Amsterdam Light Festival M 30 Peter Bosz (53) bij Ajax, dat ging in de zomer niet zonder tumult. Maar over het algemeen zijn de resultaten goed, is zijn hand zichtbaar en de kritiek op zijn Feyenoord-verleden verstomd. VOETBAL VOORBESCHOUWING AJAX - PSV Als iemand niet goed genoeg speelt, vind ik het niet moeilijk om hem te passeren Ga naar pzc.nl/lichtfestival korting eze week kon hij twee keer zien hoe nauw het allemaal nog luistert. Even iets min der inzet, een te laag baltempo, wisselspelers die door het ijs zakken of een tegen stander die het goed neerzet en het Ajax van Peter Bosz heeft nog genoeg kwetsbaarheden. Een dag voor het misbaksel te gen Cambuur (2-1 verlies) was Bosz tijdens dit interview nog en thousiast naar voren gewipt op zijn stoel. Een grote grijns bij de vraag: „Kennen jullie dat compila- tiefümpje van Oranje tijdens het WK van '74? Ja? Prachtig hè?!" Hij doelde op een reeks fragmenten waarbij de spelers van Nederland steeds op de bal af vliegen alsof ze een zwerm bijen vormen. Bosz: „Dat is druk zetten, niet normaal. Ik dacht eerst dat het nep was. Maar het blijken echte beelden uit de wedstrijd." Hij liet het filmpje laatst aan zijn selectie zien. Eerst klonk er voorzichtig gelach. Daarna proef de Bosz verbazing, maar óók be wondering. „Kijk, ik snap wel dat je nu niet meer precies zo kunt voetballen. Tegenstanders zijn slimmer, de buitenspelregel is aan gepast. Maar ik wilde dat filmpje tóch laten zien, om nog eens te be nadrukken dat druk zetten alleen werkt als je het écht met zijn allen doet. Op honderd procent." Het is Bosz ten voeten uit. Er zijn weinig Nederlandse trainers die zó geloven in aanvallend voet bal, in de combinatie van vermaak en resultaat. Goed, deze week is een koude douche, maar regelma tig speelt Ajax zoals hij eerder Vit esse en Heracles liet spelen. Al leen met nu op elke positie meer kwaliteit en groeipotentie. Maar tevreden is hij nog lang niet, zo be nadrukt hij zelf als eerste. Neem ons eens mee terug naar de mislukte voorbereiding en la ter de 4-1 afgang in Rostov. Wat zijn sleutelmomenten geweest om tot het elftal te komen dat in uw eerste halfjaar óók 20 wed strijden op een rij niet verloor? „Dan denk ik als eerste aan de be kerwedstrijd tegen Willem II, waarin we Lasse Schóne als con troleur probeerden. Aanvallend, at tractief voetballen begint met de balans op het middenveld. Ik heb daar alles geprobeerd in het begin, maar we kwamen er gewoon niet uit. Maar die wedstrijd tegen Wil lem II begint en binnen vijf minu ten keken we elkaar aan op de bank: dit is het. Het baltempo, de passing vooruit, het ritme, ineens klopte het." „Een gesprek met Dolberg, al in de voorbereiding. Na drie dagen trainingskamp in Oostenrijk riep ik hem bij me. Bij alle metingen bungelde die jongen onderaan. Ik dacht: man, als je bij Ajax 1 de kans krijgt, moet je toch de plag gen uit het gras lopen?! Hoe kan dit dan? Tijdens dat gesprek heb ik gezegd: je bent een stille jon gen, prima. Lekker zo blijven. Maar op het veld wil ik een ande re Kasper zien. Een dag later zat hij bij diezelfde metingen in de top drie." „Alle credits voor hemzelf, hoe hij het heeft opgepakt. Hij had na dat gesprek ook dicht kunnen klap pen. Want eigenlijk was de bood schap van zijn trainer: laat het zien, anders stuur ik je weg." „Wil je bij Ajax op het midden veld spelen, dan moet je 'betrouw baar' zijn voor het team. Bij Twen te hadden ze hem ook op rechts staan, om dezelfde reden. Daar hebben we over gesproken toen Hakim kwam. Hij liep bij Twente bijvoorbeeld maar 8 kilometer per wed strijd. Dat kan dus niet, er wordt meer geëist op het middenveld en helemaal bij een topclub. En dat be gin op rechts was ook om de verwachtingen "Amsterdam, een ware lichtstad" Hedendaagse lichtkunstenaars toveren de stad om! 25% korting op een ticket voor een rondvaart tijdens Amsterdam Light Festival De vaarroute toont alle kunstwerken langs de Amsterdamse grachten en de Amstel t/m 22 januari 2017 tussen 17.00 - 22.20 uur Tickets van 21,50 voor 16,13 zaterdag 17 december 2016 'Het was dapper van Ajax Daniël Dwarswaard Maarten Wijffels Amsterdam Peter Bosz Nog een ander sleutelmoment? Wat zegt u dat? Waarom begon u nou met Hakim Ziyech hangend op rechts, ter wijl hij intussen niet meer weg te denken is van het middenveld? festival

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 188