Guardado weer fit voor de kraker 29 Siem de Jong keert morgen terug in de Arena. Hij is de succesvolste Ajax-speler van de laatste twee decennia, en een voorbeeldige prof bovendien. Dat hij nu voor PSV speelt, doet niets af aan wat hij voor Ajax heeft betekend iem de Jong be gon te rennen. De mond wijd open, de armen gespreid. Eerst richting de cor- nervlag, daarna het hoekje om, als een pupil die in de rust een ererondje mag lo pen: de eerste vijftig meter net iets te snel. De gekte is overal om hem heen. Pal achter het doel waarin hij zojuist t-o maakte, voltrekt zich zo'n uitzinnig tafereel, dat het even lijkt alsof ook de rolstoe lers massaal de lucht in springen. Op de tribunes wordt gejuicht zo als er in de Arena nog nooit is ge juicht. Dat is geen overdrijving ter meerdere eer en glorie van dit ver haal: iedereen die erbij was op 15 mei 2011, zal het bevestigen. De Arena in Amsterdam Zuid-Oost, lang een wat kille galmbak, trans formeert voor het eerst sinds de oplevering in 1996 tot een zinde rend, extatisch voetbalstadion. Mensen schreeuwen, gillen, brul len, huilen van geluk. Siem de Jong maakt niet alleen twee van de belangrijkste Ajax-goals van deze eeuw, thuis tegen FC Twente (3-1), op weg naar de langverwachte dertigste landstitel. Hij is in alles het ge zicht van de bevrijding. Een blon de Achterhoeker groeit uit tot hét boegbeeld van nieuw Amster dams succes, na zeven jaar spor tieve rampspoed. Bossen 'Siem Salabiem' vertrekt in 2014 met vier landstitels op zak. Geen Ajax-speler was in de moderne tijd succesvoller dan hij. Maar nu staat hij hier, op een vrijdagmid dag in de bossen van Eindhoven, in een blauw trainingsjack met het PSV-vlaggetje op de borst. „Ik weet ook niet hoe ik zondag ont vangen word", zegt De Jong. „Toen ik deze zomer bij PSV te kende, waren de meningen ver deeld. Ik merk het wel." Het geval De Jong is een aparte. Spelers die terugkeren bij hun oude club, in het shirt van de zo genoemde vijand; we hebben het al veel vaker gezien. Johan Cruijff deed het puur uit rancune. Wim Jansen kreeg een sneeuwbal op zijn snufferd. In de gevallen van pakweg André Ooijer, Jaap Stam, Klaas-Jan Huntelaar of Kenneth Perez was er amper een haan die er naar kraaide, vaak ook omdat er een tijdje tussen zat. Bij Siem de Jong zijn de uiter sten enigszins verwarrend. Hij belde afgelopen zomer nota bene zelf eerst naar Ajax, om netjes te vragen of er misschien interesse was. De Jong wilde bovenal terug naar Nederland om zijn carrière weer recht te trekken, na blessure leed bij Newcastle United. Bovendien is hij zo'n beetje de minst controversiële voetballer van Nederland, in elk geval qua persoonlijkheid. Een voorbeeld prof van onbesproken gedrag.„Hij heeft een haast olympische in borst", zegt David Endt, zijn oude teammanager. „Zijn toewij ding, zijn sportiviteit, zijn nuch terheid. In zijn broer Luuk zit soms wat meer venijn in het veld, noem het broeiende onvre de. Bij Siem helemaal niet." Je hoort het al als beide broers naast elkaar staan op de Herd- gang, allebei in gesprek met een televisiejournalist. De stem van Luuk is harder, de blik barser. Siem de Jong praat zachtjes en be leefd, met die immer beschaafde oogopslag. Een soort Epke Zon derland op voetbalschoenen. Dat maakte zijn ontvangst in Eindhoven ook minder beladen. Er was scepsis over zijn blessure gevoeligheid, maar er stond be paald geen woedende menigte voor de poorten van de Herd- gang. Het fluitconcert dat vorige week klonk toen hij als invaller het veld inkwam tegen Go Ahead Eagles, was volgens de meeste PSV-fans bovenal tegen trainer Phillip Cocu gericht, niet zozeer tegen De Jong. Andersom ligt dat allemaal een stuk complexer. Siem de Jong werd bij Ajax bij uitstek gezien als een kind van de club. Hij brak door vanuit de jeugdopleiding, groeide geleidelijk uit tot een sleutelspeler in het eerste, en ver trok pas na vier landstitels, stra lend door de voordeur. Niet eens een uitgesproken supertalent, maar ongekend waardevol voor de Amsterdamse club. Erehaag „We zijn jou heel erg dankbaar", sprak zijn trainer Frank de Boer in de middencirkel van de Arena, nog eens refererend aan de kam pioenswedstrijd tegen FC Twen te. Zijn oud-ploeggenoten vorm den een erehaag. Overal hingen spandoeken. De Jong zwaaide naar de mensen, gehuld in een supportersjack met 'AFCA' erop. Juist dat beeld maakte zijn transfer zo overgevoelig. Keurig gebeld of niet, voor veel Ajax-sup- porters was het een principekwes tie. Je eerst laten omarmen als een echte Ajacied, en twee jaar la ter voor de rivaal gaan spelen: dat doe je domweg niet. 