als een ICT'er' 'Hel Is de vraag of een bouwvakker net /.o'n goed spaarpotje opbouwt POT OP SLOT Uit eigen beheer heb je bovendien weinig moge lijkheden iets extra's te doen." Michael is zeker niet de enige in het spitsuur van zijn leven. Cor-Albert Bos (44), eigenaar van het transportbedrijf Bos Dynamics, slaakt een diepe zucht als hem gevraagd wordt wat hij voor zijn pensioen heeft geregeld. „Nog niks. Toen ik vijf jaar gele den met mijn bedrijf begon, moest ik alles wat ik had als borgstelling afgeven. Ik heb toen een verzekering afgesloten tegen arbeidsongeschiktheid. Voorlopig moet ik proberen vermogen op te bouwen in mijn bedrijf. Maar we gaan volgend jaar naar een nieuwe locatie. In plaats van te huren heb ik besloten met finan ciering van de bank te kopen. Als ik de hypotheek aflos, is te zijner tijd het hele spulletje van mij. Daarbij heeft sparen voor mijn pensioen wel een rol gespeeld." Wouter Brookman heeft als secretaris bij de ondernemers organisaties VNO-NCW en MKB- Nederland pensioenen in zijn portefeuille. Volgens hem heeft ongeveer de helft van de dga's zijn pensioen geregeld via een afgeschermd spaarpotje in het eigen bedrijf of een aparte bv, het zogeheten pensioen in eigen beheer. „Of de andere helft van de dga's ook iets geregeld heeft, is niet bekend. Een deel zal dat gedaan hebben via banken, ver zekeraars, of gewoon in stenen." Hoe dat bij de zzp'ers zit, is volgens Wouter nog niet bekend, maar zijn collega Hedda Renooij vermoedt dat zzp'ers vaker dan werknemers over eigen vermogen zzp'er bedraagt 34.000 euro. Daar kun je niet echt goed van sparen. Dit najaar maakte het kabinet bekend dat het pensioen in eigen beheer verdwijnt, het afge schermde, fiscaal vriendelijke spaarpotje waarmee na het berei ken van de pensioenleeftijd een lijfrentepolis kan worden aan geschaft (zie kader). Gekoppeld aan de groei van de groep zzp'ers HEDDA RENOOIJ, SECRETARIS VNO-NCW beschikken, bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis waarvan de hypotheek grotendeels of helemaal is afgelost. „Maar het is de vraag of een bouwvakker net zo'n goed spaarpotje opbouwt als een ICT'er." Het gemiddelde inkomen van een dwingt dat de overheid alternatie ven te zoeken voor de oudedags voorziening voor ondernemers. Michael: „Er lijkt behoefte te zijn aan een regeling in het over gangsgebied tussen vrijheid en verplichte regeling. Ondernemers moeten doorgaans weinig hebben -» Ondernemers met een pensioen in eigen beheer of een aparte pensioen-bv moeten op een andere manier geld opzij gaan leggen voor hun oude dag. Vanaf I januari kan er niet meer worden bijgestort. Onder nemers die de claim op hun pensioenpotje willen afkopen, hoeven over 34,5 procent geen inkomsten belasting te betalen. Het kabinet komt daarmee tegemoet aan de klacht dat ondernemers tijdens de crisis door de strenge rekenregels nauwelijks dividend konden uitkeren. Aanvankelijk reageerden ondernemers positief. Volgens Gerard Staats, medewerker van belasting- advieskantoor BDO, blijkt het voordeel toch tegen te vallen. 'Als je het geld pas opneemt bij je pensionering, betaal je waarschijnlijk evenveel belasting. Als je in één keer afrekent, ben je overeen bedrag van 350.000 euro meteen 120.000 euro kwijt.' Staatssecretaris Eric Wiebes rekent op 3 miljard euro aan belastinginkomsten voor de komende drie jaar, maar Gerard betwijfelt of dat bedrag wordt gehaald. Argwanend GO 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 162