Kérstgevoel 12 Hij leeft en denkt zoals hij beweegt. Stuiterend, met veel lichaamstaal en emoties. Aeham Ahmad, de'Pianist van Yarmouk', geniet weer van het leven. In Duitsland. Maar Syrië is nooit ver weg. Niet mijn naam, maar de boodschap die ik uitdraag, is belangrijk Filmpjes op YouTube, met zijn pianospel te midden van het puin in Syrië, worden nog steeds druk bekeken. Het is 2014. Aeham Ahmad speelt alsof zijn leven ervan afhangt. De mu ziek draagt ver, tot diep in de ka potgeschoten huizen van zijn Yar mouk, het Palestijnse vluchtelin genkamp van Damascus. Als het maar even kan, rijdt hij zijn piano naar buiten om in het stof op straat kinderen blij te maken. Om te laten horen dat muziek altijd blijft bestaan, ook in oorlogsge weld. „Ik? Dapper? Ik ben maar een klein mannetje uit Yarmouk", zegt Aeham Ahmad (27) twee jaar later, in de veilige omgeving van zijn nieuwe thuis, het Duitse Wiesba den. „Ik ben wel gek. Ik wil gevaar niet zien. Natuurlijk weet ik dat mijn muziek de oorlog niet zal stoppen. Maar ik kon niet anders, wilde ermee protesteren tegen de vernietiging van alles dat het leven mooi maakt." Maar dan horen leden van Isla mitische Staat in Yarmouk van Ae ham Ahmads muzikale optredens. Zijn piano - 'een heidens instru ment' - gaat in vlammen op en hij moet vrezen voor zijn leven. „Mijn piano was mijn vriend. Ik huilde toen het gebeurde. De pijn van toen Canada Canada Rocky Roundup The Wild Western voel ik nog. Het was een aanslag op mijn identiteit. Op mijn leven als Pa lestijn, als Syriër, als musicus, als voorvechter van het vrije lied." Ae ham begrijpt het ook niet. „Ik ben een vrome moslim. Ik bid vijf keer per dag, hoe kun je muziek verbieden? Daar kan ik met mijn verstand niet bij. In de islam is de zangerige oproep tot het gebed ook muziek. Al eeuwenlang. Zo'n verbod is waanzin." Vlucht Als hij met de dood wordt bedreigd, slaat hij op de vlucht. In de nazomer van 2015 neemt hij afscheid van zijn vrouw, zijn kinderen. Twee kleine jongens. Zijn ouders zullen op hen passen. Aeham: „Ik kon en wilde ze niet meenemen. Ik had het geld niet - mensensmokkelaars vroegen me 5.000 euro per persoon - en ik wilde ze niet in gevaar brengen. Ik had beelden gezien van verdronken kin deren, drijvend in de Middellandse Zee. Toen dacht ik: ik maak 90 pro cent kans om onderweg te sterven, maar dan sterfik wel alleen." Hij vertrekt via Turkije naar Europa en belandt na een helse tocht door de Balkan in Duitsland. „Waarom Duitsland? Omdat andere vluchtelin gen daar ook naartoe wilden - 'bij Angela Merkel zijn we welkom' - en ik als een schaap de kudde volgde." Merkel is goed voor hem. De gast vrijheid geeft hem nieuwe energie. Aeham wil op eigen benen staan. Het lukt. Duitsland ontdekt de 'Pianist uit Yarmouk', vraagt hem op te tre den, te vertellen over hoe hij tegen de stroom in zijn leven herpakt. Hij reist door heel het land, onder de vleugels van Michael Stein, zijn manager van Palast Promotion uit Wiesbaden. Hij is volgeboekt tot ver in 2017. Afgelopen augustus gebeurt waar Aeham zo vurig op hoopt. Op de luchthaven van Frankfurt rollen de tranen over zijn gezicht als hij zijn vrouw Tahani en zijn jongens Ah mad (4) en Kinan (2) in de armen sluit. Het gezin is herenigd. „Ik heb me aan mijn woord gehouden. Ik had haar en de kinderen beloofd dat ik hen binnen een jaar weer zou zien", zegt Aeham met tril lende stem. „Ik had het moeilijk, was met mijn hart vaak in Yar mouk. Mijn vrouw volgde mijn le ven hier en zei steeds: Ga zo door. Het komt goed." Hij laat trots foto's zien. „Kijk! Met mijn vrouw en kinderen gaat het prima. Mijn vrouw schildert, heeft al haar eerste expositie ge had. Mijn twee jongens gaan naar de Kindergarten. Ze spreken al een beetje Duits." Ondanks alle levensvreugde, verzameld in zijn gezin, zijn mu ziek en zijn dankbaarheid over zo veel veiligheid en gastvrijheid, leeft hij in twee werelden. „Ik denk vaak aan Yarmouk. Ik mis mijn ouders, het muziek maken met mijn vader. Hij speelt viool. Hij stuurde me naar de universi teit om klassieke muziek te stude ren. Ik mis mijn broers. Een van hen zit gevangen en ik weet niet hoe het met hem gaat. Assad heeft hem opgepakt, omdat hij een ter rorist zou zijn, een lid van IS. Maar hij is juist helemaal geen extre mist. Hij dronk graag wijn en bier. „Ik mis mijn oude keyboard, mijn accordeon. Mijn vriend die het beroemde filmpje heeft ge maakt voor YouTube. Mijn vriend met wie ik samen het protestlied Vergeet mijn naam maakte." Hij neuriet de melodie, opent lang zaam de ogen en keert terug op het kantoor van zijn manager. Waarom die titel? „Niet mijn naam, maar de boodschap die ik uitdraag is belangrijk. De bood schap van verloren liefde, vrede, vrijheid en een rechtvaardig le ven", fluistert Ahmad. Met één onrechtvaardigheid heeft hij leren leven. Een specialist in een ziekenhuis bracht hem het slechte nieuws. Zijn rechterhand is verwond en kan niet zodanig ge nezen dat hij als een concertpianist over de toetsen glijdt. „Bij een bombardement werd mijn hand geraakt door granaatresten. De schade aan twee vingers is in Yar mouk niet goed hersteld. Ik kan ze niet helemaal strekken en de bloedsomloop is minder. Ik kan daardoor niet alles spelen. Niet te lang ook. Chopin, Tsjaikovsky en Rachmaninoff gaat wel, ander werk niet. De specialist zei dat hij me kon opereren zonder de garan tie dat het helemaal goed zou ko men. Bovendien kan ik na de ope ratie twee jaar lang niet spelen. Daar zou ik gek van worden. Twee dagen zonder piano is al te veel." zaterdag 17 december 2016 De man die de oorlog met muziek bevecht Hans van Zon Wiesbaden volgende keer weer! explorez sans fin keep exploring 15-daagse groepsrondreis inclusief vliegreis Nederlandssprekende reisleiding Incl. Cruise Inside Passage Veel excursies inbegrepen 14-daagse autorondreis inclusief vliegreis NL routebeschrijving Inclusief ANWB reisgids Centraal gelegen hotels vanaf 2699 p.p. vanaf 1 635 p.p. Reiscode: vgca404 Reiscode: vqca817 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/canada ;a Re™«ar 19,50rmvemgskosten Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur en€2,50Calamiteitenfonds Aeham Ahmad met zijn vrouw en zoontjes in Wiesbaden. FOTO UWE STOTZ/WITA —Aeham Ahmad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12