'Verraad'. 'Schijnheilig'. „Het zal best bijzonder zijn om terug te zijn", zegt de Jong zelf. „Maar voor mij is het niet veel bij zonderder dan als ik nog voor Newcastle had gespeeld. Het is zo gelopen dat ik nu voor PSV speel - en uiteraard wil ik zondag win nen. Maar ik heb veel mooie her inneringen aan Ajax." Bovenal snakt De Jong sportief naar nieuwe gloriedagen. Hoe mooi het ook allemaal leek om sa men te gaan spelen met zijn broertje, een handvol maanden verder worstelt hij nog altijd met zijn fitheid en vorm. Zijn goal te gen Go Ahead Eagles vorige week: het was vooralsnog een spaarzaam hoogtepuntje. „Ik hoop vooral op begrip en waardering", zegt Endt. „Siem heeft veel blessures gehad, wilde boven alles weer voetballen. Dat het nu zo gelopen is, doet niets af aan wat hij voor Ajax heeft bete kend, en alles wat hij voor de club heeft gegeven. Wat zou het mooi zijn als hij applaus krijgt, in plaats van een fluitconcert." Lees meer op pagina 30-31 Net terug uit Mexico is Guardado klaar om PSV weer te leiden op het middenveld. „Ik heb de afgelo pen weken van vroeg in de mor gen tot laat in de avond gewerkt om te herstellen van mijn blessu re", zegt hij. „Ik kan tegen Ajax nog geen 90 minuten maken, maar ik kan wel spelen. Het is aan de coach wat er gaat gebeuren en wat goed is voor het team." En Guardado is niet de enige die terugkeert en staat te trappe len. Wekenlang moest Phillip Co cu improviseren op met name zijn middenveld, nu heeft de trai ner eindelijk weer keuze te over. Het zou zomaar kunnen dat Siem de Jong tegen zijn oude club op de bank, net als de ook weer fitte Jorrit Hendrix. PSV komt niet vol vertrouwen naar Amsterdam. „Maar het wordt wel een wedstrijd die ons kan lig gen, gezien de manier waarop Ajax speelt. Eindelijk weer eens een tegenstander die zich niet massaal terugtrekt achterin", stelt aanvoerder Luuk de Jong. Bij verlies en een zege van Feye- noord kan er voor PSV met kerst al een punt achter de titelstrijd. Dat zou een enorme klap zijn. Co cu kan niet geloven dat het nu al zover komt. „Als je afsluit met een overwinning tegen Ajax, blijf je na de winterstop vol mee doen. Doordat Ajax vorige week punten heeft laten liggen is de situatie toch veranderd. Dit is hoe dan ook een fantastisch sluitstuk van de eerste seizoenshelft." Van Bronckhorst durfde de eerste weken van de competitie niet met twee specifieke buitenspelers te spelen, maar dat is verleden tijd. Eljero Elia en Steven Berghuis be zetten de flanken tegen Vitesse. Dat de laatste weer een basis plaats heeft, betekent hoogstwaar schijnlijk dat aanvoerder Dirk Kuyt wederom op de bank zal moeten plaatsnemen. Berghuis pakte zijn kans in Alk maar, tegen zijn oude werkgever AZ. „Het besef dat deze wedstrijd ons gevoel tijdens de winterstop zal bepalen is heel erg aanwezig", zegt Berghuis. „Vooral Karim El Ahmadi, die ons ook tegen AZ al enorm oppepte, hamert daar op. Hij zegt het niet alleen met woor den, hij straalt het ook uit als hij een duel aangaat." Angst Waar de aanhang van Feyenoord in het verleden vaak naar de Kuip ging en voorzichtig hoopte op een goed resultaat, droomt een deel vanavond van weer een hoge uit slag. Berghuis knikt, weigert zich op voorhand rijk te rekenen, maar wil wél met de borst vooruit het veld opstappen. „Ik vind echt dat wij dat tegen AZ en ADO al uit straalden. 'Wij zijn Feyenoord', dat gevoel. Ik zeg eerlijk, dat heb ik een eerdere fase in dit seizoen weieens gemist. Er komen zoveel tegenstanders met pure angst naar de Kuip. Ik heb zelf ook tegen Feyenoord gespeeld in dit stadion. Waar je normaal een bal rustig kon aannemen, was dat hier op eens anders. Maar dan moet Feye noord lef tonen en vol gas naar vo ren spelen. Doen we dat, dan ma ken we altijd doelpunten, daar ben ik van overtuigd. Ook tegen Vitesse. Want wees eerlijk: onze selectie is toch niets minder dan die van Ajax of PSV?" Daar is Van Bronckhorst het mee eens. De trainer vertelde gis teren er bij zijn directie niet op aan te dringen om in januari ver sterkingen te halen, omdat hij zijn selectie al sterk genoeg vindt. zaterdag 17 december 2016 Siem de Jong, eerder dit seizoen in het shirt van PSV, in de wedstrijd tegen ADO Den Haag. FOTO PRO SHOTS Sjoerd Mossou Eindhoven David Endt Andrés Guardado speelde 130 in terlands, drie WK's en heeft al les al gezien in het voetbal. Maar morgen is zo'n wedstrijd die hem nog kriebels in de buik be zorgt. Maarten Wijffels Eindhoven de borst vooruit Tonny Vilhena viert zijn doelpunt tegen Sparta, twee weken geleden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29