w vers voer B¥ Voor kleine en grote boekenwurmen Voor een nieuwe uitgave van Alleen op de wereld volgde Charlotte Dematons het spoor van het jongetje Rémi in Frankrijk. De reis leverde meer dan honderd tekeningen op. 'Ik laat de lezers over zijn schouder meekijken.' Met Alleen op de we reld is iets bijzonders aan de hand", zegt Charlotte Dematons (59), vooral bekend van het prentenboek Nederland. „Lezers van alle leeftijden kun nen het verhaal van Rémi in detail navertellen. Ze weten nog precies wat er met hond Capi of aapje Joli-Coeur gebeurde, en bij welke scènes ze een traantje moesten wegpinken. Jong of oud, het boek laat op iedereen een onuitwisbare indruk achter." Eén verklaring daarvoor is de ongelofelijke hoeveelheid ellende die hoofdpersoon Rémi te ver hapstukken krijgt. Nadat hij door zijn pleegvader aan een reizende muzikant is verkocht, begint een lange en zware voettocht door Frankrijk. Elke keer als hij denkt het geluk te hebben gevonden, slaat het noodlot opnieuw toe. „Ik was als kind on troostbaar toen ik het uit had", erkent Dema tons. Toch is dat vol gens de illustrator geen reden nende avonturenserie werd een doorslaand succes en verscheen in 1878 als boek. Twee jaar later volgde al de eerste Nederlandse vertaling. Dat de van oorsprong Franse Dematons - ze woont in Neder land - de nieuwste versie van het verhaal mocht illustreren, vond ze een feestje. „Als ze iemand anders hadden gevraagd, was ik stikjaloers geweest." Toen ze de klassieker herlas, wist ze meteen: ik ga Rémi ach terna. Met haar man trok ze van uit midden-Frankrijk via het uiterste zuiden naar haar geboor testreek Normandië. Onderweg maakte ze aantekeningen en schetsen van de plaatsen waar het beroemde boek van Hec tor Malot in de ban te doen. „Het is zo'n prachtig, univer seel verhaal. Er gaat een enorme kracht van uit. Rémi is het toonbeeld van doorzettingsvermogen en overlevingsdrang. Niks geen geklaag, hij doet het gewoon en geeft nooit op. Dat is een fijne boodschap voor kinderen. En gelukkig loopt het goed af." Oorspronkelijk verscheen Sans familie ('Zonder familie') als kin derfeuilleton vanaf 1877 in een grote krant, Le Siècle. Het idee was dat Franse kinderen door de omzwervingen van Rémi de topo grafie van hun eigen land beter zouden leren kennen. De span- Samenstelling: Ellen den Hollander, Ruud Roodhorst HET VERlED® OP JE 80 Oude recepten Prachtig geïllustreerd boek met 45 recepten die Charlotte Muusers haaLde uit kookboeken van de Koninklijke Bibliotheek. (Karakter, €30) JEANETTt WlHTfRSO" KERSTDI6EN Kerstverhalen Jeanette Winterson schreef twaalf verha len en fabriceerde twaalf recepten voor twaalf dagen. Inclusief een vleugje magie. (Atlas Contact, €20) Toonl'ifil Bijna-recepten In Toon Tellegens ver halen mislukken er nogal eens taarten. In dit boek het recept van een mislukte taart en van veel superlekkere. (Querido, €20) 30 zaterdag 17 december 2016 WG Rémi maakt nieuwe reis Tekst: Marte van Santen Illustraties: Charlotte Dematons Feestje Dematons illustreerde Remi's verhaal opnieuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91