrijd. ADO kwam na rust be ter in de wedstrijd en dat leidde in de 57ste mi nuut tot de openingstref fer. Ruben Schaken snelde voorbij Denzei Dumfries en vond voor het doel Becker: 1-0. Sparta kreeg in de slotfase met een man meer (na twee keer geel voor Hector Hevel) grote kansen op de 1-1, maar stuitte steeds op de uitblinkende keeper Setkus. HEROES David Bowie (1977) 'Wij staan bovenaan' galmde het massaal door de Kuip zaterdaga vond. Het Legioen voelt meer en meer dat dit het seizoen is om eindelijk weer eens toe te slaan. Trainer Henk Fraser gaf zijn spe lers van Vitesse na de 3-1 een compliment, terwijl zijn ploeg kansloos was geweest in de Kuip. Dat zegt misschien wel alles. Moeten de Rotterdammers nou uitspreken dat ze straks in mei 'helden' zullen zijn? Of juist niet omdat zoiets al zo vaak averechts heeft gewerkt bij de Rotterdam mers? „Het is onzin om nu te roe pen dat wij kampioen worden", zegt Steven Berghuis, één van de meest uitgesproken spelers van de koploper. „Maar dit elftal zal tot de allerlaatste dag meedoen. De weg is nog lang, maar als dit Feyenoord gas geeft, dan voelt een tegenstander dat, hoor." Na de winterstop komt de druk om de hoek kijken, het voortdurende gevoel van het moeten winnen, de tegenstan ders die zich ingraven. „Maar dit elftal moet dat aan kunnen." KILLING IN THE NAME Rage against the machine (1992) Zijn vader rijdt wekelijks bijna zes uur vanuit Denemarken om naar hem te komen kijken. In de Kuip likken ze hun vingers af bij het spel van de spits, dat zelden spectaculair oogt maar vrijwel al tijd effectief is. De kritiek in de Kuip was vaak dat er lukraak spe lers werden aangetrokken van wie het leeuwendeel ook nog eens faalde. In de zomer kocht Feyenoord maar één speler, maar Nicolai Jorgensen is nu topscorer van Nederland met twaalf doel punten. Tegen Vitesse bleef een treffer uit, maar wederom was hij aan speelbaar, zette hij druk op de de fensie van de tegenstander en won hij zijn duels. „Hij is zo slim, het is echt heerlijk om met hem te voetballen", zegt Berg huis. Een kleine vier miljoen tik te Feyenoord af bij FC Kopenha gen. En daar kwam nog een aan zienlijk bedrag aan tekengeld bij. Maar de spits maakt die voor Feyenoord begrippen zeer forse uitgave vanaf de allereerste secon de waar in de Kuip. SEVEN NATION ARMY The White Stripes (2003) Zelden zal een gele kaart van een speler van Feyenoord in de Kuip zo met gejuich zijn ontvangen als zaterdagavond. Karim El Ahmadi kreeg hem en is nu ge schorst voor de competitiewed strijd op 15 januari tegen Roda VOETBAL IN CIJFERS maandag 19 december 2016 Verloren jaar Dat is prettig aan Peter Bosz: hij Pfffff, PSV. Als ik mijn ogen DEN HAAG ADO Den Haag heeft vlak voor de winterstop de spor tieve crisis voorlopig bezworen. De dolende ploeg van trainer Zeljko Petrovic (foto) won giste ren met 1-0 van Sparta. Feyenoord swingend het jaar uit Mikos Gouka Rotterdam FEYENOORD VITESSE Karim El Ahmadi kreeg tegen Vitesse zoals gewenst