24 ANGELA KIJKT TV Toon Hermans was vandaag 100 jaar geworden, maar hij leeft voort. „Cynisme was hem vreemd", zegt zijn zoon Maurice. Even een disclaimer vooraf: zodra de kerstdagen naderen, verander ik in een nostalgische dweil die nog meer naar vrede op aarde en oud-Hollandse gezelligheid hunkert dan Jan Terlouw met zijn touwtje uit de brievenbus. En wat u vooral ook niet moet vergeten, is dat ik als notoire Boer zoekt Vrouw-fan alweer een tijdje droog sta als het gaat om dartelende koeien en nuchtere boeren met verweerde wangen die zwijgend moeders bitterkoekjes pudding wegslurpen. Dat gezegd hebbende: ik werd donderdag avond dus heel blij van Het Boerenleven, waarin Erben Wennemars voor MAX op bezoek gaat bij boeren die het net even anders doen. Want agrariërs in ons land hebben het niet alleen lastig in de liefde, ze ploeteren ook wat af om hun bedrijf overeind te houden. Boer Zoekt Vrouw in februari Radioster 3FM, Radio 2 rgens in de jaren 70 besloot Toon Her mans opeens om met een camper naar de theaters te gaan. Tot die dag had zoon Maurice zijn vader trouw in een Mercedes door het land gereden. Zat Toon op de achterbank te schrijven, tekenen, repeteren en zingen. Geregeld luisterden ze muziek, soms zwegen ze. En toen moest er dus een camper komen, herinnert Mau rice Hermans (68) zich als de dag van gisteren. „Pa wilde het eens iets comfortabeler. 'Kan ik onderweg lekker thee drinken, een beetje liggen', zei hij. Dus wij met een volledig ingerichte camper naar Winterswijk. Rietje, mijn moeder mee. Ze had taartjes, koffie, thee, alles, maar bij de eerste de beste bocht vlogen het bestek, de koppen en schotels door de camper. Dat was eenmalig dus." Eerbetoon Het zijn die ritjes die Maurice Hermans het meest mist, zes tien jaar na de dood van zijn va der. Ruim 35 jaar was hij op pad met Toon Hermans. Als zijn ma nager, klankbord, manusje-van- alles én chauffeur. „Hij op de achterbank met een pennetje en stukje papier in de weer. Veel praten. Over het vak, maar ook over voetbal, familie, alles. Heel intens." Het gemis aan Toon Hermans, die vandaag 100 jaar zou zijn ge worden, wordt deze dagen mas saal gedeeld en bestreden met een groots eerbetoon. De Lim burger die samen met Wim Kan en Wim Sonneveld de Grote Drie van het cabaret na de Tweede Wereldoorlog vormde, wordt royaal geëerd. In Konink lijk Theater Carré stond eerder deze week de lach centraal met artiesten als Freek de Jonge, Paul van Vliet, Johnny van Elk en Herman van Hove. Op televisie trok het eerste deel van 100 jaar Toon donderdagavond maar liefst één miljoen kijkers. Het Limburgs Kerstcircus komt vol gende week met de voorstelling Cirque du Toon en de tentoon stelling in Sittard is al met één maand verlengd. „Een volgende verlenging zit er aan te komen", zegt Maurice Hermans, die al maanden bezig is met de voorbereidingen op 24 Rozen voor jou, een muzikale hommage vanavond in Schouw burg De Domijnen met onder anderen Willeke Alberti, Rocco Granata, diverse Limburgse ar tiesten en Philharmonie Sittard, dat aangevuld wordt met het eigen orkest van Hermans. „In Carré lag het accent op de hu mor, hier op de liedjes", vertelt Hermans, die zelf een ode brengt aan zijn moeder. „Zon der haar was hij nooit Toon Her mans geworden. Rietje was de stuwende kracht. Ze wees hem de weg, was zijn klankbord en een prachtige moeder voor ons doerakken van kinderen." Toon Hermans leeft nog altijd voort bij veel mensen. „Zijn hu mor is tijdloos, net als sommige van zijn conferences. Zijn liedjes Toon maakte van niets iets. Cynisme was hem vreemd worden nog gezongen, ook door jonge artiesten die zijn teksten appreciëren. Velen hebben heimwee of verlangen terug naar zijn humor. Ze zijn het zat, dat gevloek, getier en vulgariteit op