Halina Reijn E 13 3 Ze werden voor naïef uitgemaakt en pasten zich aan aan de 'normale' samenleving Hij is geen familie, maar hij is net iets meer dan zomaar een man Een Nieuwjaarsgroet van uw bezorgen een goede gewoonte Prettige feestdagen goed 20X7 In duistere dagen brengt een bezoek aan de zonnebank in een poging het vitamine D- gehalte in het lijf aan te vul len meestal niet genoeg ver lichting. Ook zijn de endorfines die vrij zouden moeten komen na het vervullen van een taak, klein of groot, niet genoeg om de winterdepressie tegen te gaan. Dankbaarheidslijstjes die me ervan moeten doordringen dat ik geen enkele reden heb om me niet supergelukkig te voelen, drijven het onbestemde gevoel niet mijn hart uit. Het binchkij- ken van The Crown, een paar forse glazen glühwein of kilo's com- fortfood, inclusief oliebollen, kunnen mij ook niet van de vraag verlossen: waartoe, waarvoor en wat moeten we op en met deze aarde? De roerige huidige politieke tijd, de westerse wereld die in een transitiefase zit, maakt het gevoel van onzekerheid en onvei ligheid nog een stukje groter dan het koude seizoen op zichzelf al doet. Als kind hadden wij een huis vol mensen, familie, vrien den, gestrande types op zoek naar wat eten en een dak. Mijn vader spande een groot vel papier om een tekentafel en we maakten met tien mensen een of ander abstract schilderij. Er was een gitaar, er waren een paar trommels en mensen ver maakten zichzelf en elkaar. We dronken anijsmelk, aten soja- brokken in plaats van kalkoen en luisterden naar verhalen die mijn moeder vol passie vertelde aan het kerstdiner. Mijn ouders wa ren al zelfonderzoekers en zelf- spiritisten ver voor het hip en happening was. tot diep in de jaren 8o niet anders dan experimenteren met medita tie, goeroes, alternatief onder wijs, komposthopen, moestui nen, alternatieve geneeswijzen, alternatieve levensfilosofieën et cetera, veganisme, macrobiotiek, alles om te streven naar zelfont plooiing, naastenliefde, een beter milieu en betekenis. Er hingen enorme touwen uit hun brieven- bus waarmee ze hele gezinnen binnenhengelden. Hun hippie ideeën overleefden de tand des tijds helaas niet. Ze werden voor gek en naïef uitgemaakt en pas ten zich langzamerhand aan aan de 'normale' samenleving. Nu de wereld om ons heen kantelt, er nieuwe kampen ont staan en intelligentie, compassie en nuance vieze woorden zijn ge worden, is het knap lastig een le venshouding te vinden die een beetje zinvol aanvoelt. „Wat is het antwoord van links?" schreeuwen mensen elkaar toe in kroegen en wandelgangen. „Wat is het antwoord van de elite op het huidige politieke klimaat en de frustraties van het volk?" Ik heb geen idee, echt geen en kel idee. Als er landen zijn waar geen water maar wel smartpho- nes zijn, zoals wetenschapper Stephen Hawking in zijn artikel in The Guardian zegt, is het niet moeilijk te begrijpen waar de woede vandaan komt, maar een oplossing is natuurlijk andere koek. „Er is genoeg voor iedereen. We moeten het alleen opnieuw verdelen", filosofeert een vriend terwijl hij een glitterbal in de boom hangt. Een mooie kerstge dachte vind ik dat, maar die her verdeling lijkt voorlopig nog niet in zicht. „Nog een paar jaar, dan hebben we helemaal niks meer te filosoferen, dan zijn we opgevre ten door onze eigen hebzucht en overspoeld door 37 tsunami's of zitten met een klein groepje overlevers te bibberen in een gla zen koepeltje op Mars. Geen kerstverhaal dat dan nog verlich ting biedt." Misschien moet ik een vel over mijn tafel spannen en mijn vrienden dwingen een gezamen lijk schilderij te maken onder het genot van een paar linzenkoeken, kruidenthee en sojabrokken in de vorm van een kalkoen. Leve naïviteit, leve gekkigheid, leve creativiteit. Rian Roegholt (31) fantaseerde vaak genoeg over haar donorvader. Hij was een serieuze man met een bril, lang en slank. Op de middel bare school dacht ze zelfs even dat haar geschiedenisleraar de donor was. Groot was de verwarring