COLUMN MONICA 0 'Mama, wel je poppetje goed vasthouden, hè. En je mag niet op je telefoon kijken!' Monica had niet gedacht dat een verzameling uit haar jeugd ooit nog eens van pas zou komen. Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. magazine 15 REAGEREN? monica@persgroep.nl Beeldjes il Een van mijn favoriete bezigheden als kind was het opnieuw arrangeren van mijn beeldjesverzameling. Ik had er een plank voor gereserveerd en elke verjaardag, sinterklaas en kerst stond het op mijn verlanglijstje: beeldjes. Zon der samenhang of thema: gewoon, beeldjes. Ik had porseleinen meisjes, engeltjes, dieren, huisjes, potjes, handhoog tot pietepeuterig klein. De verzameling - misschien vijftig stuks - is me blijkbaar zo dierbaar dat ik hem al bijna dertig jaar met me meesleep. Niet uit gestald - zo diep is de liefde nu ook weer niet - maar opgeborgen in een schoenen doos, van berging naar berging. Tot Jongste Dochter tijdens een opruim- sessie een keer de deksel optilt en kijkt alsof ze een schat heeft gevonden. De rijkdom wordt mee naar de keuken gedragen en daar gekeurd en uitgestald. Jongste Dochter heeft qua uiterlijk mis schien niet zoveel van mij meegekregen, minstens één karaktereigenschap claim ik wel: ze kan goed alleen spelen. Ik zie zo mijn moeder nog mijn slaapkamer binnenkomen en zeggen: 'Oh, ben je hier. Wat kun jij toch fijn in je eentje spelen.' Ik was een legohuis aan het bouwen en gloeide van trots. Wie nu door de keuken via de televisiekamer de trap op loopt, komt minstens vijf arrange menten van Jongste Dochter tegen. Barbies, poppenstoeltjes, maar ook kleurkrijtjes, steentjes, sier-eieren, veren. Met alles wat haar qua vorm aanstaat, bouwt ze huiselijke tafereeltjes. Gestapelde mandjes van draadstaai als basis, washandjes als tapijt, een sjaal als dak. Als ze vraagt of ik met haar wil spelen, heeft ze het liefst dat ik op mijn knieën voor een van haar zelfgemaakte huisjes kom zitten, een poppetje in mijn hand houd en netjes haar verhaallijn volg - eigen in breng wordt slechts minimaal gewaardeerd. 'Mama, nu moet jij zeggen: zullen we naar de winkel gaan? Wel je poppetje goed vasthouden, hè. En je mag niet op je telefoon kijken!' Waarna ik verschrikt een pro actieve houding aanneem en het legomannetje deinend - klaar voor actie - in de lucht houd. Tegenwoordig krijgen in haar huisjes mijn beeldjes ook een plek. Ze had me daar op keukenvloer zo verrukt aan gekeken na de vraag of ze alsjeblieft, alsjeblieft mocht spelen met al dat moois, dat ik alleen nog maar ja kon zeg gen. Ook al zijn breekbare por- celeinen beeldjes misschien niet het beste speelgoed voor een 5-jarige. Het engeltje is dan ook al een stukje vleugel kwijt, een van de honden mist een oor, de uil is doormidden en de potjes hebben geen dek sels meer. Maar als ik haar met mijn favoriete kikker in de ene hand en het gehavende hondje in de andere hand hoor zeggen: 'Ik vind jou ook heel lief', kan ik me geen betere bestemming voor mijn verzameling wensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76