14 WEE Van kinds af aan wilde Peter van Dijk militair worden. Uiteindelijk diende hij nauwelijks twee jaar bij de mariniers, maar die tijd heeft de Zeeuwse PVV-voorman gevormd. „Je moet je stipt aan je afspraken houden en er zijn voor je maten." PORTRET PETER VAN DIJK, VOORMAN ZEEUWSE PVV Je plichtdoen is geen verdienste, dat is een soort motto voor mij, een rode draad in mijn leven De politiek heeft hier in Zeeland natuurlijk met een hele redelijke PVV te maken Van Dijk heeft een bewo gen jaar achter de rug. De sporen van een zware ziekte zijn nog niet hele maal uit zijn gelaat ver dwenen. Hij praat er liever niet over. „Mijn persoonlijke leven is niet be langrijk." Toch vertelt hij een anek dote die tekenend voor hem is. Na een ingewikkelde operatie door een Belgische chirurg lag hij acht dagen op de intensive care van het ADRZ in Goes. Het zinde hem totaal niet hoe hij daar werd behandeld en hij ver baasde zich hoe negatief er daar werd gesproken over het ziekenhuis in Ter- neuzen. „Gewoon door artsen. Aan het bed van een Statenlid notabene." Na acht dagen was hij het zat. „Ik heb me door een ambulance naar Terneu- zen laten brengen. Daar kwam ik op een gewone afdeling en na vijf dagen mocht ik naar huis. De mentaliteit is daar compleet anders. Veel positiever. Een wereld van verschil." De boodschap is duidelijk. Als het niet linksom kan, dan moet het maar rechtsom. Zoals zijn partij ook rigou reus kan redeneren. Die spanning - je houdt je aan de regels maar soms moet je het roer omgooien - zit ook in Peter van Dijk. Al lijkt dat op het eer ste gezicht niet het geval. In zijn doen en laten is hij uiterst formeel en van huis uit is hij plichtsgetrouw. „Mijn vader zat in het verzet. In 1944 zei ko ningin Wilhelmina tegen hem: 'U heeft gevaarlijk werk gedaan.' Hij antwoordde: 'Majesteit, ik heb alleen mijn plicht gedaan.' Als ik mijn plicht deed, dan gaf hij me nooit een com plimentje. Wat je belooft, kom je na. Je plicht doen is geen verdienste, dat is een soort motto voor mij gewor den, een rode draad in mijn leven, die hij me heeft meegegeven." „Jazeker. Onbezorgd. Ik ben opge groeid in een geweldig gezin. Het was een beschermde omgeving. Daar moet je mee boffen." „Ik ben in Goes geboren en getogen. Mijn moeder was Zeeuws, van de fa milie Den Herder, mijn vader was import. Hij kwam in de dertiger jaren naar Zeeland. Hij had een bouwmate- rialenbedrijf. Ik voel me een echte Zeeuw. Als ik van vakantie terugkom en bij Rilland de provincie inrijd, denk ik: 'Ik ben weer thuis.' Ik heb ook een Zeeuwse tongval. Aan mijn spreken kun je het ogenblikkelijk horen. Ik doe ook geen moeite om ac centloos Nederlands te spreken. Mijn moeder sprak Zeeuws met haar moe der en haar zuster, maar niet met ons. Nederlands móet je kunnen, rede neerde ze, Zeeuws mag je kunnen. Als je alleen maar Zeeuws spreekt, heb je een probleem." „Welnee. Ik wilde eerst politieman worden. Tot ik met een vriendje naar de schoolvlootdagen in Den Helder ging. Vanaf dat moment wilde ik be roepsmilitair worden. Dat leek me helemaal geweldig. Na de middelbare school ging ik naar het KIM in Den Helder, het Koninklijk Instituut voor de Marine. Ik werd adelborst bij het Korps Mariniers. Dat is een zware op leiding. Ik heb er veel geleerd. Dat vormt je. Je wordt getraind op details. Als je in conflictsituaties niet doet wat je is geleerd, kan dat je maat zijn leven kosten. Dus moet je je stipt aan afspraken houden. Dat vind ik nog steeds essentieel in de omgang met collega's." „Ik heb daar wel eens spijt van. Nu zou ik het misschien anders doen. Er waren wat voorvalletjes. Ik was toe gevoegd officier van de wacht. Samen met twee anderen, de ene een officier en de andere een onderofficier, liep ik de hondenwacht. Toen werden er twee koppen koffie gehaald in plaats van drie, want voor een mindere in rang haal je geen koffie. Dat is een cultuur die mij niet aanstaat. Als je echt gezag wil hebben, doe je dat naar mijn mening juist wel." „Nu vraag ik me af of ik om zulk soort dingen weg had moeten gaan, maar als twintiger doe je dat. Als ik gebleven was, zou mijn leven er com pleet anders hebben uitgezien. Ik spreek nog steeds mensen uit die tijd. Die hebben in Libanon gediend, in Kameroen, ze hebben een rij aan me dailles op hun borst. Het is natuurlijk de vraag of dat waardevoller zou zijn. Dan had ik nooit in de Eerste Kamer gezeten." PASPOORT „Ik was 32 jaar lid van het CDA. Heb ook in de gemeenteraad van Goes gezeten. Dat heb ik negen jaar ge daan, tot we bij de verkiezingen een zetel verloren. Dat was de mijne. Ik vond dat een of twee maanden heel vervelend, maar toen was het wel prima. Daarna kreeg je al die maat schappelijke ontwikkelingen, met Fortuin en noem allemaal