toen ze bij de eerste ontmoeting tegen over Jim van Beusekom stond, een kleine, half-Indische man. „Achttien jaar lang had ik een bepaald beeld van mijn donorva der, en nu zat er iemand anders. Ik werd onzeker. Klopte dit wel? Ik moest in het begin wennen aan hoe Jim eruitzag. Ik speurde naar details in zijn gezicht, maar zag niet echt overeenkomsten." Rian schudde hem de hand, keek in zijn ogen en zag een vro lijke twinkeling. Het voelde goed, het gesprek was warm. Ze kwa men erachter dat Rian op haar 12de een donorpaspoort met onjuiste gegevens over de spermadonor had gekregen. Ze ontdekten dat ze toch veel gemeen hebben. Hun mimiek, ta lenten, hoe ze in het leven staan. Ze hebben geen auto, bespeelden allebei piano en accordeon, zijn creatief met taal en knutselen. Rian, moeder van vier kinderen, snapt nu ook waarom ze in haar familie een van de kleinsten is, en waar haar lichte tintje vandaan komt. Anoniem Jim doneerde als twintiger ano niem sperma in een Leidse kliniek (1978-1988). „Ik deed dat uit een soort idealisme. Ik wilde vrouwen helpen die alleenstaand waren of een vrouw als partner hadden." Zo ook de moeder van Rian, een alleenstaande vrouw. Rian weet van jongs af aan dat ze donorkind is. „Ik vond het oké. Op Vaderdag knutselde ik gewoon iets extra's voor mijn moeder. Pas later keek ik met lichte jaloezie naar andere kinderen en hun vaders. Ik werd nieuwsgierig naar mijn donorva der." Ze vonden elkaar via de KID- DNA Databank van Fiom, specia list bij afstammingsvragen. Begin vorig jaar kwam het verlossende telefoontje. Jim was in een klap drie 'donordochters' rijker, onder wie Rian. „Ik had het niet meer verwacht. De kans was zo klein dat hij er tussen zat. Ik was dagen lang in de wolken." „De impact was groot, op een positieve manier", vertelt Jim, al leenstaande vader van twee pu berkinderen. „Ik hield er altijd re kening mee dat kinderen later contact konden zoeken. Daar had ik geen moeite mee. Een kind heeft recht op informatie over zijn afstamming." Na hun eerste ontmoeting op het kantoor van Fiom hebben ze geregeld mailcontact. Rian is twee keer bij Jim thuis geweest, en Jim een keer op een feestje bij Rian. „Als ik een lange mail kreeg, maakte mijn hart een sprongetje. Maar nadat hij bij ons was ge weest, werd ik terughoudender. Wat wil ik met het contact? Het leek of het te snel ging." Band Jim ziet zijn donordochters als een 'verrijking' in zijn leven. „Het voelt niet hetzelfde als mijn eigen dochter van 14, maar ik voel wel een band. Het zijn mooie, jonge vrouwen. Ik ben trots." Rian heeft haar oudste kinderen spelenderwijs verteld over de Jims rol. Over het verschil tussen een vader die alleen een zaadje heeft gegeven om oma te helpen aan een kind, en een vader die ook zorgt, zoals hun eigen papa. „Ik noem hem nooit mijn vader, maar Jim of donorvader. Hij is geen familie, maar hij is net iets meer dan zomaar een man. Het heeft me rust gebracht. Ik heb nu ook vrede met de keuze van mijn moeder destijds. Het verhaal is rond." nrc.nexf j*~" maandag 19 december 2016 PC Zij deden vanaf de jaren 60 'Ontmoeting met donorvader gaf rust' Duizend donorkinderen en sper madonoren zijn via de Fiom KID- DNA Databank op zoek naar el kaar. Rian Roegholt vond vorig jaar zo haar 'donorvader' Jim van Beusekom. „Dat heeft me rust gebracht." Tonny van der Mee Den Bosch Rian en donorvader Jim. —Rian Roegholt BERICHT AAN ONZE ABONNEES Vanaf 19 december brengt de bezorger van deze krant u, onze abonnee, een persoonlijke Nieuwjaarsgroet. Hiernaast het kaartje waarmee uw bezorger langs komt. uw bezorger wenst sn een Pnow Trouw f<H ®elegru«f Leidsch VeGooi en Eenüandi dagblad BIJ TWIJFEL Heeft u twijfels omtrent de identiteit van de bezorger, dan kunt u vragen naar de loop lijst of het identiteitsbewijs. Elke bezorger ontvangt dagelijks een actuele looplijst waarop de abonnees en de persoonlijke gegevens van de bezorger staan vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13