'Van Gerwen wordt sterker met elke pijl' Ifc 32 Voorafgaand aan de Scheldecross van vandaag tempert Marianne Vos, die dit jaar amper op haar crossfiets zat, alvast de verwachtin gen. „Ik leg de lat niet zo hoog dat ik per se op het podium wil eindi gen. Het zal lastig zijn om in te stromen in het huidige crosssei zoen. Zonder punten start ik ach teraan en moet ik kijken hoe ver ik kom in mijn opmars." Vos mag de beste wielrenster al ler tijden zijn, ze maakt zich geen illusies over haar rentree. Te lang weggeweest uit het veldrijden. Concurrenten als de Belgische Sanne Cant en Thalita de Jong en Sophie de Boer uit eigen land zijn ondertussen uitgegroeid tot win aars. En, nog belangrijker, tijdens haar afwezigheid moest Vos een combinatie van blessures en over belasting overwinnen. Maanden lang was Vos noodgedwongen, wielrenster af. Met de fiets naar de bakker was het maximale. In maart - na een jaar afwezigheid - keerde ze terug op de weg. Finale Pas in haar laatste wedstrijd van het seizoen, het WK in Qatar, voel de ze iets dat op haar oude top vorm lijkt. „Wat dat is, is moeilijk uit te leggen, want ik ben mijn re ferenties kwijt. Wel voelde ik het hele seizoen dat het er nog niet was. In voorbereiding op het WK begon ik te voelen dat ik goed her stelde van inspanningen en dieper kon gaan. In de wedstrijd had ik meer macht en in de finale kon ik nog wat doen." Na haar comeback op de weg keert de koningin van de modder - Vos werd zeven keer wereldkam pioen veldrijden - nu terug in de Scheldecross. Welgeteld 686 da gen nadat dat ze haar laatste veldrit reed. Eén jaar, tien maan den en 16 dagen nadat ze de bron zen medaille won op het WK in het Tsjechische Tabor. Zelf noemt Vos - die toen al ge blesseerd was - het 'een wonder' dat ze toch op het podium eindig de. Pauline Ferrand-Prévot, die wereldkampioen werd, zag met ei gen ogen dat Vos 'met één been reed'. Haar derde plek dankte ze vooral aan haar uitmuntende crosstechniek. „Echt een van mijn allerbeste wedstrijden ooit", zegt Vos nu. „Fysiek was ik echt niet goed, maar ik wist dat ik kans had op een medaille, mits ik alles goed zou doen. Ik kon niet harder, zat op mijn limiet, en bleef toch tech nisch goed rijden." Ik heb de afspraak met mezelf gemaakt dat ik in de races niet ingehouden wil afzien Die onovertroffen techniek, opge teld met haar winnaarmentaliteit, maakt dat Vos binnen een paar we ken ongetwijfeld wel om de prij zen meedoet. Daar doet een ge brekkige voorbereiding weinig aan af. „Mijn ervaring komt van pas en die techniek zit wel ergens op mijn harde schijf. Ik zal de ko mende weken moeten groeien, maar ik heb bewust gekozen voor voldoende rust. Zeker na afgelo pen jaar, waar ik maar langzaam naar een niveau groeide waar ik content mee ben. Het zou zonde zijn als ik dat nu zou riskeren. Na zo lang stilzitten moet je voorzich tig opbouwen. Maar ik heb nu de afspraak met mezelf gemaakt dat ik in races niet ingehouden wil af zien. Ik wil alles kunnen geven." Truitjes Bovenal verheugt Vos zich. „Ik vind het heel spannend. Als het wegseizoen is afgelopen, roept al tijd het bos. Andere fiets, ander ge voel, andere techniek. De cross, dat is het gevoel van buitenspe len." En na tien veldritten lonkt dan vanzelf het grote doel: het WK in Luxemburg, eind januari, waar een regenboogtrui wordt ver geven. „Want voor truitjes heb ik altijd plek in mijn kast." John Part