'Als je al je geld in je huis stopt, wórd je stevig geraakt bij een huizenerisis' Ga tijdig sparen voor je oude dag: start op je 35ste. Leg niet alle eieren in één mandje, ook niet in je eigen bedrijf. Leg niet al je spaargeld vast in regelingen die pas na je pensionering uitkeren. Investeer in jezelf, jij bent zelf de vijfde pijler. Los je hypotheek af, maar gok niet alleen op een hypotheekvrij huis. van verplichtingen. Maar we zien dat velen zelf nauwelijks iets regelen." Gerard Staats, werkzaam bij belastingadvieskantoor BDO en verbonden aan het Fiscaal Insti tuut van de Universiteit van Tilburg, deelt die visie. „Het is Maar de deskundigen hebben niet de indruk dat van die moge lijkheid op grote schaal gebruik wordt gemaakt. Hedda: „De financiële schandalen rond woe- kerpolissen en riante bonussen voor bankiers en verzekeraars hebben ondernemers argwanend gemaakt, al is die argwaan door gaans groter dan objectief te rechtvaardigen is." Dat de aanbieders ook winst moeten maken met hun oude- dagsregelingen, maakt de produc ten bovendien ook iets duurder dan de gewone pensioenfondsen, al houdt de onderlinge concur rentie de aanbieders scherp. Een rekensommetje op de site van de MICHAEL VISSER, PENSIOENDESKUNDIGE lastig zelfstandigen tot iets te ver plichten, maar het is ook te mak kelijk om te zeggen dat het ieders eigen verantwoordelijkheid is." In de derde pijler, fiscaal vriende lijk sparen via een bank of ver zekeraar, zijn er vele aanbieders. Consumentenbond leert dat je met 125.000 euro een verzekering kunt afsluiten die je vanaf je pensioen tot je dood maandelijks tussen 435 en 468 euro bruto uitkeert. Zelfstandigen delen met werk nemers de wens het leven na hun pensionering op dezelfde manier voort te zetten, maar zelfstandi gen zien die wens bij gebrek aan opgebouwd pensioen vaak geen werkelijkheid worden. Datzelfde geldt overigens voor de door gaans beter georganiseerde dga's. Volgens de officiële cijfers zijn er pakweg 140.000 tot 150.000 van die spaarpotjes in eigen beheer, goed voor ongeveer 35 tot 40 mil jard euro. Gerard: „Maar het is de vraag of dat geld er ook werkelijk is. Het komt vaak voor dat er wel een reservering op de balans staat, maar dat de ondernemers het geld voor bedrijfsgebouwen, machines of andere aan het bedrijf gerelateerde dingen hebben gebruikt." Flexibele buffer Michael adviseert mensen hun eieren niet in één mandje te leg gen. „Als je al je geld in je huis stopt, word je stevig geraakt als er een huizencrisis komt en je huis in waarde daalt. Al je geld in fiscaal vriendelijke oudedags- regelingen stoppen lijkt me ook niet raadzaam, want als je op een bepaald ogenblik tijdelijk geld nodig hebt, kun je er niet bij. Creëer een flexibele buffer." Maar niet iedereen heeft die ruimte. Neem Ad (60), die niet met zijn achternaam in de krant wil uit angst dat zijn zwakke financiële positie bij het zaken doen tegen hem wordt gebruikt. Ad werd op zijn 50ste directeur van een middelgroot bouwbedrijf. Hij verdiende uitstekend, maar was verplicht zich in de loop der jaren voor enkele tonnen in het bedrijf in te kopen. „Ik dacht dat dat een investering was die mij in staat stelde tussen mijn 60ste en 65ste te stoppen met werken, zeker omdat het bedrijf goed draaide. Tijdens de recessie werd gaandeweg de ene na de andere order ingetrokken. In 2013 ging het bedrijf failliet en waren mijn aandelen niets meer waard." Ad is meteen na het faillissement met twee oud-collega's een nieuw bedrijf begonnen. „Tot op heden heb ik geen kans gezien geld opzij te leggen. Eerst moet er worden geïnvesteerd. Ik zal wat langer moeten doorwerken en genoegen moeten nemen met een lager pensioen. Het is niet anders." o 39 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 164