II Baby's besmet met MRSA-bacterie Azië Actieweek 3 Oud-gezant Robert Serry somber over conflicten in Midden-Oosten Waar is de VN- veiligheidsraad als Aleppo om hulp smeekt? Hollands meest ervaren vrede stichter, Robert Serry, ziet met lede ogen aan hoe de VN in zijn regio machteloos toekijkt. Kort voordat Robert Serry deze week in het New Yorkse hoofd kwartier van de Verenigde Naties een openhartig boek presenteert over zijn jaren als VN-gezant in Is raël en de Palestijnse gebieden, be landt hij bij een vergadering van de Veiligheidsraad. Aleppo staat op de agenda. De Amerikanen, de Fransen, de Britten; wanhopig kaarten ze voor de zoveelste keer de humanitaire ramp aan. Rwanda, Srebrenica - alle hartver scheurende vergelijkingen klin ken. En dan de Russische ambas sadeur. „Die zegt dat het allemaal niet zo is", beschrijft Serry. „Ik heb er echt een beklemmend gevoel aan overgehouden. De VN kan niets. Dat is de schuld van de lid staten, niet van de VN. Maar onze geloofwaardigheid is op een diep tepunt gekomen. Zó frustrerend." Geloofwaardigheid van de VN is op een dieptepunt gekomen. Dat is de schuld van de lidstaten Het was vergelijkbare frustratie over internationaal politiek falen die Serry (66) vorig jaar deed be sluiten te vertrekken uit Jeruza lem. In het boek dat hij daarna schreef, schetst hij hoe hij trachtte het vredesproces in leven te hou den, onder meer door op de thee te gaan bij een Hamas-leider en Bas- har al-Assad, toen nog stevig in het zadel. Serry omschrijft die pe riode nu een tikje cynisch als 'ze ven jaar mislukking'. Driemaal volgde op een internationale be middelingspoging een oorlog in Gaza, dat er bij zijn vertrek slech ter aan toe was dan toen hij in 2007 aantrad. Het vredesproces zit zo vast, dat hij overwoog het idee dat Israël en de Palestijnen ooit vreedzaam in twee staten naast el kaar gaan leven, dood te verklaren. „Maar wat dan? Als het geen twee staten kunnen worden, dan ko men we uit op één. En daar geloof ik niet in." Dus moet de tweesta- tenoplossing wel op de agenda blijven om een stabiel Midden- Oosten te creëren, concludeert hij. De internationale gemeenschap moet een nieuwe strategie beden ken. „Eindeloze onderhandelingen zijn niet meer dan een kalme ringsmiddel geweest." „Een frisse wind is belangrijk, zonder meer. Maar als hij het gaat aanpakken in termen van een deal - we gaan bij elkaar zitten en ko men er wel uit - dan gaat het niet lukken. Er is eerst een raamwerk van afspraken over gedrag en doe len nodig. De Amerikaanse am bassade verplaatsen naar Jeruza lem, zoals hij heeft beloofd, zou ik hem ook niet aanraden. Dat kan tot grote spanningen leiden. Het wordt in de Arabische wereld ge zien als een provocatie, erkenning dat Jeruzalem Israëlisch is. Als hij met zo'n stap begint, wordt het moeilijk." „We moeten afwachten wat Trump en Poetin doen. Obama is er duidelijk niet uitgekomen met Poetin, en Trump heeft gezegd dat hij wel weet hoe dat moet. Maar zoals zo vaak, zei hij er niet bij hoe. Er heerst grote onzekerheid. Par tijen proberen in zo'n situatie hun positie te verstevigen. Dat zie je nu in Aleppo. Assad probeert zo sterk mogelijk uit dit vacuüm tussen Obama en Trump te komen." „Secretaris-generaal Ban Ki-moon en ik vroegen hem druk te zetten op Harnas om een staakt-het-vu- ren overeind te houden, dat was effectief. Ja, er viel met hem te pra ten. Je spreekt in het Midden-Oos ten nu eenmaal niet alleen met goedbedoelende mensen. Ik ben ook met Harnas gaan praten. Een VN-vertegenwoordiger moet on der voorwaarden contacten kun nen onderhouden met alle par- tijen. Maar u moet zich niet voor stellen dat dat gezellige gesprek ken zijn. Ik ging naar de woning