Zeeland heeft goud in handen keiier Zorginstellingen slaan de handen ineen Gat in zorgbudget gedicht 2 Niet meer recreatieprojecten, maar wel betere. Dat is de basis van de Zeeuwse Kustvisie, waarvan de provincie het concept gisteren bekendmaakte. Mindfulness KUSTVISIE RECREATIE AAN ZEE Commentaar In de Zeeuwse gedachten over bouwen aan de kust komt lijn. Het begon chaotisch met het onzalige voornemen van minister Me- lanie Schultz van Haegen (WD) om veel meer bebouwing toe te staan. Dat zorgde vorig jaar voor onrust en protestacties. Met de fei telijke plannen liep het niet zo'n vaart en de regelgeving stond hele maal geen bouwexplosie toe, maar iedereen was ineens alert. Het besef dat Zeeland met de kust goud in handen heeft, groeide. In ok tober van dit jaar maakte een voorhoede van onder meer overheden en natuur- en milieuclubs front met een kustpact. Samen spraken zij zich uit voor een rem op bouwen op het strand. Dat was tegen het zere been van de Recron, van de Hiswa en van Horeca Neder land. Nu lijken deze landelijke belangenorganisaties gelukkig wel mee te gaan. Van de gemeenten tot de kampeerboeren, van Staats bosbeheer tot Horeca Nederland, iedereen heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van een Zeeuwse kustvisie. Dit praatstuk zet eve neens de rem op bouwen op het strand. De kustvisie beschermt het open agrarische landschap. Als de kustvisie beleid wordt, krijgen recreatieondernemers hulp om hun bedrijven in te passen in het landschap. Allemaal goede keuzes. De kustvisie wijst op een te ver wachten overschot aan recreatiewoningen bij ongewijzigd beleid. Maar lopende projecten kunnen doorgaan. Dus het plan is ook re delijk. De kustvisie is slechts een opzetje. Nu is het de kunst om het idee vast te houden en te vertalen in harde regels. Dat kan al tamelijk snel. Want Zeeland is toe aan een nieuw omgevingsplan. Voor de periode 2018 - 2024. Eigenlijk is dat te kort. Als we van ondernemers verwach ten dat ze meegaan en investeren in de duurzame kwaliteit van de kust, dan moet dit beleid veel langer gelden. Ondernemers lijken nu ook te kiezen voor bescherming van de unieke kuststrook De dagbesteding en thuisbegelei- ding voor mensen met psychische problemen in de Oosterscheldere- gio komt niet in gevaar. De zeven gemeenten vangen het tekort op het budget voor 2016 samen op. Dat gat is ontstaan door de de centralisatie van het beleid en de landelijke herverdeling van het geld voor de uitvoering. Zorgaanbieders Emergis en het Leger des Heils ont vingen daardoor dit jaar respectie velijk 748.000 en 290.000 euro min der subsidie. De gemeenten zijn evenwel verantwoordelijk voor de begeleiding van 265 cliënten in de maatschappelijke opvang. De Oos- terschelderegio draagt 395.000 euro bij om het gat te dichten. Voor Schouwen-Duiveland komt dat neer op 82.618 euro. Stilteweekend ,Lm ALMANAK „Lieverd, volgende week woens dagavond ben ik er niet, dan heb ik met de collega's van de afde ling en de andere vestigingen een personeelsfeestje met een eten tje. En daarna duiken we nog even de kroeg in", was de dienst- mededeling van de Hulsterse richting haar bijslaap. Hij, altijd 'zetzetpeeër' (zelfstandige zon der personeel) geweest, veinsde teleurstelling. „Waarom heb ik nooit een personeelsfeestje?", pruilde hij. „Dat moet je maar aan je baas vragen", zei ze triom fantelijk. „Waarom heb ik nooit een personeelsfeestje??", vroeg hij opnieuw. 200 sportvissers aan de kust Alle bij de kust betrokken par tijen, van de recreatie-onderne mers tot de natuurorganisaties, hebben meegewerkt aan het sa menstellen van het plan. In september vorig jaar startten natuur- en milieuorganisaties een fors offensief tegen de bebouwing van de kust. De met hoogbouw volgeplempte Vlaamse kust werd getoond als doemscenario voor Zeeland. Daardoor was de publi- citeitsslag voor de provincie bij voorbaat verloren, de geruststel lende woorden van gedeputeerde Carla Schönknecht ten spijt. Haar aankondiging dat Zeeland werkte aan een Kustvisie werd nauwe lijks gehoord. Ten onrechte, blijkt nu. De Zeeuwse Kustvisie geeft aan welke kant het op moet met de kust en het achterland. Het brengt het beleid in de kustge- meenten op één lijn. De visie schept duidelijkheid voor onder nemers en voorkomt dat gemeen ten tegen elkaar uitgespeeld wor den. De Kustvisie gaat