verslikte zich bijna in een koekje. De vraag voor de drie voudig wereldkampioen was: wat maakt Michael van Gerwen (27) nou zoveel beter dan de rest? La chend en proestend: „Dat ziet toch iedereen? He is a natural." Een natuurtalent dus. Zijn re cordreeks van 25 toernooizeges in dit jaar onderstreept dat. Maar daar blijft het niet bij voor de 27-jarige veelwinnaar uit Vlijmen, die vanavond zijn WK begint te gen de winnaar van de partij tus sen Ross Snook en Kim Viljanen. Jacques Nieuwlaat, Nederlands dartskenner bij uitstek, zag Van Gerwen voor het eerst spelen toen die een jaar of zestien was. Geregeld keek de commentator van RTL7 sindsdien vanaf de zij kant naar Van Gerwen. „Wat mij altijd opvalt, is de mooie vlucht van de pijlen. Ze landen daardoor goed in het bord. Dat is belang rijk. Zijn eerste pijl in het vakje blokkeert nooit de weg van de tweede. Dat zie je bij veel spelers nog wel eens gebeuren." De wereldkampioen van 2014 gooit redelijk snel, in een vast rit me. Part: „Terwijl je veel spelers ziet vertragen of versnellen als het even niet loopt. Van Gerwen lijkt niet of veel minder na te denken." Wayne Mardle, voormalig dar ter en inmiddels analyticus bij Sky Sports, ziet een belangrijk ver schil met Phil Taylor, veertienvou- dig wereldkampioen. „Zijn vermo gen om de pijl precies te gooien waar hij 'm hebben wil, is on geëvenaard. Taylor haalt zijn arm naar achteren en dan kun je letter lijk zien dat hij dan met zijn ogen zoekt naar die bepaalde plek. Van Gerwen haalt zijn arm naar achte ren en gooit gewoon." Temperament Ondanks zijn 'natuurtalent' had Van Gerwen het tussen de senio ren lang moeilijk. In 2005 brak hij door, maar na zijn overstap begin 2007 naar de PDC stokte zijn op mars. „Hij heeft het temperament gehad en het karakter getoond om door te gaan", zegt Roland Schol ten. „Hij staat nu met zoveel ver trouwen te spelen. Maar dat heeft jaren gekost, hoor. Daar zit heel veel arbeid, doorzettingsvermo gen en concentratie in." Volgens Nieuwlaat heeft het tot het voorjaar van 2012 geduurd, voordat Van Gerwen die mentale barrière slechtte. En nu staat hij als een koning op het podium. Darts is vooral een mentaal spelle tje, vindt de commentator. „Ta lent hebben ze allemaal, tussen de oren kun je het verschil maken. En wie is er mentaal het sterkste? Degene die altijd wint. Met elke pijl wordt Van Gerwen sterker. Sommige tegenstanders hopen al leen maar niet te dik te verliezen." Scholten ziet zijn landgenoot nog jaren heersen. Wat volgens hem enorm in zijn voordeel werkt, is dat Van Gerwen geknipt is voor de dartswereld. „Hij heeft geen hekel aan reizen, geen hekel aan publiciteit en hij kan goed te gen de hitte op het podium. Er zijn genoeg wereldkampioenen die bepaalde facetten niet konden verdragen. Die krijgen heimwee als ze vier keer per maand naar En geland moeten. Michael vindt het allemaal prima." zaterdag 17 december 2016 Na bijna twee jaar afwezigheid maakt Marianne Vos vandaag in Antwerpen haar comeback in de cross. Ze staat te popelen. „In de modder, in het zand, dat is het gevoel van buitenspelen." Daan Hakkenberg Babyloniënbroek Marianne Vos Nog nooit haalde een darter zo'n hoog niveau als Michael van Ger wen dit jaar. Vanavond speelt hij de eerste ronde op het WK. Waarom is hij zo goed? Pim Bijl Londen Michael van Gerwen. FOTO ACTION IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 190