Boze Blanke man Gedeputeerde gaat dagje in rolstoel om knelpunten te ervaren 'Opendeurmotie' over kerncentrale Radioactief afval van Doel stapelt zich op 2 MAIKEL HARTE Column Sinds Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen won en eigenlijk al vanaf Brexit hoor je over boze blanke mannen. Dat zouden dus de Trump-en Brexitstemmer zijn. In Nederland zou het de Wilders- aanhang betreffen. Dat zijn dan blijkbaar mensen die het helemaal gehad hebben met het politieke establishment en die zouden zich niet gehoord voelen. Wilders speelt daar handig op in met uitla tingen als 'weg met de elite' en 'ik zeg wat het volk denkt'. In talkshows zitten ineens on bekende mensen die de boze blanke man zouden moeten verte genwoordigen. Ik begrijp het niet, waar moet je in dit land nu eigen lijk boos over zijn? Heb je het dan zo slecht? En ik zal toch niet tot de elite behoren als ik het niet be grijp? Tja, er kunnen altijd dingen verbeterd worden, maar we zijn een van de rijkste landen ter we reld, we hebben een relatief lage werkloosheid, we wonen veilig, ver weg van oorlogen en ramp spoed. Als je in dit land woont met alle kansen die je krijgt en je bent gezond, waar maak je je dan boos over? Juist die gezondheid is dan ei genlijk het enige waar ik me boos over kan maken. Ik ben gezond, mijn gezin is gezond en dat is een zegen, maar helaas is dat niet ie dereen gegeven. Het noodlot kan overal toestaan en als ik deze week weer zie hoe een vreselijke ziekte bij een jonge mooie kerel een einde maakt aan een leven, dan maak ik me daar boos over. Dat ge beurt dagelijks en daar kan de overheid niets aan doen, dat weet ik ook wel, maar ik kan me er wel kwaad over maken. Waarom heeft iemand zoveel pech? Ik weet dat het zinloos is om me daar kwaad over te maken, maar als dan weer iemand in het café, op Facebook, of in de krant helemaal losgaat over Zwarte Piet dan weet ik weer één ding: die heeft het wel heel erg goed. Wat een luxe. Waar moetje in dit land nu eigenlijk boos over zijn? DESTELLING Vandaag: Bouwstop op de Zeeuwse stranden is prima Reageer op pzc.nl Oneens Toos Henk Paul Kusters ETSEREEN HEEFT AU EEN KERSTBORDEEL gemaakt, behalve wij.'/ S ER IETS Sint Jorisdoelen voor 1,3 miljoen euro geveild Beste leraar Marloes trakteert Begroting VRZ goedgekeurd VLISSINGEN Mark Minderhoud tegen oude bekende Provinciale Staten debatteerden gisterochtend over knelpunten in het openbaar vervoer in Zeeland. Verschillende partijen maken zich zorgen over de toegankelijkheid van bussen en treinen voor gehan dicapten. Acht partijen, waaronder het CDA, steunen een motie van de Christenunie waarin wordt ge vraagd uit te zoeken in hoeverre de rechten van personen met een han dicap in Zeeland zijn geborgd. Daarbij gaat het met name om de toegankelijkheid van treinstations en bushaltes en de informatie daar over op websites. Ze willen binnen een halfjaar worden geïnformeerd waar nog knelpunten zijn. Janssens bood Van der Maas aan een rolstoel ter beschikking te stel len, waarin hij een dag lang kan er varen hoe toegankelijk het open- baar vervoer is. „Soms hebben we gewoon geen idee." Van der Maas nam het aanbod prompt aan. „La ten we een doorsnee dag pakken om inderdaad aan den lijve te erva ren: wat betekent dat nu?" Volgens de gedeputeerde is 68 procent van het reizen met het openbaar vervoer in Zeeland goed toegankelijk voor gehandicapten. Van der Maas streeft naar too pro cent toegankelijkheid, maar waar schuwde dat daaraan stapje voor stapje moet worden gewerkt, om dat er niet genoeg geld is om het al lemaal nu te regelen. De Staten be sloten ruim zes ton uit te trekken voor het oplossen van knelpunten in het openbaar vervoer. De motie van de CU werd met algemene stemmen aangenomen. Zeeland blijft het kabinet en de Tweede Kamer erop wijzen dat de kerncentrale een