9 Wat Wilders doet is gevaarlijk, omdat hij iets aanvalt wat ons allemaal beschermt Jan Hoedeman en Deborah Jongejan en week nadat hij is gekozen als nieuwe PvdA-lijsttrekker haalt Lo- dewijk Asscher uit naar Geert Wil- ders, die aan kop gaat in de peilin gen. „Wilders valt de rechtstaat aan. I Hij eist vrijheid voor zichzelf die hij I een ander, zoals Sylvana Simons, misgunt. Hij strooit met Koranteksten, maar ver loochent de Grondwet. Hij beschouwt mensen bij voorbaat als verdacht in plaats te kijken wat ze doen. Ik verwerp dat." „Je moet niet onderschatten hoe erg het is als je de bewakers van onze vrijheid zelf aanvalt. Politie agenten, officieren van justitie en rechters bewa ken onafhankelijk de spelregels voor iedereen. Die zorgen dus ook voor onze vrijheid en de veiligheid, die ons zo lief is. Als je dat stelselmatig aanvalt, dan laat je zien dat je zelf geen waarde toekent aan de rechtstaat. Dat is niet abstract: dat is waarom dit een fijn land is om te leven en driekwart van de landen op de wereld veel minder. Wat Wilders doet is gevaarlijk, omdat hij iets aanvalt wat ons allemaal beschermt. Niemand staat boven de wet. De verworvenheden in dit land kunnen alleen maar bestaan als we die met z'n allen verdedi gen." „Het is extreem wat Wilders doet, het is verwer pelijk, het is in strijd met onze normen en waar den. En vergeet niet: hij geeft mensen een vals perspectief. Hij was na de vorige verkiezingen binnen een dag zijn belofte vergeten om de AO W-leeftijd op 65 jaar te houden. Het is een verwerpelijke en weerzinwekkende manier van omgaan met de toekomst van dit land." „Nee. Ik vind het vooral belangrijk het sociale al ternatief te schetsen. Als je niet uitkijkt, is de keuze bij de verkiezingen straks tussen de WD - die op de arbeidsmarkt veel meer onzekerheid brengt - of Wilders. Ik denk dat er heel veel be hoefte is aan fatsoen in de samenleving. Meer vaste contracten in plaats van nog meer flexibili teit zoals de WD wil. En normaal met elkaar om gaan in plaats van schreeuwen." „Nederland heeft een criminaliteitsprobleem. Zolang daar Marokkaanse Nederlanders in over vertegenwoordigd zijn hebben we een specifiek probleem. Ik ken er zoveel die een geweldige bij drage leveren, die verdienen het om als individu ele Nederlander behandeld te worden. Ze moeten niet aangekeken worden op het wangedrag van anderen. Door de hele groep schuldig te verkla ren doen we onrecht aan al die jongeren die hun best doen en er niet tussenkomen. Daarom ben ik extra fel op de Marokkaanse criminele asielzoe kers die de boel in Ter Apel op stelten zetten. Zij verpesten het voor Nederlandse Marokkanen. Zij moeten zo snel mogelijk het land uit. Zij maken misbruik van het asielsysteem en de bereidheid van de meest gastvrije gemeente van Nederland." „We zullen Marokko zover moeten krijgen dat ze meer mensen terugnemen. Als het moet, ga ik er morgen heen. Ik werk nauw samen met staatsse cretaris Klaas DijkhofF(Asiel) om te zorgen dat ze snel worden teruggestuurd. Het moet duidelijk worden: als je je als een crimineel gedraagt, word je ook als een crimineel behandeld. Ik ben heel liefdevol en solidair. Nederland zal altijd klaar staan voor slachtoffers van oorlog en geweld. Ik zal de opvang van kinderen uit Aleppo altijd ver dedigen. Maar daar hoort ook bij dat we heel streng zijn tegen degenen die misbruik maken van onze asielprocedure." „Het inburgeringssysteem komt uit het vorige kabinet en gaat erg uit van het feit dat mensen het allemaal zelf kunnen regelen. Veel gezinsmi granten kunnen dat ook, bij vluchtelingen is het beeld wisselend. Het moet nog een stuk beter. Als inburgeraars niet uit zichzelf de taal leren, moe ten gemeenten daarvoor zorgen. Niet voor niets grijp ik in door streng toezicht op de cursussen en door de gemeenten meer geld te geven, zij kunnen daarmee inburgeraars bij de hand ne men. Als je hier bent en mag blijven, dan ben je een van ons en eisen we ook dat je meedoet." „Heel simpel. Je verbiedt dat mensen hier werken zonder dat ze premies afdragen en belasting beta len. En ze moeten betaald worden volgens de Ne derlandse cao. Met de huidige Europese regels kun je hier jaren werken tegen een