zijn vijf de gele kaart. De schorsing van een wedstrijd heeft geen gevol gen voor Feyenoord. Die 'zit' hij uit tijdens de Afrika Cup. EREDIVISIE Roda JC Kerkrade - FC Utrecht 0-0. Scheidsrechter: Lindhout. Toeschouwers: 13.254. Gele kaart: Van Hyfte (Roda JC Kerkrade). Roda JC Kerkrade: Van Leer; Milec, Wer ker, Kum, Van Peppen; Rosheuvel (90+2. Noor), Gullón (85. Schahin), Ajagun, Auas- sar, Van Hyfte; Mytides (78. Paulissen). FC Utrecht: Jensen; Van der Maarel, Leeuwin, Janssen (29. Troupée), Van der Meer; Amrabat, Rosheuvel (53. Ludwig), Barazite (88. Klaiber), Ayoub; Zivkovic, Haller. Feyenoord - Vitesse 3-1 (2-1). 15. Elia 1-0, 24. Tighadouini 1-1, 42. Berghuis 2-1, 57. Berghuis 3-1. Scheidsrechter: Higler. Toe schouwers: 47.500. Gele kaart: Nelom, El Ahmadi (Feyenoord), Van Wolfswinkel (Vitesse). Feyenoord: Jones; Karsdorp, Botteghin, Kongolo, Nelom; El Ahmadi, Kuyt (83. Bas- acikoglu), Vilhena; Berghuis, Jorgensen, Elia (60. Toornstra). Vitesse: Room; Leerdam, Kashia, Van der Werff, Ota; Foor (83. Osman), Nakamba, Baker; Rashica (67. Nathan), Van Wolfs winkel (74. Zhang), Tighadouini. FC Twente - AZ 1-2 (0-0). 46. Weghorst 0-1, 68. Ünal 1-1, 90+2. Bijen (e.d.) 1-2. Scheidsrechter: Kamphuis. Toeschou wers: 24.500. Gele kaart: Seys, Bijen (FC Twente), Tankovic, Ouwejan (AZ). FC Twente: Marsman; Ter Avest, Ander sen, Bijen, Van der Lely; Van der Heyden (61. Ede, 88. Oosterwijk), Klich, Mokotjo; Seys (82. Yeboah), Ünal, Celina. AZ: Rochet; Johansson, Luckassen, S. Wuytens, Ouwejan; Seuntjens (79. Van Overeem), Mühren (65. Til), Rienstra; Ja- hanbakhsh, Weghorst, Tankovic (70. Dos Santos). Excelsior - NEC 2-2 (1-1). 11. Eibers 1-0, 41. Grot 1-1, 49. Karami 2-1, 77. Dumic 2-2. Scheidsrechter: Bax. Toeschouwers: 3.875. Gele kaart: Drost (Excelsior), Ofo- su, Breinburg (NEC). Excelsior: Muyters; Karami, Mattheij, Drost, Kuipers; Fortes, Vermeulen (83. Ha- douir), Faik; Fredy (78. Ondaan), Hassel- baink, Eibers (67. Bruins). NEC: Delle; Buwalda (60. Dyrestam), Du mic, Golla, Fomitschow (77. Ofosu); Bikel, Von Haacke (65. Awoniyi), Breinburg; Ka- dioglu, Grot, Rayhi. ADO Den Haag - Sparta Rotterdam 1-0 (0-0). 57. Becker 1-0. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 12.691. Rode kaart: 79. Hevel (ADO Den Haag/2x geel). Gele kaart: Floranus, Chevreuil, Brogno (Sparta Rotterdam). ADO Den Haag: Setkus; Ebuehi, Beugels- dijk, Meissner, Kanon (71. San Roman); El Mahdioui, Trybull, Hevel; Schaken, Kasta- neer (82. Duplan), Becker (71. Van der Heijden). Sparta Rotterdam: Kortsmit; Dumfries, Breuer (82. Chevreuil), Vriends, Floranus; Mendes da Silva (63. Sanusi), Van Moor- sel (67. Goodwin), Dougall; Verhaar, El Az- zouzi, Brogno. FC Groningen - Go Ahead Eagles 1-1 (1-1). 20. Mahi 1-0,31. Antonia 1-1. Scheids rechter: Nijhuis. Toeschouwers: 19.442. Gele kaart: Hateboer, Bacuna (FC Gronin gen), Schenk, Maatsen (Go Ahead Eag les). FC Groningen: Padt; Hateboer, Reijnen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31