Ihlllü Marjo ziet misschien toch 17.000euro terug Jeff is doof en wordt blind, toch blijft hij een optimist 5 Oud-studenten klappen uit de school over lessen van salafistische moskee 9 Diverse oud-studenten, variërend in leeftijd tussen de 20 en 30 jaar, zijn de afgelopen weken, onafhan kelijk van elkaar, naar deze krant gestapt om te vertellen over de les sen die salafistische organisatie in de Utrechtse wijk Overvecht geeft. Zij hebben de afgelopen jaren en maanden diverse cursussen en con ferenties bij alFitrah bezocht. Dat zij deze stap zetten is opval lend, omdat praten met journalis ten voor mensen in de gesloten ge meenschap niet gebruikelijk is. Nu maken zij een uitzondering. „AlFi trah moet gestopt worden. De into lerantie die zij prediken is gevaar lijk voor de samenleving." Zij schetsen een beeld waarin al Fitrah studenten opleidt die zich onttrekken aan de Nederlandse sa menleving en zelfs ontwrichtend werken voor de rechtsstaat. Het be langrijkste pijnpunt voor de oud studenten is dat hen werd geleerd crimineel gedrag van moslims niet te melden bij de politie. „Het zweet stond echt in mijn handen toen ik dat hoorde. Een aantal studenten vroeg aan de leraar hoe hij dat be doelde. Om meer duidelijkheid te krijgen, vroeg ik door. Mochten wij een Marokkaan die zich bezighoudt met vrouwenhandel en dus men senlevens verwoest niet aangeven bij de politie? Zijn antwoord daarop bleef'nee'. Zelfs bij criminelen van het ergste soort." Onbegrijpelijk, vinden deze studenten. Een andere oud-student vertelt waarom alFitrah deze lessen geeft. „Volgens de interpretatie van de is lam door alFitrah moet je crimine len vermanen. Zo kun je duidelijk maken wat Allah en de profeet over deze slechte zaken heeft verteld." De salafistische leraren staan niet open voor andere interpretaties. Een oud-student: „Zij denken ver raad te plegen aan de islam door naar de politie te stappen. Dat is echt een misinterpretatie." Een andere student: „Dus als je buurman plofkraken pleegt of mensen aan de drugs helpt, mag je niet naar de politie. Terwijl hij an dere mensen kwaad doet. Dat is heel erg vreemd." Identiteit Het betekent niet dat alFitrah stu denten opleidt om deel te nemen aan een sharia-samenleving. Deze week nog kwam het Verwey-Jon- ker Instuut met een vuistdik rap port over de lessen die alFitrah geeft aan kinderen van 5 tot 14 jaar. „Kin deren wordt geleerd hoe ze mee kunnen doen in de Nederlandse sa menleving met behoud van eigen islamitische identiteit." Daar zitten volgens de onderzoekers grote risi co's aan. Zo waarschuwen zij voor een mogelijk isolement van mos limjongeren, die zich opsluiten in eigen geloofskring. Criminoloog Eric Bervoets, die onderzoek deed naar radicalisering, noemt de bevindingen van de oud studenten schokkend. „Op deze manier kom je echt aan de basis van de samenleving. Dit is heel gevaar lijk. Kennelijk erkent deze organi satie de politie niet omdat zij on derdeel is van de overheid." Volgens Bervoets mag het niet zo zijn dat instellingen als alFitrah hele groepen mensen aan de rechtsstaat kunnen onttrekken. Burgemeester Jan van Zanen van Utrecht laat weten verontrust te zijn. „Dit kan interessant zijn voor het Openbaar Ministerie. Ik word hier in elk geval niet blij van, maar het is aan het OM hier eventueel onderzoek naar te doen." De Syrische imam Suhayb Salam zegt zich niet te herkennen in de kritiek. „Wanneer men ervan op de hoogte is dat een ander voorne mens is een strafbaar feit te gaan verrichten, dan hoort deze persoon vermaand en overtuigd te worden om hem hiervan af te houden. Wanneer men niet in staat is deze persoon tegen te houden, dan is men verplicht hem aan te geven bij de politie om zijn kwaad te stop pen." Bovendien is Salam ervan over tuigd dat de bronnen van deze krant er slechts op uit zijn alFitrah in een kwaad daglicht te stellen. Doof is hij al vanaf zijn geboorte. Blind wordt hij ook. Op YouTube zingt JeffHorsten in een zelfge schreven lied over zijn beperkin gen. De Waspikker heeft het syn droom van Usher, maar hij blijft optimistisch. „Ik wil inspireren. Ik zie mezelf niet als iemand met be perkingen. Ik ben gewoon Jeff." Het filmpje van het lied Welkom in mijn wereldje is duizenden keren bekeken, tientallen mensen deel den het op Facebook. Enkele we ken geleden is het filmpje online gezet. 