Lopend lint van licht Porthos niet opofferen aan politieke fouten Waterhuisje tijdelijk trefpunt buitensport Poepende meeuwen laten beeld Michiel de Ruyter niet met rust 7 Analyse Lopers rennen door boekhandel 't Spui. foto lex de meester Zes kilometer, 1.500 lopers, door een donkere stad, langs een sfeervol verlichte route. De X-mas City Trail vormde gisteravond een lang lo pend lint van licht door Vlissingen. Door de bioscoop, de bibliotheek, een school, de Piek en zelfs normaal afgesloten bewonershofjes. Vertrek- en eindpunt was de Ma chinefabriek. Daar begon gister middag al het festival Wonder- stroom. In de oude Scheldefabriek zijn terrasjes, foodtrucks, lichtob- jecten, theater- en muziekvoorstel- lingen en vuurshows. Wonder- stroom is vandaag (13.00 tot 22.00 uur) en zondag (13.00 tot 20.00 uur) te bezoeken. Je hoeft er niet alleen te kijken, er is ook veel te doen. De 1.500 deelnemers aan de X-mas City Trail Vlissingen doneerden ook geld voor een goed doel. Zij haalden 1.500 euro op voor de Hart Stichting. orthos krijgt er tijdelijk mensen bij om het werk aan te kunnen. Zo kopen de Walcherse gemeenten tijd om nog eens goed na te denken over de zorg aan junioren en senioren. Verstandig, want daar hebben de klanten van Porthos recht op. Om hen is het immers begonnen. Het Rijk droeg de jeugd- en WMO- zorg over aan de gemeenten omdat die hun inwoners beter kennen. De zorg zou zo beter en efficiënter kunnen. Het Rijk beging een grote fout door 'efficiënter' meteen te vertalen in goedkoper en miljoenen euro's min der te geven. Op de lange termijn kan de zorg goedkoper worden, maar voorlopig hebben de gemeenten te maken met een bestaande groep hulp behoevende klanten. Bovendien moest elke gemeente een ambtelijke organisatie opzetten. Van geld dat daardoor niet naar de echte zorg gaat. Daarom kozen de Walcherse gemeenten voor samen werking. Toch klinkt in de gemeenteraden het geluid door dat de samenwerking gestopt moet worden. Het zou beter zijn als de gemeenten de jeugd- en ou derenzorg individueel gaan regelen. Voor de controle door de politiek zou dat inderdaad voordelen bieden. Toch dient de vraag vooral te zijn: wat geeft de meeste meerwaarde voor de mensen die hulp nodig hebben? Mid delburg heeft die vraag voorgelegd aan de Adviesraad Sociaal Domein. Veere en Vlissingen kunnen hun eigen WMO-adviesraden inschakelen. Die adviezen moeten zwaar wegen. Want hoe belangrijk de positie en invloed van raadsleden ook is, zij beoordelen geen hulpvragen en helpen mensen niet verder in het vinden van een op lossing voor hun problemen. Dat doen de medewerkers van Porthos - en vol gens de klanten doen ze dat goed. Stoppen de gemeenten met samen werken? Dan zijn per saldo meer amb tenaren nodig. Dat gaat nog meer ten koste van geld voor de zorg. Doorgaan met samenwerken? Dan moet die wel worden verbeterd. Maar bijsturen kan. Kloof De kloof tussen beleid en uitvoering is een fout die de gemeenteraden zelf kunnen herstellen. Porthos beschikt niet over beleidsmedewerkers die de wensen van de politiek meteen ver talen naar maatregelen in de uitvoe ring; de beleidsmedewerkers zitten bij de drie gemeenten. Zij kunnen gedetacheerd worden bij Porthos om de kloof te dichten. Dat kost niks meer, maar het verbetert wel de werkwijze. Het tekort aan personeel wordt nu aangepakt. Dat lost ook de werkdruk en het ziekteverzuim op. De klanten van Porthos zijn ondanks de organisa torische problemen toch al tevreden over de hulp, dus dat hoeft met de uit breiding van het personeel