U bent het toon beeld van optimisme. In hoeverre hield u die positiviteit vast toen uw herstel zo langzaam verliep? „Met uitzondering van een paar echte dips lukte dat. Ik ben gesteund door mensen die zo ontzettend aar dig voor me waren. M'n twee lieve zoons. En neem m'n jaarclub, m'n studiegenotes uit Leiden. Alle maal vrouwen van in de 70. Die stelden een rooster op: elke dag iemand bij Erica op bezoek. Zo bijzonder, ik voelde me ge dragen." „Pijn. Een terugslag in het herstel. Het idee 'mijn hemel, het schiet niet op, kom ik hier nog wel uit?' Dan zag ik het zelf even niet meer, raakte in paniek en had ik echt een arm om me heen nodig. Of humor, dat hielp ook. Mocht soms ook best galgenhumor zijn. Even de spanning doorbreken, kan bevrijdend werken. Maar toch, uiteindelijk moetje het helemaal zelf doen." Een blik naar de golven. Stilte. „En da's heftig. Echt heftig." „Ik zeg nu met nog grotere stelligheid tegen iedereen: als je een droom hebt, ga er dan nü achteraan. Stel het niet uit, want van de ene op de andere dag kun je ontzettend kwetsbaar worden." „Niet uit eigen ervaring, en dan maakt het toch de meeste indruk. Ik heb zoveel mazzel in mijn leven gehad, zoveel prachtige dingen gedaan. Eigenlijk voelde ik me tot twee jaar geleden nog steeds 35. Ik deed alles wat ik wilde, had volledig de regie over mijn eigen leven. Nou, die heb ik dus moeten loslaten. Dat was het moeilijkste van alles om aan te wennen. Ik was afhankelijk geworden. Dat ik dan, na alles wat er is gebeurd, toch weer in dat vliegtuig kon stappen... ach jongen, dat is zo mooi. Een groot geschenk." „De uitzenddata van deze winter lagen vast. Aan het begin van de zomer drong de vraag zich op: reizen we of gaat er een streep door dit seizoen? Bij de laatste uitkomst weetje: zo'n programma krijg je nooit van z'n leven meer terug. In alle eerlijkheid was ik nog niet compleetst for travel. Toch bood Ivo Niehe (producent van Erica op Reis, red.) me de kans het risico te nemen. Als ik het niet zou volhouden, zouden we wel zien, zei hij. „We gingen naar Hongkong. Geweldig was dat, maar los staan ging nog niet. Zonder houvast was ik nergens. Heb je die aflevering goed bekeken? Zag je hoe elegant ik overal tegenaan stond geleund? Hing ik daar weer tegen een brug." Haar lach is terug. „Maar het lukte wel. Hoe vind je dat!" „Man, daar verheug ik me zo waanzinnig op! Ik ga er de jongen spreken op wie ik als 15-jarige op mijn zwemclub verliefd werd. Hij speelde waterpolo, was 22 en zag me helemaal niet staan. Ik was zo te leurgesteld dat ik mijn enige gedicht ooit heb geschreven. Nobelprijs-materiaal, hoor! We hebben altijd contact gehou den, maar elkaar ontmoeten is er al bijna dertig jaar niet van gekomen. Time flies, hè? Hij is 80 nu en al tijden getrouwd met een Colombiaanse. En straks zien we elkaar weer. Da's toch verrukkelijk?" „Klopt absoluut. Ik spreek me niet meer politiek uit. Daarvoor is ons programma geen geschikt podium. Maar af en toe kan ik het niet laten. Toen ik in Sri Lanka een blauwe banaan kreeg aan geboden, bijvoorbeeld. Dat ding leek me echt oneetbaar. Toch nam ik hem uit beleefdheid aan en wat bleek? Onder die rare blauwe schil zat gewoon die vrucht die we allemaal kennen. Toen magazine 11 Wat was de oorzaak van zo'n dip? Heeft deze periode u veranderd? Wist u dat al? Na anderhalf jaar revalideren, vertrok u in augustus voor een nieuwe serie van Erica op Reis. Volgens uw regisseur was het tot het laat ste moment onduidelijk of u in staat was het pro gramma weer te maken. Na Hongkong volgde een reis naar Suriname en nog uit te zenden trips naar Myanmar en Israël. De vliegtickets naar Colombia liggen al klaar. U bezocht in Jeruzalem een school waar Joodse en Palestijnse kinderen naast elkaar in de klas zitten. Uw regisseur zei: 'We zijn niet politiek, maar als er één boodschap is die Erica wil uitdragen, is het die van verbinden. Tegen het polariseren.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72