verder dan een stop op nieuwe strandslaap- huisjes of recreatieprojecten. Er is PARTNERS KUSTVISIE veel aandacht voor het moderni seren van bestaande campings en vakantieparken en een plan om ondernemers hierin met raad en daad bij te staan. Het concept van de Zeeuwse Kustvisie wordt de komende maanden besproken met de ach terban van de partijen die deze hebben opgesteld. Komend voor jaar moet de definitieve versie af zijn. De Kustvisie is een bouw steen voor het beleid van de Zeeuwse overheden en samen werkende partijen. Bij de verta ling van de Kustvisie naar beleid, zal inspraak voor de bevolking worden georganiseerd. De visie geldt voor nieuwe pro jecten. Een aantal plannen waar voor al vergunning is verleend, maar die nog niet zijn uitge voerd, wordt in het kader van de Zeeuwse Kustvisie nog eens tegen het licht gehouden. Projecten waarvoor al een pro cedure loopt moeten voor r ja nuari 2019 een vergunning heb ben gekregen, anders vallen zij ook onder de uitgangspunten van de Kustvisie. De Kustvisie is te le zen op de website van de provin cie Zeeland. van der kooij Ze willen een expertisecentrum in richten waarin artsen samenwer ken. „In dat centrum delen we functies die we moeilijk alleen kunnen doen, zoals een psychiater en geestelijk verzorger", zegt direc teur Peter van Wijk van Arduin. Op het symposium werd ook de aftrap gegeven voor de campagne 'Zeeland onbeperkt'. „We doen een beroep op de Zeeuwse samenleving en willen weten welke barrières er nog zijn voor mensen met een be perking." Volgens Van Wijk is 'de tijd van praten voorbij'. „Wij zijn bezig onze dagbestedingslocaties slim mer te organiseren. Op onze locatie aan de Fagotweg in Middelburg willen we met bedrijven activitei ten ontwikkelen. Als we contact zoeken, krijgen we wel eens de re actie: het wordt drukker en jullie busjes gaan ons uitzicht belemme ren. Iedereen vindt dat cliënten met een beperking er mogen zijn, zo lang het niet voor hun pand is." zaterdag 17 december 2016 ii Marcel Modde Zierikzee 8 maandagavonden start: 16 januari 2017 10-11-12 maart2017 Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Gapinge, tel. 06-22868392 www.meditatiezeeland.nl KEUKENSTUPIO |\V 11 I SSK-KEUKENSTUDIO.NL KELLERKEUKENS. NL Tip? redactie@pzc.nl BURGHSLUIS Opknapbeurt voor toiletten in haven De gemeente Schouwen- Duiveland gaat de toilet ten van watersportver eniging Burghsluis op knappen én meebetalen aan het onderhoud ervan. De vereniging liet haar faciliteiten zes jaar gele den renoveren en hield daarbij de sanitaire voor zieningen aan de achter zijde open voor openbaar gebruik. Daar wordt gre tig gebruik van gemaakt. Daarom springt de ge meente bij in de onder houdskosten. ZIERIKZEE Wielerritter ere van Wim Evertse Om de overleden oud wielrenner en wielerpro- motor Wim Evertse te eren, organiseert Rijwiel ToerClub Schouwen-Dui veland vandaag een wie- lerrit over het eiland. De rit, waarin de deelnemers rouwbanden dragen, start om 13.00 uur in Zie rikzee. Na de rit komen deelnemers samen in Café De Biet in Zierikzee, waar ook familie van Evertse zal zijn. Aanmel den via Jan-Willem de Oude: 06 4027 5769. VLISSINGEN De Walcherse stranden zijn vandaag het decor voor het Nederlands Kampioenschap Kustvis- sen. Bijna tweehonderd sportvissers van 34 teams doen een gooi naar de titel. De teams bestaan uit vijf vissers die, verdeeld over het parcours, zoveel mogelijk vis proberen vangen. Er wordt een parcours uit gezet rechts van Hotel Zuiderduin in Vlissingen en één van Zoutelande tot Westkapelle. De wed strijd duurt van 09.30 tot 13.30 uur. wolstraat 197 vlissingen Niet meer Theo Giele Middelburg De Zeeuwse Kustvisie is een ge zamenlijk product van de ge meenten Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Veere, Vlissin gen en Sluis, Rijkswaterstaat, Wa terschap Scheldestromen, de Zeeuwse Milieufederatie, Staats- bosbeheer, Het Zeeuws Land schap, Natuurmonumenten, Toe ristisch Ondernemend Zeeland (inclusief de brancheorganisaties Recron, HISWA, VEKABO, Horeca Nederland), Strand Nederland, ZLTO en de provincie Zeeland. edelsmeden Gors, Tragel Zorg, Zuidwester en Arduin gaan meer samenwer ken. De instellingen voor men sen met een beperking teken den gisteren een overeenkomst tijdens een symposium in Mid delburg. Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 179