13 den en ondergronds liggen veel meer kabels en lei dingen dan pakweg twintig jaar geleden. Om alles dan op een duurzame manier in te richten, kiezen we vaak voor minder bomen, maar met goede, ruim ingerichte groeiplaatsen waar bomen kunnen groeien zonder schade aan te richten aan de infra structuur." Soms komt er hulp uit onverwachte hoek. Zo zijn er gemeenten waar juist door bezuinigingen bomen worden aangeplant. Het gaat dan om vervanging van plantsoenen - die veel onderhoud vergen - door grasvelden met hier en daar een boom. Gemeenten doen wel hun best om te herplanten, zegt Frans Jonkers van de groenminnende Stichting De Tuin van Zeeland, maar het duurt nu eenmaal ja ren voor zo'n nieuw, klein boompje weer een beetje volume heeft. „Er komt altijd minder terug dan er weggaat." Hij zou graag zien dat gemeenten net iets meer moeite doen om bomen te behouden. Ook de manier waarop gemeenten de burger laten weten dat er bomen gerooid gaan worden (en dat daarte gen bezwaar kan worden aangetekend) kan volgens hem beter. „Dat werd hier op Walcheren vroeger in de huis-aan-huisbladen bekendgemaakt. Nu moet je op de website zoeken tussen de bekendmakingen van omgevingsvergunningen. Alsof burgers dat zo maar uit zichzelf gaan doen." En hoe zit het met het buitengebied? Daarover kan Rian de Feijter van Waterschap Scheldestromen boeiende dingen vertellen. Van de bomen en strui ken aan de wegen en dijken die onder het Water schap vallen, is zo'n negentig procent aangeplant in de tien jaar na de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn veel bomen gekapt voor brandstof. Veel groen sneuvelde bij de inundatie in oktober 1944, toen delen van Zeeland onder water gezet werden om de vijand te hinderen. Ook bij de Watersnoodramp van 1953 gingen veel bomen ver loren door het zoute zeewater. Deze na-oorlogse bomen zijn nu massaal aan het vergrijzen. Samen met de babyboomers die hen za gen opgroeien. „Er zijn destijds heel veel populieren geplant", verklaart Rian de Feijter. „Dat zijn snel groeiende bomen en dat was belangrijk omdat huis houdens toen nog heel veel hout gebruikten. Ou dere mensen heb ik vaak horen zeggen dat er voor de oorlog nog helemaal niet zo veel populieren ston- Oudere mensen heb ik vaak horen zeggen dat er voor de oorlog nog helemaal niet zo veel populieren stonden in Zeeland den in Zeeland." Het waterschap heeft onlangs het Beheerplan Be plantingen voor 2016-2020 vastgesteld. Op dit mo ment worden in het kader van dat plan bomen ge rooid in heel Zeeland. Ze moeten weg omdat ze oud en verzwakt zijn en bij storm een gevaar voor de omgeving vormen. Maar liefst 1.250 bomen en 4.000 struiken kapt het schap dit rooi- en plantseizoen (november 2016/april 2017). „Maar daar komen er net zoveel voor terug", bezweert Rian de Feijter. En wel zó, dat we over zestig jaar niet opnieuw met een grijze golf aan oude bomen zitten. Zo worden waar populieren verdwijnen, niet altijd populieren terug- geplant. Duurzame eiken en esdoorn, of resistente iepsoorten nemen hier en daar hun plaats over. Een gevarieerde aanplant betekent ook variatie in le vensduur. De rijen populieren worden inmiddels zodanig ervaren als typisch Zeeuws, dat hun aantal zeker niet teruggebracht zal worden tot het peil van vóór de oorlog, verzekert De Feijter. „Wij voelen ons ver antwoordelijkvoor het Zeeuwse landschap. Wat we nu doen heeft invloed op het toekomstige aanzien van Zeeland. Daar zijn we ons terdege van bewust." Zeeland zal dus een provincie blijven waarin de po pulier dominant is (zo'n zeventig procent) en de res terende dertig procent gelijkelijk verdeeld is over es doorn, linde, iep en eik, met zo nu en dan een soli taire notenboom. zaterdag 17 december 2016 DIK EN DAPPER - TOT EN MET 20-12 2016...! Bomenkap in Koe wacht een jaar gele den. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE Bomen in de Molen straat in Vlissingen zijn voorzien van tek sten. FOTO LEX DE MEESTER Jaap van Velzen en Mirella Ingelse-van der Muil bevestigen een tekst op de boom. FOTO LEX DE MEESTER - Rian de Feijter, Waterschap Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49