televisie en in theater. Tegen woordig bestaat humor uit cy nisme. Dat was hem vreemd. Toon maakte van niets iets. Humor over een simpele stoel, Sinterklaas of een tennisracket. Zijn grootste kracht." Positief Toon Hermans zou zich niet se nang hebben gevoeld in deze tijd. „Hij zou het cynisme van vandaag de dag laten overrulen door zijn positivisme. Voor hem waren hoop, geloof en liefde het grootste engagement dat er be stond. Dat hij nu nog tot de ver beelding spreekt, komt omdat hij zo dicht bij het publiek stond. Toon was een blijmaker." Dat Maurice zijn nalatenschap ging beheren en Toon liet voort leven, was geen keuze. „We hadden nog zoveel ongebruikt materiaal. Dan kun je twee din gen doen: weggooien of er iets mee doen", zegt de 'zoon van', die zelf ook op de planken staat. 'Als het sneeuwt in vaders haar, dan zit ik in de zaal en sta jij daar', is een spreuk van Toon. „Zei hij in zijn nadagen. Dus vertel ik, zing ik liedjes." Een musical was er al, maar als het aan de familie Hermans ligt, komt er ook een speelfilm. „Ik droom al jaren van een mooie speelfilm a la Chaplin die ooit in Amerika is verschenen met Robert Downey jr. in de hoofdrol. Er lopen veel parallel len tussen mijn vader en Charlie Chaplin. Hun armoede, nieuwe rijkdom, hun privéleven, vecht lust. Genoeg materiaal voor een mooie speelfilm." Arjan uit aflevering 1 wilde jarenlang geen boer worden, maar vijfjaar geleden ineens toch. Nu houdt hij op de onttakelde boerderij van zijn overleden vader 39 waterbuffels. Van de melk wil hij yoghurt, ijs en zelfs mozzarella maken. Een oude bouwkeet fungeert als zui- velproductiehok. Er is alleen één probleem: die buffels geven al niet zoveel melk en als ze stress ervaren - en dat doen die beesten nogal snel - schieten de spenen bij wijze van spreken de uier in en komt er helemaal geen druppel meer uit. Terwijl Arjan zo lief is voor ze. Hij praat tegen ze alsof het zijn kleuters zijn en al leen al het idee dat een van hen naar de slacht moet, doet hem zichtbaar pijn. Opvallend genoeg woont hij niet op de boer derij bij zijn moeder, maar in een flatje in de stad. Haar idee. Want als ze ooit wegvalt, kan hij het complex nooit in zijn eentje betalen. En z'n broer en zus zijn er bovendien ook nog. Mooi, wisten wij als kijkers ook meteen van wie Arjan zijn ijzerenheinigheid heeft geërfd. Boerenzoon Erben past perfect in dat pro gramma. Zijn Overijsselse accent komt net iets authentieker over dan de zachte g die Yvon op zet zodra ze een boerenerf oprijdt. Alleen liep hij wel als een stadse kakker te mutsen toen een van die waterbuffels zijn nieuwe jack be vuilde. Kortom, alle multicultigekrakeel over Zwarte Piet en de nieuwe kerst-, pardon de- cembercommercial van de NPO waren even ver weg. En toen kwam de troep buffels ook nog eens aandoenlijk aandraven over een licht beneveld weiland en raakte ik gewoon ont roerd. Het was dat Arjan geen oproep deed voor een vrouw, anders had ik terstond geschreven. Quote van de dag 'Ik vind het alleen maar heel vreemd, omniet te zeggen komisch' Buffe zaterdag 17 december 2016 GO TELEVISIE Het nieuwe sei zoen Boer Zoekt Vrouw Interna tionaal begint op 12 februari. Dat maakte pre sentatrice Yvon Jaspers gister middag bekend. Het is de tweede interna tionale editie van BZV. RADIO Dennis Jansen —Maurice Hermans 3FM en Radio 2 zijn verzekerd van de Zilveren Radiosterren 2016. 3FM le vert de genomi neerde vrouwen Annemiek Schollaardt, Eva Koreman en Roosmarijn Reij- mer. Rob Sten- ders, Gerard Ekdom en Bert Haandrikman zijn de mannen van Radio 2. Reageren? angela@persgroep.nl Filmregisseur Paul Verhoeven. Zijn film Elle is niet meer in de race voor een Oscar. Zo vader (links), zo zoon Hermans. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24