nationale en geen regionale kwestie is. Nu meteen, maar ook straks bij de kabinetsfor matie. Een motie van die strekking bleef over van het initiatiefvoorstel waar mee GroenLinks in Provinciale Sta ten een oplossing voor de kerncen trale wilde forceren. Volgens de meeste partijen had dat te veel ha ken en ogen. Nu resteert een nieuwe oproep om hulp aan het Rijk. „Een opendeurmotie", aldus Ria Rijksen (CU), „maar we zullen wel meegaan." De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Gedeputeerde Carla Schön- knecht vond een 'eenduidig sig naal' naar Den Haag nuttig, met het oog op het debat dat de Tweede Ka mer komende donderdag nog voert over de kerncentrale. In Provinciale Staten overheerste gisteren 'ontgoocheling' (CDA), 'machteloosheid' (PvdA) en 'teleur stelling' (D66) over de brief waarin minister Henk Kamp afgelopen week schreef dat hij Delta en de kerncentrale niet gaat helpen. Het radioactief afval van de kern centrales in Doel en Tihange stapelt zich op de terreinen van nucleaire stroomfabrieken op. De oorzaak is dat exploitant Engie Electrabel sinds december 2015 niet meer be schikt over een vergunning om het kernafval te te verpakken, te trans porteren en te verwijderen. Dat onthult het Belgische dag blad L'Echo. Electrabel en NIRAS, de publieke instantie die gaat over het beheer van radioactief afval en verrijkte splijtstoffen, bevestigen de informatie. Normaal gesproken wordt Belgisch kernafval opgesla gen bij Belgoprocess, de industriële dochteronderneming van NIRAS in Dessel. Electrabel geeft aan dat de goed keuring van de NIRAS is opge schort nadat die de verwerkings processen van het kernafval in Doel en Tihange had geïnspecteerd. De opschorting geldt 'tot we aan de verwachtingen van NIRAS kunnen voldoen inzake de toestellen en be rekeningsmethodes', aldus Engie Electrabel gisterochtend. zaterdag 17 december 2016 Gisteren: Ik haal met kerst alles uit de kast 356 stemmen Eens VAN HUN HUIS MIDDELBURG De onlineveiling van de Sint Jorisdoelen in Mid delburg heeft gisteren 1,27 miljoen euro opgele verd. Het beeldbepalende pand aan de Balans werd verkocht in opdracht van de provincie Zeeland. Er is in totaal 64 keer gebo den. Wie de nieuwe eige naar wordt, is nog niet be kend, omdat de provincie eerst akkoord moet gaan met de koper. Het bod is vrijwel gelijk aan de WOZ- waarde van het pand. MIDDELBURG Klas H3d van docente Frans Marloes de Visser, die donderdag Beste Le raar van Zeeland 2016 werd, gaat lasergamen in een donkere school. Bij de titel horen een wissel beker en een cheque van 250 euro voor een activi teit met de kinderen. „Je kunt bij het lasergame- centrum in Kamperland de hele uitrusting huren en dan op locatie laser gamen. Dat ga ik voor hen regelen", aldus De Visser. MIDDELBURG De dertien Zeeuwse ge meenten zijn op de val reep akkoord gegaan met de begroting voor 2017 van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ). Die moest enkele maanden geleden haar plannen aanpassen omdat de ge meenten een verhoging van hun bijdrage met zo'n half miljoen euro te veel vonden. De begroting werd daarop aangepast, waardoor de verhoging is teruggebracht tot 248.000 euro. Mark Minderhoud be kert vanmiddag met De Noormannen tegen een oude bekende: VC Vlis- singen. De makkelijk scorende aanvaller speelde tussen 2006 en 2008 immers voor de Vlissingers. „Daar heb ik geen moment spijt van gehad." ZEELAND 20 Gedeputeerde Harry van der Maas gaat een dag lang in een rolstoel door de provincie reizen om te ervaren hoe moeilijk ge handicapten het hebben in het openbaar vervoer. CDA-Staten- lid Marcel Janssens had hem daartoe uitgedaagd. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Harry van der Maas. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frank Balkenende Doel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2