fjJ ÏÏnuML Vier vragen over Russische hacks bij presidentsverkiezingen VS 17 Veel buit haalden ze binnen met phishing-emails, die hackers toe gang geven tot het systeem van de ontvanger zodra die op een valse link klikt. Hun beste bondgenoot was een slordige IT'er uit Clintons campagneteam. Een van de mede werkers van campagnevoorzitter John Podesta vroeg bij hem na of de waarschuwing dat Podesta zijn wachtwoord moest aanpassen echt was. Omdat de IT'er een tik fout maakte en 'legitimate' (echt) schreef waar hij had willen waar schuwen dat het bericht onecht was, werd de link gebruikt en la gen de mails van Podesta op straat. Gestolen mails zijn voornamelijk verspreid via Wikileaks. Volgens anonieme inlichtingenmedewer kers is Poetin zelf betrokken ge weest bij het plannen van de ver spreiding van de informatie. Hij zou persoonlijke vijand Hillary Clinton hebben willen beschadi gen. De FBI schaarde zich gisteren achter de CIA: de hackoperatie had tot doel Trump, Ruslands favo riete kandidaat, in het zadel te hel pen. Belangrijk: er zijn geen aanwijzin gen dat stemcomputers zijn ge hackt. In hoeverre de verkiezings uitslag is beïnvloed door de gesto len e-mails, is onmogelijk te bepa len. Ook fouten en zwaktes van Clinton hebben bijgedragen aan haar verlies. Maar de mails hielpen niet. Publicatie van berichten waaruit bleek dat de partijtop Clinton boven Bernie Sanders ver koos, leidde tot onvrede onder Sanders-aanhangers en het aftre den van partijvoorzitter Debbie Wasserman Schultz. Toen in het najaar e-mails van Podesta naar buiten kwamen, waren interne akkefietjes en de tekst van spee ches die Clinton voor grote ban ken gaf wekenlang in het nieuws. Barack Obama kondigt actie aan. „Op de plaats en tijd van onze keuze", zei hij cryptisch, en zowel publiekelijk als buiten het ge zichtsveld van het grote publiek. De VS kan sancties opleggen of te- rughacken en informatie over Poetin publiceren. De CIA zou een tegenaanval voorbereiden. De vrees is dat zulke digitale oor logvoering escaleert. Obama aar zelde dan ook lang over een pu bliekelijke beschuldiging aan de Russen, ook omdat hij in de cam pagne niet beticht wilde worden van ongeoorloofde hulp aan Clin ton. Hij laat nu een onderzoek doen, dat af moet zijn voordat hij op 20 januari het Witte Huis ver laat. Mogelijk zien we dan concre ter bewijs. RUTTE Er zijn veel aanwijzingen, maar de smoking gun ontbreekt. Althans, in het openbaar. Toen de Democrati sche partij ontdekte dat computers waren gehackt, werden experts van Crowdstrike ingehuurd. Zij vonden malware en ip-adressen die eerder gebruikt zijn door hack- groepen Fancy Bear en Cozy Bear, die worden gelinkt aan de Russi sche geheime diensten. Een onbe kende die zich Guccifer 2.0 noemt, plaatste gestolen documenten on line. Hij zei Roemeens te zijn, maar sprak slechts Google Trans- late-Roemeens. Aanpassingen in documenten waren met een Rus- sischtalige versie van Word ge daan, door iemand met een ge bruikersnaam die naar Felix Dzerzhinsky verwees, de oprich ter van een geheime Sovjetpolitie macht. Dat betekent nog niet dat het Kremlin erachter zit. Alle 17 inlichtingendiensten in de VS meldden in oktober in een geza menlijke verklaring wel dat ze dat zeker weten. Waarom ze dat zo ze ker weten, kunnen of willen ze er niet bij vermelden. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 12 dagen Eilanden van Dalmatië Rondreis Kroatië 15 dagen Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië 10 dagen Rondreis Schotland en Schotse Hooglanden. 10 dagen Rondreis Noorwegen Hoogtepunten van Noorwegen 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland zaterdag 17 december 2016 Digitale oorlog lijkt dichtbij Barack Obama tijdens zijn laatste persconferentie van 2016. fotoap Hoe gingen ze volgens de Ameri kanen werk? Welke impact hadden ze op de uitslag? Wat nu? Ook Nederland Is zich 'be wust' van de gevaren dat an dere landen, zoals Rusland, onze verkiezingen kunnen beïnvloeden. Volgens premier Mark Rutte 'moeten we niet naïef zijn'. „Het is moeilijk in te schatten hoe groot het gevaar is", zei Rutte gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferen tie. „Maar we zijn ons bewust van de kans op hacken en op pogingen om de verkiezingen te beïnvloeden. Dat kan een grote bedreiging zijn." Rutte merkt op dat 'de overheid structureel digitaal wordt aan gevallen'. Bij de geheime diensten is bekend dat China het economische belang dient en dat Rusland meer geïnte resseerd is in politieke beïn vloeding. De AIVD waar schuwde eerder dit jaar al dat andere staten 'meer dan ooit' geïnteresseerd zijn in de poli tieke besluitvorming van Ne derland. Cyberspionage blijkt daarbij de meest gebruikte vorm. Barack Obama beloofde wraak voor Russische inmenging in de Amerikaanse verkiezingen. Wat we wel en niet weten over de hackers die Trump een handje geholpen zouden hebben. Karlijn van Houwelingen Washington Welk bewijs is er tegen Rusland? v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 rl Brochure en J03l8J 58 09 58 oe <mgen. www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer exci Calamiteitenfonds b reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17