Het lukt maar niet bij Sabewa Viskampioenen komen uit Brielle Leeftijd 16 ZE Een kwart van de klachten die de Zeeuwse Ombudsman behandelt, gaat over Sabewa. „Het gaat wel beter, maar 't gaat langzaam", meent Gertjan van der Brugge. SABEWA NOG VEEL KLACHTEN OVER MERCUUR IN VLISSINGEN Commentaar Het lijkt maar niet te willen lukken bij Sabewa. Het regent al jaren klachten over de organisatie die belastinggeld int voor acht Zeeuwse gemeenten en kwijtschelding regelt voor alle Zeeuwse gemeenten en het waterschap. Twee jaar geleden ging het nog om administratieve strubbelingen en achterstanden. Zaken die met organisatorische maatregelen zijn te verhelpen, hetgeen ook grotendeels is gelukt. Toch krijgt de Zeeuwse Ombudsman nog al tijd veel klachten over Sabewa. Om te beginnen communiceert de organisatie nog altijd niet hel der, terwijl juist op dat punt eerder dit jaar verbetering werd beloofd. Een brief van Sabewa moet voor iedereen begrijpelijk zijn, was toen het streven. Maar nog steeds moeten bij de Zeeuwse Ombudsman brieven van Sabewa soms twee keer worden gelezen om de bood schap helder te krijgen. Daarnaast blijkt de organisatie nog altijd een vrij rigide opstelling te kiezen. Sabewa mag organisatorisch dan wat soepeler werken, in de beoordeling van aanvragen voor kwijtschelding lijkt een totaal ge brek aan flexibiliteit te heersen. Dat de Zeeuwse Ombudsman in sommige gevallen alsnog duidelijk moet maken waarom kwijtschel ding toch mogelijk is, geeft wel aan dat Sabewa geneigd is erg snel een 'nee' te verkopen. In een reactie geeft Sabewa zelf ook aan dat er wellicht meer mogelijkheden zijn om mensen te helpen met kwijt schelding. Het is hard nodig dat daar aandacht voor komt, zeker om dat niet iedereen die wellicht onterecht kwijtschelding is geweigerd, zich tot de Zeeuwse Ombudsman zal wenden. Ook al is er het een en ander verbeterd, Sabewa is er duidelijk nog niet. Het wordt zo langzamerhand tijd dat de organisatie zich niet meer vooral onderscheidt door het grote aantal klachten. Ook al is er het een en ander verbeterd, Sabewa heeft de zaken duidelijk nog niet op orde ALMANAK Toegegeven, er is wat leeftijds verschil tussen die Middelbur ger en zijn jongere vriendin. Haar 7-jarige dochter wilde on langs eens weten in welke leef tijdsklasse ze hem in moest de len. „Ben jij in de dertig", vroeg ze wijsneuzerig. Het 'ja' was verleidelijk, maar eerlijk duurt het langst. „In de zestig dan?" Oeps, nee, natuurlijk niet. „In de veertig dan?" Die Middelbur ger koos eieren voor zijn geld voordat ze over zeventig zou be ginnen en bekende ruiterlijk dat hij 55 was. De kleine keek hem even fronsend aan en vroeg: „Weet mijn mama dat ook?" Automobilisten tegen de lamp Inbreker op heterdaad betrapt Dief plundert gokkast THOLEN Serie inbraken in een week Bij de Zeeuwse Ombudsman re gent het nog altijd klachten. Zo'n vijftig van de ruim tweehonderd zaken die de ombudsman dit jaar behandelde, betrof Sabewa. Bijna dagelijks zit secretaris Mirjam Wisse aan de telefoon met Sabewa om toe te lichten waarom een ver zoek om kwijtschelding wellicht toch zou moeten worden toegewe zen. „Dat is heel tijdrovend. Als de zaak daarna maar vlot afgehandeld werd, maar het komt heel vaak voor dat we opnieuw contact moeten opnemen omdat er niets gebeurd is. Het duurt veel te lang voor er uit sluitsel is over zaken. We hebben regelmatig overleg met collega-in stituten en daardoor weten wij: nergens is het probleem zo groot als hier." Volgens voorzitter Gertjan van der Brugge van de Zeeuwse Om- budscommissie is Sabewa heel bang voor precedenten. „Maar wij denken dat het mogelijk is op ver standige wijze gebruik te maken van de hardheidsclausules zonder dat de deur wijd open komt te staan." Sabewa had in de commu nicatie met burgers wel eens een norse toon. „Hoewel dat flink ver beterd is, en de klachtencoördina tor bij Sabewa goed werk doet, is de voorlichting nog steeds ambtelijk", zegt Van der Brugge. Secretaris Mirjam Wisse: „Ik moet zelf brie ven vaak twee keer lezen om ze te begrijpen. Maar ze doen hun best." De ombudsman vermoedt dat er veel mensen zijn die wellicht in nog schrijnender situaties zitten dan hij onder ogen krijgt. „Er is wilskracht, kennis en doorzettings vermogen