Zoek je de persoon die je leven kan veranderen? Kijk dan eens in de spiegel DAVID ARJAN Je maakt jezelf leerling van een meester die dat zelf niet weet David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. 365dagensuccesvol.nl Sinds deze week draait een nieuwe Star Wars-film in de bioscopen. Daardoor realiseerden we ons opeens hoe je soms een voorbeeld kunt nemen aan die films. Bijvoor beeld aan de Jedi High Council. Voor wie niet bekend is met Star Wars: je zou de High Council kunnen zien als een Raad der Wijzen, waarin de belangrijkste koppen van het uni versum bij elkaar komen en besluiten nemen over wat er nu weer moet gebeuren op al die rare planeten. Wat zo interessant is aan die raad, is dat veel van de leden er in werkelijkheid niet bij zijn. Ze zitten niet écht in dat kringetje. Hoog uit zitten ze er als hologram, een virtuele aan wezigheid. Dat maakt het relevant in je eigen leven: stel je eens voor dat je kunt overleggen met mensen die er in werkelijkheid helemaal niet zijn. Met het risico datje ons stapelgek verklaart: dat is precies wat wij doen. Onze eigen Raad der Wijzen is virtueel en bestaat uit een serie mensen die we bewonde ren om wie ze zijn of om wat ze gedaan heb ben. Bij lastige keuzes vragen we onszelf af: wat zou onze raad gedaan hebben? Walt Dis ney zit er in. En de Pakistaanse Malala. Maar ook Louis van Gaal. En Jip natuurlijk, onze goede vriend die door zijn vroege overlijden het begin vormde van ons project om van Nederland het gelukkigste land te maken. Net als in de Jedi High Coun cil leggen we ze in gedachten een vraag voor. Wat zou Walt doen? Hoe zou Jip reageren? De grap is: je krijgt altijd ant woord. Het is een vorm van model leren. Door goed te kijken naar wat mensen doen die je bewondert, ben je in staat om gedrag en mentaliteit over te nemen. Niet door te doen alsof, maar door het je hele maal eigen te maken. Je maakt jezelf leerling van een meester die dat zelf niet weet. Bedenk eens welke mensen je in je eigen Raad der Wijzen wilt laten plaatsnemen en wat ze je vervol gens zouden advi seren. Dan ontdek je waarschijnlijk al snel een patroon. Het zijn adviezen zonder angst. Zonder ressentiment. Zonder kortetermij ndenken. Wie je ook kiest voor je eigen raad, je zult al snel zien datje advies krijgt om geduld te hebben, te verge ven, door te zetten, lief te heb ben, eerlijk te zijn. Het kan niet anders of je raad advi seert je het goede. En dat is niet zo gek, als je bedenkt dat die antwoorden gewoon uit jezelf komen. Maar dan mis schien uit een hoekje waar naar je niet elke dag luistert. 0 REAGEREN? magazine@persgroep.nl 62 zaterdag 17 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 123