De kerken zitten vol met de feestdagen. Mensen willen kennelijk meer dan alleen maar cadeautjes uitpakken. Ze houden behoefte aan rituelen en bezinning, of ze nu gelovig zijn of niet. Eigenlijk is het een foei lelijk ding, het kerst stalletje dat ooit van mijn moeder was. Kindeke Jezus heeft meer weg van een glibberige worm dan van een aanstaand verlosser. Bij de kunst stoffiguurtjes hoort ook een schaap, dat - hoe vaak ik het ook probeer - maar niet rechtop wil blijven staan. Op de vloer van het stalletje is kunstmos aangebracht dat ik tot diep in de lente nog aantreft in de hoeken en kieren van mijn huis. Mijn moeder overleed, en toen mijn zussen en ik bij het oprui men het kerststalletje vonden - diep weggestopt in een doos op zolder - wist ik: dat neem ik mee. Sindsdien haal ik het elk jaar in december uit de oude, verfom faaide plastic tas, waar nog een gedateerd logo van de HEMA op staat. Jozef, Maria, de drie konin gen: ze krijgen allemaal een plek. Als ik tevreden ben over de op stelling (en ik heb geaccepteerd dat het schaap ook dit jaar niet zal blijven staan) drapeer ik een streng kitscherige, gekleurde kerstverlichting over het dak van de stal. Opmerkingen van vrienden en familie over hoe wanstaltig het ensemble is, negeer ik. Voor mij kan Kerstmis niet beginnen als dat kerststalletje niet staat. Gelo vig ben ik niet, maar er gaat wel kracht m van het ritueel Tekst: Gijs van der Sanden Illustraties: Shutterstock 16 zaterdag 17 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77