PSV zoekt voor begin 2017 nog naar nieuwe aanknopingspunten Ajax en PSV speelden een vurige, boeiende topper (1-1), maar alleen Feyenoord mocht zich gisteravond winnaar noemen. 2 VOETBAL AJAX - PSV A Hoe vermakelijk Ajax-PSV ook is, beide clubs gaan met kopzorgen richting de feestdagen Alsof iemand op een dampend feestje plots de stekker uit de geluidsinstalla tie trekt en ge lijk het volle licht aanzet. Zo voelt het op de vroege zondagavond in de Arena, waar Ajax en PSV wezenloos naar eikaars puistjes staan te kijken, meteen na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Pol van Boekei. Het stadion valt stil. Niemand juicht of stort ter aarde. Het schoolvoorbeeld, kortom, van een anticlimax. Want bovenal is dit de avond van Feyenoord geworden, de zoge noemde winterkampioen die 8o kilometer verderop vrolijk aan schuift voor een collectieve kerst dis. Vijf punten bedraagt de voor sprong van de Rotterdammers hal verwege het seizoen op Ajax, liefst acht op regerend landskam pioen PSV. Grapje op Twitter van een Feye- noord-supporter die Berend heet: „Iedereen heeft het over de broers De Jong, maar de echte winnaar is de broer van Davy Klaassen." Voor wie het nog niet wist: die laatste broer is Feyenoord-suppor- ter. Precies dat sentiment blijft ook hangen in de reacties na af loop. Want hoe vermakelijk en vu rig ook de topper tussen Ajax en PSV, beide clubs gaan met kopzor gen richting de feestdagen. De competitie is nog verre van ge speeld, maar Feyenoord is op zijn minst stabieler gebleken. Op zijn beurt wijst trainer Peter Bosz er zondagavond fijntjes op dat Ajax wel vaker een achter stand heeft goedgemaakt in recen te jaren, 'zo heb ik me althans la ten vertellen'. En collega Phillip Cocu: „Laten we vooral eerst naar onszelf kijken, door een goede se rie wedstrijden neer te zetten. Kij ken we daarna verder." Weerspiegeling Het duel zelf weerspiegelt in veel opzichten de eerste seizoenshelft van beide clubs. Ajax toont zich veelal flitsend, is de veel beter voetballende ploeg, maar het blijkt tegelijk wisselvallig en kwetsbaar. PSV speelt vooral stroef, onooglijk. Het mist creativi teit en vorm, bovenal zichtbaar bij sleutelspelers zoals Davy Pröpper en Andrés Guardado. De teruggekeerde Mexicaan maakt vooral indruk als sloopko- geltje in de eerste twintig minu ten. Eerst deelt Guardado een knietje uit aan spits Kasper Dol- berg, daarna glijdt hij stevig in op het lichaam van Anwar El Ghazi. Beide Ajacieden gaan geblesseerd het veld af, met een ronduit chao tische openingsfase tot gevolg. Het duel is toch al stevig, com pleet met heetgebakerde opstoot jes en driftig gedoe. Maar ook het spelniveau is bij vlagen heel be hoorlijk. In het bijzonder het mid denveld van Ajax maakt indruk, met Lasse Schone en vooral Davy Klaassen als de grote gangmakers. De laatste opent kort na rust op schitterende wijze de score, dank zij een vlammend schot met bui tenkant rechts, afdraaiend rich ting de bovenhoek. De aanval die eraan voorafgaat is al net zo fraai, compleet met een overstapje van Mateo Cassierra. Mix Ajax blijft ook daarna lang de bete re ploeg, maar PSV knokt zich als nog terug in de laatste fase. Eerst stuit Luuk de Jong met een om haal op keeper André Onana, niet veel later is het uitgerekend broer Siem die scoort. De oud-Ajacied is met een mix van applaus en ge fluit ontvangen in de Arena, met een na zijn invalbeurt. Maar feil loos is de aanname van De Jong in de 8oste minuut, op aangeven van Gaston Pereiro, en sluw de afwer king met links: t-i. Het zou in veel gevallen het ver haal van de dag zijn geweest; Siem de Jong die scoort bij zijn te rugkeer in Amsterdam, beschei den juichend in het stadion waar hij vier keer kampioen werd. Maar tien minuten later blijft bovenal de ontnuchtering over, netjes ver deeld over Ajax en PSV. Alleen in Rotterdam wordt er zondagavond gejuicht en gela chen. „Wij kunnen met onze achter stand na de winterstop alleen maar naar onszelf kijken, niet naar Ajax en Feyenoord", zei Phillip Co cu daar in de Arena over. De trai ner van PSV beseft dat hij en zijn ploeg eerst maar eens 'een goede serie neer moeten zetten.' „Dus zonder al die gelijke spelen ertus sen. Die zijn er gewoon te veel ge weest in de eerste competitiehelft. Daarom staan we er nu voor zoals we er voor staan." Toch wil niemand in het kamp van de regerende kampioen de 1-1 tegen Ajax als de definitieve nek slag zien. Cocu: „Ik heb de spelers nog complimenten gegeven voor hoe we ons hier herpakken na te genslag. Dat gevoel neem je óók mee de winterstop in." In de catacomben van de Arena werd ook al meteen gezocht naar voorbeelden uit het verleden die een aanknopingspunt kunnen bie den. Voorbeelden van teams die uit geslagen positie toch nog te rugkwamen na een formidabele inhaalrace. Het Ajax van Frank de Boer maakte bijvoorbeeld eens een achterstand van elf punten goed. Bij PSV, waar Luciano Narsingh in de belangstelling staat van Swansea City, hopen ze ook op minder blessures in het tweede deel van het seizoen. Maar voorlo pig zijn er weer drie nieuwe geval len. Siem de Jong (lies), Héctor Moreno (hamstring) en Jetro Wil- lems (weer last van zijn hoofd na een recente hersenschudding) moesten voortijdig van het veld. maandag 19 december 2016 Sjoerd Mossou Amsterdam Alleen Feyenoord Vreugde bij PSV in de Arena. De club heeft echter zat kopzorgen. FOTO PIM RAS PSV de eerste afhaker in de titel strijd? De kans is reëel dat het stadhuisplein van Eindhoven in 2017 niet het decor zal zijn voor de derde kampioensviering op een rij. Acht punten achterstand op een koploper (en eigenlijk ne gen met het doelsaldo erbij), dat is een gat dat ook in psycholo gisch opzicht fors te noemen is. Maarten Wijffels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29