niet slech ter te worden. De Rekenkamers constateren intus sen dat de gemeenteraden hun con trolerende taak niet goed kunnen uit voeren. De oorzaak ligt in het ontbre ken van goede afspraken daarover. Twee jaar na de start is de samenwer king nog altijd niet goed vastgelegd. Dat moet de politiek zichzelf aanreke nen, in plaats van Porthos daarop af te rekenen. De samenwerking aanpassen en voortzetten is een logischer keuze dan twee jaar aan inspanningen weg gooien en opnieuw beginnen. Vooral omdat Walcheren voor Elkaar er niet is voor de politiek maar voor jongeren en ouderen die hulp nodig hebben. Er is geen enkele garantie dat zij beter af zijn als Middelburg, Veere en Vlissin gen voor zichzelf beginnen. VLISSINGEN Fitness Fitaal ge bruikt het voormalige waterhuisje aan de Vlissingse Edisonweg de ko mende tijd als uitvalsbasis voor di verse buitensporten. Met het sport centrum, gevestigd aan de naburige Dynamoweg, heeft de gemeente een antikraker in huis. Ook ziet het pandje er straks een stuk 'verzorgder' uit. Eigenaar Jan van den Berg van Fitness Fitaal laat het waterhuisje na de feestdagen namelijk opknappen. „Een verfje over de muren en kozijnen er in om het er wat aantrekkelijker uit te la ten zien." Daarna wil hij het ge bouwtje en het omringende terrein gebruiken voor buitensporten als (hard)lopen en fietsen. Van den Berg: „Het gebouwtje staat op de Kenniswerf. Het ligt dus voor de hand om HZ en Scalda te betrekken bij de ontwikkeling van plannen voor buitensporten. De plannen staan nog niet hele maal vast, maar komend voorjaar zullen er zeker activiteiten plaats vinden." Een termijn over de termijn van het gebruik is niet afgesproken, maar is afhankelijk van interesse van het bedrijfsleven in de vesti gingslocatie en de toekomstige plannen van Fitness Totaal. Het standbeeld 'Michiel de Ruyter' wordt in opdracht van de ge meente Vlissingen om de twee maanden schoongemaakt. Op ver zoek gebeurt dat nog eens extra tij dens speciale gelegenheden als bijvoorbeeld herdenkingen. Maar hoe vaak het beeld ook wordt ge reinigd, binnen enkele dagen is het standbeeld weer besmeurd met uitwerpselen van - vooral - meeuwen. Mede naar aanleiding van vra gen van raadsfractie LPV is ge zocht naar oplossingen om de meeuwen bij het beeld weg te houden. Fluorescerende gel op het hoofd van Michiel bleek niet te werken; plaatsing van een installa tie die ultrasoon geluid produceert is duur en werkt slechts tijdelijk, omdat de vogels aan het geluid ge wend raken en montage van schrikdraad op het hoofd van het standbeeld bleek niet uitvoerbaar. Stalen pinnen op het hoofd van 'Michiel' monteren om meeuwen niet de kans te geven op het stand beeld te gaan zitten, zien B en W als enig overgebleven mogelijke oplossing. Maar de uitstraling van het beeld zou door ontsierende pinnen sterk verminderen, laat het college de LPV en andere partijen weten. Het lijkt er dus op dat het beeld ook in de toekomst een keer of tien per jaar wordt schoongemaakt en er desondanks toch af en toe voor schandaal bijstaat. zaterdag 17 december 2016 WA Maurits Sep Vlissingen De politiek heeft steken laten vallen in de samenwer king bij jeugd- en ouderenzorg. Dat moeten de gemeenteraden zichzelf aanreke nen, en daar niet Porthos op afreke nen. Maurits Sep P Poepende meeuwen zijn niet blijvend weg te houden bij Mi chiel de Ruyter. Het standbeeld aan de boulevard in Vlissingen is na elke schoonmaakbeurt binnen de kortste keren weer ondergescheten. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43