lager salaris dan een Nederlander die hetzelfde werk doet, met dezelfde ervaring. In de bouw, in de transport, in de landbouw. Dat deugt niet. Dit is gewoon on rechtvaardig. Als je daardoor geen baan hebt of als je bedrijf ten onder gaat, vliegt dat je naar de keel. Dat moet veranderen." „Het enige dat Diederik verdient is applaus. Maar deze discussie heeft hij verloren en dit is nu onze koers." „Dat betekent dat dit onze koers is. Dit is moeilijk ja. Ik heb zeven landen mee, elf landen tegen. Maar we hebben nu een unieke kans om verandering af te dwingen. Doordat er vanwege de Brexit moet worden onderhandeld met het Verenigd Konink rijk over een nieuwe deal. Dit moet ons doel zijn." „In mijn ogen was het kroonjuweel dat we er alle maal op vooruit zouden gaan. Dat in Bulgarije de welvaart stijgt, in plaats van dat wij op Bulgarije gaan lijken. De steun voor Europa verdwijnt als je dit niet oplost. Ik denk dat Oost-Europese landen daar ook een groot belang bij hebben." „We willen allemaal een goede school, goede zorg, dat we fatsoenlijk met elkaar omgaan en dat we be waken wat in onze samenleving dierbaar is." „Ik vind het een heel raar verwijt. Ik ben vier jaar vicepremier geweest in een ongelooflijk moeilijke tijd. Ik heb ervaring. Ik weet wat ik moet doen en wat ik wil veranderen. Daar kunnen mensen voor kiezen." „Ik denk dat heel veel mensen ervaren dat ze ver geten worden. Als de politiek zegt 'Europa is ge weldig' en je ervaart zelf dat het oneerlijk is, dan gaan mensen aan de noodrem trekken. We hebben heel veel om dankbaar voor te zijn, maar mensen zien ook onrecht. Als politiek moet je dan niet uit leggen hoe het zit, maar uitleggen hoe je het gaat veranderen." „Ik denk dat de belangrijkste boodschap is: als we met elkaar een sociaal en fatsoenlijk land willen, moeten we zorgen voor nieuwe, eerlijke spelregels. Een reset op sommige punten. Maar zonder onze eigen principes te verloochenen. Zondebokpolitiek en afgeven op elkaar is de oplossing niet. De pro blemen zien we allemaal, maar maak de keuze voor een sociaal en fatsoenlijk land. Met vaste ba nen en stoppen met oneerlijke Europese regels." „We hebben het allemaal druk de laatste weken van het jaar, maar ik wil graag in gesprek over de inhoud. Over de zorg bijvoorbeeld kunnen we het vast zo eens worden. We willen allemaal af van het eigen risico. We moeten kiezers laten zien dat we gaan samenwerken in plaats van al dat gehakke tak." „Ik ga niet via de krant zeggen wat ik met ze wil af spreken, want dan lijkt het alsof ik ermee wil pronken. Ik ga ook niet praten over een fusie, maar over welke doelen we samen kunnen bereiken. Ik lees over mezelf dat ik geen makkelijke ben in on derhandelingen. Dat is omdat het mij zeer aan het hart gaat. Mijn waarden zijn niet onderhandelbaar. Ik ben niet makkelijk." zaterdag 17 december 2016 GO Wat is er erg aan dat Wilders rechters verbaal aanvalt? Lodewijk Asscher: „Marokkaanse crimi nele asielzoekers moeten zo snel moge lijk het land uit." FOTO JACQUELINE DE HAAS Uw partijgenoot Jeroen Dijsselbloem noemt Wilders extreemrechts. Is het de strategie van de PvdA om mensen bang te maken voor Wilders in de hoop daar zelf stemmen mee te winnen? Laten we de zorgen doorlopen die Wilders be noemt. Heeft Nederland een Marokkanen-pro bleem? Maar Marokko neemt nauwelijks onderdanen terug. Het gaat ook slecht met de inburgering. Slechts de helft slaagt op tijd voor het examen. U bent er al vier jaar verantwoordelijk voor. U wilt arbeidsmigratie indammen. Hoe? Samsom noemde het een loze belofte van u, omdat u nooit de andere Europese landen mee krijgt. Dus? Het vrije verkeer van werknemers is toch een van de kroonjuwelen van de EU? U bent onderdeel van de elite waar nu zoveel op gescholden wordt. Hoe wint u het vertrouwen van kiezers? Dat is geen antwoord op de vraag. Waar komt de woede op de elite vandaan? Zo'n vijf miljoen mensen willen op een populisti sche partij stemmen, wat zegt u tegen hen? U wilt al voor de verkiezingen de samenwerking zoeken met SP en GroenLinks. Heeft u Roemer al gebeld? Wilt u ook afspreken dat jullie elkaar niet loslaten in de formatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9