nodig om bij ons te ko men. Er moeten er wel meer zijn." Sabewa heft en int belastingen namens acht Zeeuwse gemeenten en het waterschap en adviseert voor de kwijtschelding van alle Zeeuwse gemeenten en het water schap. Verantwoordelijk wethou der Jon Herselman van Kapelle is Er is wilskracht en kennis voor nodig om bij de Ombudsman terecht te komen het niet eens met de kritiek dat Sa bewa te streng is. Hij wijst erop dat Sabewa de regels heeft versoepeld voor onder meer pensioengerech tigden, kleine ondernemers en mensen die kosten moeten maken voor kinderopvang. Wel erkent hij dat er een 'grij s gebied' is, waar wel licht meer mogelijkheden zijn voor kwijtschelding. „Daarover zijn we ook in gesprek met de ombudsman. Uiteindelijk komen we er wel uit." Tijdens de finale van het Neder lands Kampioenschap Kustvissen voor Teams, zaterdag in Westka pelle, werd een recordhoeveelheid vis gevangen. De 34 teams haalden in vier uur tijd 2700 vissen binnen. „Dat is echt heel veel", zegt Gilles Traas van de organisatie. „Normaal zitten we op 400,500 vissen." Een van de deelnemers kwam individu eel zelfs tot 50 vissen. Voor het eerst was de finale van deze zogeheten PENN Korps competitie in Zeeland. De wed strijd, met 34 teams, kende een ver rassende ontknoping. HSV De Zee baars uit Scherpenisse had in de eerste vier wedstrijden een ruime voorsprong opgebouwd en leek on bedreigd op de titel af te gaan. De Zeebaars kwam deze keer echter niet verder dan de 8e plaats, terwijl concurrent De Watergeus uit Brielle tweede werd. Dat leverde in het eindklassement een gelijke stand op. Omdat De Watergeus een wedstrijd meer had gewonnen, moesten de Zeeuwen de titel laten aan De Watergeus. Beide teams mogen wel volgend jaar meedoen aan het WK in Frankrijk. De derde plaats was voor HSV Westkapelle 1, dat in de eerste wed strijd 23e werd, maar daarna steeds in de hoogste regionen eindigde. maandag 19 december 2016 n lulu?»»*! f WOU - VLISSINGEN De oude mijnenveger Mercuur is zaterdag aange komen in Vlissingen. Volgens Niek Peters van Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen wordt op Scheldepoort in januari begonnen met het verwijderen van asbest uit het schip. „In april zal de Mer cuur in het Dok van Perry afmeren. De mijnenveger wordt als mu seumschip opengesteld voor bezoek. Het verkeert in goede staat en kan nog twintig jaar mee." De mijnenveger is 54 meter lang en ruim 10 meter breed. Het Dok is 68 meter lang en 15 me ter breed. „Dus er is zeker nog ruimte om er andere dingen in te doen. De badeendjesrace bijvoorbeeld, en zwemmen in de zo mer." FOTO NIEK PETERS Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Twee automobilisten hebben vrijdagavond in Middelburg een proces verbaal gekregen omdat ze te veel alcohol hadden gedronken. De politie hield tussen 20.30 en 04.15 uur een controle op de Schroeweg en de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg, en op de Prins Hendrikweg in Vlis singen. In totaal hebben 660 bestuurders gebla zen. Ook werden veertien be keuringen uitgedeeld voor andere vergrijpen. VLISSINGEN Een 28-jarige man uit Vlissingen is zaterdag rond 05.00 uur op heter daad betrapt tijdens een inbraak. Hij probeerde een televisie uit een wo ning aan de Menno van Coehoorngracht te ste len. Een oplettende bur ger belde de politie. Toe gesnelde agenten zagen de man wegduiken. Naast hem stond een te levisie die uit de naastge legen woning afkomstig was. SINT-ANNALAND Een 35-jarige man uit Sint-Annaland is vrijdag dagavond aangehouden nadat hij een gokkast had geplunderd. De uitbater van het café aan de Mo lenstraat belde daarop de politie. Toen agenten ter plaatse kwamen, was de ver dachte verdwenen, maar hij kwam na korte tijd weer terug en raakte in gevecht met andere be zoekers. De verdachte is daarop aangehouden. In een flat aan de Da- lemsestraat in Tholen is zaterdagochtend inge broken. Het is de derde inbraak in krap een week tijd. Woensdag was het raak aan de Zuidsingel in Sint-Maar tensdijk. En donderdag ochtend werd er in een woning aan de Molen dijk in Sint-Maartensdijk ingebroken. Lek is nog Ondine van der Vleuten -Gertjan van der Brugge, ombudsman Zeeland Rolf Bosboom Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16