van een van de grondleggers, Mah- moud al-Zahar. In de garage stond een prachtige zilvergrijze Merce des. Spie en span. Die werd na tuurlijk nooit gebruikt, realiseerde ik me, omdat er direct een Israëli sche raket in zou gaan." Serry staat bekend als de 'politieke brandweerman' van Ban Ki- moon, die hem ook nog op de Krim afstuurde. Hij werd er ver jaagd door Russische separatisten, die hem stante pede naar het vliegveld wilden brengen. De Ne derlander weigerde en wist een waardige aftocht uit te onderhan delen - iets waar hij nog met enige trots aan terugdenkt. „Er zitten toch wat succesjes in die zeven jaar", zegt hij. „In de laatste Gaza- oorlog kon ik een humanitair be stand tot stand brengen. En een tweede. Maar bij het derde, toen ik samenwerkte met John Kerry, es caleerde de oorlog weer." „Ik moet toegeven dat ik er na de derde oorlog in Gaza, in 2014, mee wilde stoppen. Er was ook nog een affaire met minister van Buiten landse Zaken Lieberman, die me het land wilde uitzetten omdat ik geld zou doorsluizen naar Harnas. Niet leuk. Achteraf kreeg ik gelijk - de VN hielp met het betalen van salarissen in Gaza om onrust te voorkomen - en later had Israël me weer hard nodig om onze contac ten met Harnas. Ik heb zo veel boodschappen doorgegeven. Het werk is fascinerend. Maar je moet een lange adem hebben. Het Israë- lisch-Palestijnse conflict is het meest gecompliceerde conflict ter wereld. Alhoewel, ik benijd mijn collega's die nu in Syrië zijn niet." The endless quest for Israeli-Palesti nian peace - Springer International Publishing DEVENTER Drie pasgeboren ba by's zijn in het Deventer zieken huis besmet geraakt met de MRSA-bacterie. Ze worden nu met drie andere baby's die al in het ziekenhuis lagen, in isolatie ver zorgd. Het Deventer Ziekenhuis is tij delijk gestopt met de opname van vroeggeborenen of zieke zuigelin gen (neonatologie). Ook bij twee verpleegkundigen is MRSA geconstateerd. Onduide lijk is nog of de bacterie is ver spreid naar andere afdelingen. Eerst worden enkele tientallen personeelsleden onderzocht die op de betreffende afdeling zijn ge weest. Als er onder hen meer be smettingen zijn, gaat het zieken huis breder zoeken. Wel zijn er al maatregelen tegen verspreiding genomen. MRSA is een bacterie die onder meer wondinfecties kan veroorza ken. Dat kan de algehele conditie van een patiënt verslechteren. Volgens Ron Hendrix, een auto riteit op het gebied van MRSA, is er geen reden voor paniek. Van wege de zwakke weerstand van pasgeborenen is het opduiken van de bacterie „niet fijn". Een baby met MRSA moet waarschijnlijk langer in het ziekenhuis blijven, maar het betekent niet per se dat het kind er slechter aan toe is, al dus Hendrix. Volgens een woord voerder van het ziekenhuis heeft de besmetting geen grote proble men opgeleverd voor de drie baby's. Kinderen die de afgelopen twee weken op de afdeling zijn ver zorgd, worden nog getest. Kras.nl/azie-actieweek of bei 0900-9097 70 cpg zaterdag 17 december 2016 GD 'VN kan niets, zo frustrerend' Karlijn Van Houwelingen New York —Robert Serry (oud- VN-gezant) Donald Trump wil de 'ultieme deal' komen sluiten. Kan hij die frisse wind zijn? Wat gaat hij doen voor Syrië? U zat eens met Assad om de tafel in zijn paleis in Damascus. Hoe kijkt u daar nu op terug? De Nederlander Robert Serry (I), ook wel de 'politieke brand weerman' genoemd, bemiddelde als VN-gezant onder meer tus sen Israël en Gaza. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Hoe hield u dat vol, steeds weer die terugval? Tot 100 korting p.p. op alle reizen naar Azië én de hele week 50 éxtra korting p.p. op geselecteerde reizen. Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3