12 WEEKEND Zeeuwse bomen zijn rijp voor de bijl. Zo n negentig procent van de bomen is aangeplant in de jaren na de oorlog en mét de babyboomers vergrijsd. REPORTAGE BOMENKAP Het nut van groen in de stad ^ONDERZOEK Zilveresdoorns „De gemeente wil gewoon geen grote bomen", zegt Karin Laarhuis, een wijkje verderop. Laarhuis is boos. Om de hoek, in de Verkuijl Quakkelaarstraat, gaan 69 beeldbepalende zilveresdoorns verdwijnen. De gemeente Vlissingen wil wel uitleggen waarom. „Wortels drukken het wegdek op, omwonenden klagen dat de bomen licht wegnemen en andere overlast veroorzaken. Het behoud van deze vijftig jaar oude bomen kost meer dan maatschappelijk aanvaardbaar", laat woordvoerder Indra Paasse we ten. Begin 2017 moet de gemeente sowieso de grond in om leidingen en kabels te vervangen. Het ideale moment om deze bomen weg te halen. In overleg met bewoners komen er nieuwe bomen, zegt Paasse. Karin Laarhuis heeft er haar eigen ideeën over. (her)inrichting van het stedelijk gebied. Wat ziekten betreft zijn er de afgelopen jaren nogal wat bomen ten prooi gevallen aan de iepziekte, maar resistente soorten komen ervoor in de plaats. Ook de kastan- jebloedingsziekte en essentaksterfte hebben slacht offers gemaakt. In opkomst is massaria, een ziekte die platanen aantast. Ook de burger bedreigt de boom. Er wordt wat af- geklaagd over bomen, geven de gemeenten aan. Schaduw op zonnepanelen is een relatief nieuwe, veelgehoorde klacht. Gwendal Uytdewilligen, be leidsmedewerker groen van de gemeente Reimers- waal: „Algemeen worden in Reimerswaal géén bo men gekapt om futiele redenen zoals schaduw, bladluis en bladval." De burger is volgens Uytdewil ligen echt een belemmering voor een gemeente die de stad groen wil houden. „Ik denk dat het de Zeeuwse mentaliteit is. Zeeuwen zijn graag netjes en bomen zijn niet netjes." Roetdauw Steeds maar weer is er dat blad dat moet worden op geveegd. Roetdauw - dat kleverige spul - maakt de auto smerig. De grond ligt vol elzenproppen, wortels duwen straattegels op. En er staan bomen op plek ken waar men liever zou willen parkeren. Uytdewil ligen: „Kleine ergernissen worden grote en dan bel len ze op een gegeven moment zeer emotioneel de gemeente op: kan die boom niet weg?" Annelies Kempe van de gemeente Noord-Beve land geeft aan dat bij herplanten vaker kleinere of zuilvormige bomen gekozen worden. „Overlast of hinder van bomen wordt minder getolereerd door omwonenden en dan is dit vaak de oplossing. Daar naast is er steeds minder beschikbare ruimte. Er moeten meer auto's dan voorheen geparkeerd wor- Dertig jaar hebben ze er gestaan, de iepen van de Molenstraat in Vlissingen. Ze gaan de Kerst niet halen. Sommige bewoners zijn blij ('al die rotzooi'), andere heel verdrietig. Zo gaat het altijd, als er bomen gerooid worden. „Sorry voor de schaduw. En tot over dertig jaar", staat er op het lint dat om de iep ge knoopt is. Vrolijke, roodge kleurde linten met verdrie tige teksten. „Dun maar dap per. Tot en met 20-12-2-16" (want dan gaat de bijl erin). „Ja, dat laatste stukje groen was ik" (want de Molenstraat was het laatste groene stukje in de Oude Binnen stad). De zwanenzang is een ludieke af- scheidsactie van Bewonersvereni ging Molenstraat. Met tegenzin gin gen ze akkoord met de kap. Jaap van Velzen, plaatsvervangend voorzit ter: „Er is een uitgebreid bomen- rapport gemaakt over deze iepen. Binnenkort wordt de straat ver nieuwd. Je kunt zien dat de wortels door het wegdek heen groeien; die gaan er dus mét het wegdek uit. Nu is beslist dat het oude riool eruit moet. Dan blij ven er zo weinig wortels over dat de levensvatbaarheid van de bomen snel achteruit gaat." Eind volgend jaar komen er nieuwe bomen voor in de plaats. „Zodra ze een excuus hebben om een grote boom te rooien, gaat hij weg. Onderhoud is ge woon te duur. Ik hoef geen cijfertjes door te nemen om te weten of er bomen weggaan of bijkomen. Ik loop door de stad en het is een kale boel. Dan weet ik genoeg." Toch maar even de cijfertjes opgevraagd, bij de Zeeuwse gemeenten en bij Water schap Scheldestromen, dat verantwoordelijk is voor het 'groengevoel' van burgers die het buiten gebied doorkruisen. Wat blijkt? Zeeland krijgt er over het ge heel genomen eerder bomen bij. De ge meente Tholen bijvoor beeld noteert een toename van 145 bomen over de afgelopen vijf jaar en heeft nu 9.589 straatbo men in beheer. De ko mende maanden wor den er 40 bomen ge kapt, maar 76 aange plant. Gemeenten gaan alleen tot kap over als daar dwingende redenen voor zijn. Zo als: direct gevaar voor de omgeving; ziekte; te beheerskosten en zaterdag 17 december 2016 Babyboom-boom moet eraan geloven Ondine van der Vleuten Populier. FOTOTHINKSTOCK aan beter waterbeheer. Mensen voelen zich beter, herstellen sneller van stress en lichame lijke aandoeningen in de nabijheid van bomen. Zeker oudere bomen zijn een wereld op zich, met vogels, insecten en mossen; zo leveren zij een bijdrage aan de bi odiversiteit. Een groene omgeving verhoogt de waarde van onroerend goed met 10 tot 15 procent. Jelle Hiemstra van Wa- geningen Plant Re search deed vijftien jaar onderzoek naar de gebruikswaarde en het nut van groen in de stad, met bomen als meest zichtbare ele ment. Zijn belangrijk ste bevindingen: De stad is een ongun stige groeiomgeving voor bomen; om bomen gezond oud te kunnen laten worden is een goede standplaats met voldoende ruimte es sentieel. De stad vormt door alle verharde en ver steende oppervlakken een 'hitte-eiland', waarin bomen zorgen voor ver koeling. Bomen vangen fijnstof en vluchtige organische stoffen af. Bomen en andere vor men van groen door breken het verharde op pervlak en dragen zo bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48