maar op. Ik vond dat de bestaande politieke partijen om de problemen heen lie pen. Ik zat altijd al in de conserva tieve hoek van het CDA, dan is de overstap naar de PW niet zo groot. Die zat te springen om mensen, vooral met een beetje politieke erva ring. Ik knipte de advertentie uit. Ik had belangstelling voor de PW, maar misschien hadden zij nog wel meer belangstelling voor mij. In het najaar van 2010 kwam ik in een klasje van nieuwe PW'ers terecht. Daarna is het snel gegaan. Ik werd Statenlid en Eerstekamerlid." „In die tijd was het not done om je aan te sluiten bij de PW. Toch heb ik er nauwelijks last van gehad. Het duurde wel lang voor mensen ons een beetje serieus gingen nemen, ook in Provinciale Staten." „Ik was erbij dat Wilders die uit spraak deed. Collega-Statenleden in andere provincies werden daar op aangesproken, in de Statenzaal in Middelburg is er met geen woord over gerept, door niemand. Mijn drijfveer om actief te zijn voor de PW is heel simpel de toekomst van mijn kinderen en kleinkinderen. In de oorlog hebben mensen hun leven gegeven voor de vrijheid van dit land, mijn vader heeft in het verzet gezeten en nu zijn we bezig om alles te verkwanselen. Ik voorzie grote moeilijkheden. In het verleden zijn er Duitsers, Fransen, Molukkers en noem maar op naar ons land geko men. Die hebben zich voor het over grote deel aangepast. Wij zijn niet tegen vluchtelingen van wie hun leven wordt bedreigd, maar nu zie je mensen binnenkomen om economi sche redenen en ze willen zich niet aanpassen. Sterker nog, het liefst willen ze hun cultuur overbrengen op ons. Als iemand hier gekomen is, een Nederlands paspoort heeft ge kregen en dan zegt: 'Willem- Alexander is mijn koning niet', wat doe je dan hier?" U bent een man van orde. Wilders spreekt openlijk van een nep- rechtbank en een nepparlement. U bent voorzitter van de Statencom missie Economie. Wat doet u als een Statenlid het daar gaat heb ben over een nepcommissie? „Dat grijp ik in. Dat kan niet. Ieder een denkt dat de PW alleen Geert Wilders is, maar dat is helemaal niet waar. Ik vind hem een prima vent, en hij heeft ongelofelijk veel dingen bespreekbaar gemaakt, waarover het hoognodig was om discussie te voe ren, maar hij is niet alleen. Het be sluit om met gemeenteraadsverkie zingen mee te gaan doen is genomen door een voorzitter en een campag neleider in elke provincie. Als die 24 mensen hadden gezegd 'We peinzen er niet over' dan was het niet ge beurd." „Wilders is Wilders en Peter van Dijk is Peter van Dijk." „Dat hangt er vanaf hoe groot we worden. Het is moeilijk om met de PW een regering te vormen, maar zonder de PW misschien nog moei lijker. Wie weet krijg je dan een ka binet van vijf of zes partijen. Dat werkt ook niet." „De politiek heeft hier in Zeeland natuurlijk met een hele redelijke PW te maken, anders dan in bij voorbeeld Gelderland, waar de PW veel meer de confrontatie zoekt. Wij proberen ook echt iets te bereiken. C'est le ton qui fait la musique. Daar geloof ik erg in. Wil je alleen maar aandacht, of wil je echt iets voor el kaar krijgen? Als je alleen maar grove taal uitslaat, luistert er uiteindelijk helemaal niemand meer naar je. Wil je iets voor elkaar krijgen, dan moet je ook lobbyen." zaterdag 17 december 2016 GO 'Wilders is Wilders en Peter van Dijk is Peter van Dijk' Ernst-Jan Rozendaal Had u een fijne jeugd? En een echte Zeeuw? Wilde u als kind al politicus wor den? Toch heeft u de opleiding niet afge maakt. Peter van Dijk is op 28 december 1952 geboren in Goes. Hij woont in Katten- dijke, is getrouwd met Liesbeth, die drie kinderen heeft uit een eerder hu welijk. Na zijn middelbare school in Goes, ging hij naar het KIM in Den Helder. De opleiding tot of ficier bij het Korps Mariniers maakte hij niet af. Daarna begon hij aan een opleiding MO En gels in Middelburg, maar ook die maakte hij niet af. Van Dijk werkte op het vrachtkantoor bij de Olau Lines, hij was mantelzorger en buschauffeur bij Connexxion. Hij is al 44 jaar ac tief in de Scouting. Na 25 jaar lid te zijn geweest van het CDA, waarvoor hij ook in de gemeen teraad van Goes zat, sloot hij zich in 2010 aan bij de PVV. Voor die partij is hij fractievoorzit ter in de Zeeuwse Staten. Van 2011 tot 2015 maakte hij deel uit van de Eer ste Kamer. Hoe kwam u bij de PVV terecht? Hoe keken mensen tegen u aan? Voelt u zich wel thuis bij een partij die wel wil regelen dat er minder, minder Marokkanen in Nederland thuishoren? Maar de stijl van Wilders, net als die van Trump, die past toch hele maal niet bij u? Hij maakt zich onmogelijk. Als de PVV de landelijke verkiezingen wint, wil straks niemand met hem samenwerken. U heeft dat probleem niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50