'In het spitsuur van je leven heb je weinig mogelijkheden' Grote kans datje als ondernemer niks hebt geregeld voor je oude dag. Dat kan je duur komen (e staan. Begin daarom vroeg met de opbouw van je pensioen en check regelmatig hoe het ervoor staat. oen ik 35 was, raadde mijn accountant me aan iets voor mijn pensioen te gaan regelen. In het begin wilde ik daar niet aan. Ik had een goedlopende supermarkt. Als ik die te zijner tijd zou verko pen, was er geen enkel probleem", zegt Hans Smith (66). „Na twee jaar aandringen ben ik toch begonnen." Hans zag zich in 2005 gedwongen zijn supermarkt te verkopen, nadat twee jaar eerder bij hem het syndroom van Guillain-Barré was geconstateerd, een zeldzame aandoening van het zenuwstelsel. „Het was midden MICHAEL VISSER, PENSIOENDESKUNDIGE in de zogenoemde prijzenoorlog, waarin allerlei collega's hun zaak verkochten. Mijn winkel bracht daardoor miljoenen minder op dan waarop ik had gerekend." Nadat hij was genezen, werd Hans zzp'er in de verslavingszorg. Inmiddels ontvangt hij AOW en een aanvullend pensioen; vanaf zijn 37ste heeft hij in een aparte pensioen-bv ongeveer vijf ton opgebouwd. „Gelukkig maar. Ik ken veel ondernemers die jaren geleden hun winkel moes ten verkopen en ergens anders weer aan de slag moesten gaan, hoewel ze dat lichamelijk eigen lijk niet meer aankonden. Hun bedrijf had te weinig opgeleverd voor de oudedagsvoorziening." Nederland heeft internationaal gezien een ijzersterk pensioen stelsel, maar door de crisis en de historisch lage rente heeft het merendeel van de pensioenfond sen een te lage dekkingsgraad. Op verjaardagsfeestjes en aan de borreltafel klagen werknemers dat ze beter zelf voor hun oude dagsvoorziening kunnen zorgen in plaats van maandelijks geld af te dragen aan hun pensioenfonds in afwachting van een onzekere uitkering in de toekomst. Het is de vraag of ze gelijk hebben. Eén groep Nederlanders heeft zijn zaakjes de afgelopen decennia zelf moeten regelen: de onder nemers. Dat blijkt lang niet altijd zaligmakend. Door de groei van het aantal zzp'ers neemt de druk snel toe. Gekscherend wordt weieens gezegd dat de afkorting zzp eigenlijk zelfstandigen zonder pensioen betekent. In de Sociaal- Economische Raad (SER) wordt er naarstig gezocht naar oplos singen. Nederland telt zo'n 1,6 miljoen ondernemers. De pakweg 200.000 directeuren-grootaandeelhouders (dga's) uit die groep hebben een 'echt' bedrijf, met werknemers en een bijpassende bv-structuur. De resterende 1,4 miljoen onder nemers zijn zzp'ers, die meestal GO 34 I DE ONDERNEMER I ZATERDAG 17 DECEMBER 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 159