WEER EVEN THUIS L 1 l ll 17 Het werk op het land vond Martin Stoutjesdijk maar niets. Maar alle speelruimte rondom zijn ouderlijk huis in Ouwerkerk maakte zijn jeugd prachtig. Het was niet zozeer het huis zelf, maar het com plete plaatje. Als Martin Stoutjesdijk (1957) te rugdenkt aan de plek waar hij opgroeide, een boerderij aan de Nieuwe Noorddijkseweg in Ou werkerk, herinnert hij zich vooral de enorme vrijheid die hij daar als kind heeft ervaren. ,Je had al vroeg je ta ken, maar het was altijd leuk spelen op de boerderij. Er waren weinig be perkingen om je uit te leven." Met zelfgebouwde vlotten de wa tergang op of in het nabijgelegen bos hutten bouwen. „Er viel altijd wel wat te klooien en anders ging je voet ballen", vat Martin het samen. Ruimte was er op het dertien hectare grote gemengde bedrijf volop. Opa Stoutjesdijk had wat grond en de herverkaveling na de Watersnood ramp maakte het hem en Martins va der mogelijk om zelf een boerderijtje te beginnen. Daar groeide Martin op, met zijn twee broertjes en zijn zusje, in een in 1955 gebouwde woning. Met de be perkte luxe die in die tijd gewoon was. Met kolenkachels en met een waskamertje in plaats van een douche. Toen die later alsnog werd gebouwd, werd dat waskamertje Martins slaapkamer. Met een bed op maat, omdat een 'gewoon' bed te groot was, en met posters van de Amerikaanse rockband Creedence Clearwater Revival en de Beachboys tegen de muren. Grijnzend: „En dan zaten die muren ook wel vol." Moestuin Het land werd de eerste jaren nog met paarden bewerkt. In de schuur naast het huis stonden een stuk of negen koeien. Verder waren er kip pen, konijnen en een varken voor de eigen consumptie. Plus een grote moestuin voor het huis. Niet zo vreemd dat ook de kinderen Stout jesdijk de handen uit de mouwen moesten steken. „Dat ik mee het land op moest, zijn mijn mindere herin neringen. Maar die worden ruim schoots gecompenseerd door de her inneringen aan alle speelruimte die er was." Daarmee doelt de Zierik- zeeënaar niet alleen op fysieke ruimte. „Want het heeft ook heel veel met mijn ouders te maken." Op je verjaardag met je klasgenootjes opge haald worden van school met paard en wagen. Crossen met een brommer op het erf en spelen in het stro in de schuur. „Ik kende er genoeg die dat niet mochten, want dat was ieders grootste angst: dat kinderen met vuur zouden spelen in het stro. Maar mijn vader vond het goed." De melkmachine deed haar in trede, de paarden werden vervangen door een traktor en als één van de eersten op Schouwen-Duiveland be gon de familie Stoutjesdijk een vijf caravans tellende minicamping bij het bedrijf. Niet voor de centen. „Het kostte eerder geld. Maar die mensen brachten gezelligheid en ook vriend schap. Sommige mensen hebben er vanaf het begin tot het einde ge staan." Dat einde kwam in 1984 toen pa en ma Stoutjesdijk - lang nadat Martin zijn ouderlijk huis had verlaten - de boerderij verkochten. De familie die het kocht, maakte er een landhuis achtige woning van met witte muren en een rieten kap. „Dat was een rare gewaarwording voor mijn vader. Dat je een boerderij kocht om er te wo nen in plaats van te boeren. Maar het is mooi wat ze ervan hebben ge maakt. En je ziet er nog altijd de vorm van het vroegere huis in terug." Hoe fijn Martin zijn jeugd ook heeft ervaren, behoefte om zelf op dat stekkie te wonen heeft hij niet. „Die ruimte die je daar had kan ik best missen, maar ik vind dat je er een hoge prijs voor moet betalen. En dan bedoel ik niet alleen financieel. In de polder wonen moet je willen. Je zit altijd in de wind, je moet altijd vervoer hebben. Niks is bij de deur. Maar ik heb er goede herinneringen aan. Ik heb daar alle vrijheid gehad om me te kunnen ontwikkelen." Ik heb er goede herinneringen aan. Ik heb daar alle vrijheid gehad om me te kunnen ontwikkelen zaterdag 17 december 2016 PC Alle vrij heid om te spelen Esme Soesman Ouwerkerk I; "I a. U TW - Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Martin Stoutjesdijk voor zijn ouderlijk huis. foto dirk-jan gjeltema ►Vroeger was het een boerderij, eigen foto - Martin Stoutjesdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53