II II Rotary voert campagne voor gezonde voeding voor kinderen EN 19 Afsluiting project Veere en UCR over de toekomst van het toerisme Deskundigen en ondernemers stellen dat het hokjesdenken plaats moet maken voor creatieve oplossingen. shopnusnelonlineopwww.bomont.nl Walcheren moet losko men van het hokjes- denken. Van regels die zijn bedacht om het landschap in te delen. Van wKat waar wel of niet mag omdat dat nu eenmaal ooit zo bepaald is. Alleen door breder te denken en beter samen te werken, ontstaat een nieuwe, duurzame en kansrijke visie voor de toekomst van het eiland. Die boodschap klonk zondag door tijdens de afsluiting van het project van de gemeente Veere en University College Roosevelt over de toekomst van het toerisme. In een radio-uitzending van Walche ren FM gingen deskundigen met elkaar in gesprek. „De kern is dat we niet meer in vakjes denken", zei architect Timko Lokerse. „Dat je in de natuur niks mag doen. Dat je op zeeweringen niks mag doen. We moeten juist dingen op een goede manier com bineren. Zonder alles vol te bou wen. Maak van een stuk landbouw grond natuur. Sta er eerst twintig jaar ecolodges in toe zodat de na tuur zich kan ontwikkelen en haal daarna die lodges weg. Dan heb je en een nieuw stuk natuur en het toerisme heeft een kans gehad." Sophie Krier van UCR reageerde enthousiast. „Mooi! Timko pro beert het om te draaien. De toerist A Archeoloog Bernard Meijlink (midden) pleit voor creatieve oplossingen voor het Walcherse landschap, foto lex de meester komt voor de natuur. In zijn visie gebruik je de toerist om natuur te maken." Kathrin Ginsberg van het Cen trum voor Beeldende Kunst Vorm geving en Architectuur viel hen bij. „Walcheren was ooit de tuin van Zeeland. Na de inundatie is het ge bied opnieuw ingedeeld. Alles heeft een bestemming gekre gen. We hebben te veel opge ruimd. Het is net als een zandbak waarin je alle schepjes en emmer tjes keurig op een rij legt. Dan krijg je een plek waar je niet wilt zijn." Archeoloog Bernard Meijlink nam de kaart van Walcheren erbij. „Je Je kunt het landschap maar één keer verpesten ziet overal kreekruggen waarop dorpjes liggen en kerktorens staan. Maar het open landschap verdwijnt door geluidswallen. Je ziet die dor pen en torentjes straks niet meer. Waarom kies je niet, net als vroeger, voor mooie meidoornha gen? We moeten in onze ambities niet gevangen zitten door de hokjes waarin we leven." Tom Pouwer van camping Oran jezon in Vrouwenpolder onder streepte hoe belangrijk toekomst gericht denken is. „Je kunt het maar één keer verpesten. Ik moet nog dertig jaar verder met mijn bedrijf. Mijn gasten komen voor de omge ving. Als ik die verpest, komen ze niet meer." Zijn vader Ab Pouwer, voorzitter van de vereniging van recreatieondernemers Recron, sloot zich daarbij aan. „De vraag naar nieuwbouw van vakantiehui zen is nu enorm, omdat ze een Waarom kies je niet voor mooie meidoornhagen? goede belegging zijn. Maar als de rente weer stijgt, daalt het rende ment. Straks zitten we met veel te veel huisjes. Vernieuwing is be langrijk voor het toerisme. Maar we moeten geen landschap consume ren, we moeten landschap produ ceren." 'Gezonde Start, Gezondere Toe komst' heet de campagne. Want veel kinderen eten te weinig fruit en een flinke groep kinderen komt zonder ontbijt naar school. Rotary wil scholen helpen daarin verandering te brengen. Ook wil de serviceclub met de campagne overgewicht bij kinde ren bestrijden. Kinderen krijgen niet alleen te weinig gezonde voe ding binnen, maar ook te veel on gezond eten. „Er gaat soms een wereld voor ze open als ze merken dat je met gezonde ingrediënten ook iets lekkers kunt maken. Een gezonde snack in plaats van een zak chips", zegt Reg Reddingius van Rotary Middelburg. De serviceclub zamelt nu al voor het derde jaar geld in voor dit doel. Met de opbrengst kunnen scholen met de kinderen gezond eten koken Gemiddeld levert die actie 10.000 euro op. Daarvan worden door het jaar heen appels uitgedeeld op scholen. Dit jaar waren dat er zo'n 50.000, vertelt Cora Zaaijer van Rotary Middelburg. „Ook kunnen scholen er lespakketten of appara tuur zoals oventjes van aanschaf fen om op school met de kinderen gezond eten te koken. Het doel is om via de kinderen ook de ouders te bereiken." Volgens Zaaijer is het lastig om te beoordelen of de acties van Ro tary en de scholen ook echt succes vol zijn. „Dit is het derde jaar dat we dit doen. Dat is nog te vroeg om een effect te kunnen meten. We horen wel dat scholen het belang rijk vinden en graag blijven mee doen aan onze actie." Kraam Rotary Middelburg staat ook van daag en morgen nog van 10.00 tot 17.00 uur met een kraam op de Markt, bij de ijsbaan. maandag 19 december 2016 WA Walcheren zit gevangen in regels Maurits Sep Vrouwenpolder -Tom Pouwer, ondernemer -Bernard Meijlink, archeoloog Rotary Middelburg voert actie voor gezonde voeding voor kin deren op de basisschool. Vier dagen lang worden op de Markt in Middelburg vetbollen, appels en erwtensoep verkocht. De op brengst wordt gebruikt om op scholen gezonde voeding te promoten. Maurits Sep Middelburg -Cora Zaaijer, Rotary ^GAASTRA bloomings Marc o'Poio Süpërdry. RETOUR N I K K I E SCOTCHSODA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19