'Tranen', 'respect' en 'kip penvel' zijn reacties op het indrin gende nummer. „Ik wil andere mensen met Usher laten zien dat ze niet alleen zijn", zegt Jeff. Hij zingt het lied samen met zangeres Jolien Habing. De tekst gaat over de 'koker', zoals Horsten zijn leven ervaart. „De pen is mijn uitlaat klep. Als tiener schreef ik al vaak." Voor Jeff is het leven veel incasse- ren, keer op keer. „Het is slikken en slikken." Dingen die voor zijn leef tijdsgenoten vanzelfsprekend zijn, kan hij niet. Zo is hij een autofreak, maar autorijden zal er nooit van ko men. „Ik heb mijn moeilijke mo menten. Soms is dat een dag. Dan trek ik me terug, wil ik alleen zijn. Ik wil niet dat andere mensen mij zo zien. Shit happens. Alles heeft zijn prijs, ik moet mijn prijs betalen." Toch is hij positiever geworden. Jeff maakt grapjes en geniet. „Zijn optimisme houdt ons overeind", zeggen zijn ouders vaak. Jeff: „Ik heb het een plekje gege ven. Nu kan ik makkelijker tegen mezelf zeggen 'het gaat niet'. Vroeger was ik bezig met overle ven. Nu is dat veranderd in leven. Ik leef. Ik heb een knop omge draaid." Zijn verkokerde blik vergt veel concentratie; zijn zicht bestaat uit twee gaatjes van een halve centi meter. „Waar ik de meeste proble men mee heb, is de vermoeidheid. Ik sta op met een energieniveau van 10 procent, zo voelt het. Wan neer ik een paar uur iets doe, moet ik naar bed." Op zichzelf Binnenkort neemt Jeff een grote stap. Hij gaat op zichzelf wonen in Waalwijk. In Apeldoorn is hij in een revalidatiecentrum voorbe reid op het zelfstandig zijn: koken, wassen, braille lezen. „10 procent van de revalidatie gaat over de be perking, 90 procent over mentali teit. Ze geven je zelfvertrouwen. Je kunt veel meer dan je denkt." Waarschijnlijk verhuist Jeffbegin volgend jaar. Voor de familie Hor sten is dat een moeilijk moment. „De eenzaamheid, daar zijn we bang voor", zegt moeder Marja. Jeff: „Ik ben niet zo gauw ergens bang voor. Ik ben ervan overtuigd dat dit gaat lukken." Marjo boekte het geld over van haar ABN Amro-betaalrekening naar haar ING-spaarrekening. Per ongeluk gebruikte de eigenaresse van een kledingzaak een rekening die ze in 2011 had opgeheven. Het nummer was al vergeven Die per soon nam het geld op en ver dween. Talloze brieven, e-mails, ge sprekken bij banken en een aan gifte volgden. Ze kreeg alleen adresgegevens van de rekening houder om een civiele procedure te starten. Tot gisteren een uit zichtloze situatie. Nu blijkt een verdachte te zijn opgepakt. De kans is groot dat Marjo (een deel van) haar geld terugziet. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie bevestigt de aanhouding. „De man is verhoord en we onderzoeken de zaak." Het bedrag kan in elk geval op de da der worden verhaald. Marjo is blij, maar staat nog niet te juichen. „Ik dacht dat ik alles kwijt was, nu lijkt de zaak toch gunstig uit te pakken. Maar het zal nog wel even duren voordat de zaak is afgewikkeld." Ombudsman Rogier de Haan van omroep Max wil ABN Amro ter verantwoording roepen en is een procedure gestart bij Klach teninstituut Financiële Dienst verlening (Kifid). „ABN Amro heeft onaangekondigd van een op geheven rekening een IBAN- nummer gemaakt. Wanneer de bank Marjo had geïnformeerd, was dit niet gebeurd." ABN Amro wil niet inhoudelijk reageren omdat het Kifid zich nog moet uitspreken. zaterdag 17 december 2016 GO 'AlFitrah zegt: geef criminele moslim niet aan' Criminele moslims meld je niet bij de politie. Dat wordt studen ten van de salafistische organi satie alFitrah geleerd, zeggen oud-studenten. Zij willen dat de organisatie van de Syrische imam Suhayb Salam gestopt wordt. Criminoloog Eric Ber- voets noemt de bevindingen schokkend. Yelle Tieleman Utrecht A De alFitrah-moskee in Utrecht. De imam herkent zich niet in kri tiek van oud-studenten op de inhoud van lessen, foto jeroen jumelet Jeff Horsten (23) uit Waspik laat zich niet kisten. Hij schreef een nummer over zijn beperkin gen, over de 'koker' waarin hij leeft. „Ik wil inspireren." Sjoerd Marcelissen Waspik -4 Jeff heeft zijn ziekte geaccep teerd. „Ik leef. Ik heb een knop omgedraaid." fotocornébeerens Marjo Ladage uit Hellevoetsluis krijgt mogelijk de 17.000 euro terug die ze per ongeluk over maakte naar haar opgeheven spaarrekening. Het OM heeft de vermoedelijke nieuwe eige naar van de rekening aange houden. Barbara de Jong Hellevoetsluis A Marjo hoopt haar spaargeld terug te krijgen, foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5