EUWS 11 Voor 150.000 euitf kocht de gemeenschap van het Friese dorp_ Easterlittens een huis in hun eigen dorp voor eèn Syrisch asielgezin. Gewoon, omdat ze wilden helpen. De Yasins zijn er blij mee. We hopen dat andere dorpen denken: dat kunnen wij ook wel doen Op 1 november ston den Janneke Bijlsma en Jan van der Wal klaar bij de enige bushalte van Easter littens, op het plein van het Friese gehucht. Klaar om de Syrische fa milie Yasin feestelijk te onthalen als lijn 35 de hoek om zou komen draaien. De bus kwam, maar toen de deuren opengingen, kwamen de Yasins er niet uit. Janneke: „Ble ken ze een dorp te vroeg te zijn uitgestapt en waren ze verder gaan lopen." Langs de doorgaande weg over het Friese platteland, door de regen. „Ik dacht: oh mijn god, hoe gaan die het vinden om hier te wonen?" Nadat vader, moeder en vijf kin deren waren gevonden en met au to's snel naar het dorp waren ge bracht, waren ze de allereerste Sy- riërs ooit in Easterlittens. Ze wa ren die eerste november voor het eerst in het dorp waar de inwoners een huis voor hen hadden gekocht. Het dorp (450 mensen groot) zag voor het eerst voor wie het dat ei genlijk had gedaan. Ze maakten kennis en aten pizza's en zelfge maakte soep. Janneke: „Die was gelukkig nog warm." Meestal ging het zo de afgelo pen twee jaar: na lang wachten in een uitpuilend azc, kregen asiel zoekers met een verblijfsvergun ning bericht dat er een huis voor hen was gevonden, ergens in Ne derland. Doorgaans een huur huis van een woningstichting. Altijd gevonden met veel moeite; de wachtlijsten voor goedkope huurwoningen zijn lang. Soms waren er demonstraties van buurtbewoners die geen status houders (zoals asielzoekers met een verblijfsvergunning heten) in de straat wilden hebben en gingen er stenen door de ruiten. Helpen In Easterlittens ging het anders. Daar sprak een groepje dorpsbe woners tijdens een uitje naar Ter schelling over de vluchtelingencri- sis. Janneke: „Je ziet al die ellende op tv en je denkt: stel dat wij dat zouden zijn? Dan zouden we toch ook geholpen willen worden?" Dus besloten ze precies dat te gaan doen: helpen. Jan: „In Jorwert, hier verderop, hebben bewoners zelf het oude dorpshuis omgetimmerd tot een woning voor asielzoekers. Zoiets leek ons een goed idee. Dus we zijn gaan inventariseren wat er in het dorp te koop stond." Er woonden toen nog geen asiel zoekers in Easterlittens. Er woon den überhaupt geen buitenlanders in het dorp. Een huis-aan-huis- verspreide brief over het initiatief lokte tientallen dorpsbewoners naar een zaaltje boven het enige café in het dorp. Niet iedereen in Easterlittens was enthousiast over het plan, weten Jan en Janneke. Jan: „Maar er was geen echt anti sentiment. Een enkele opmerking op Facebook, dat was het wel." In oktober werd de kersverse stichting Hüs fran de Wrald, (Fries voor het Huis van de Wereld) voor 150.000 euro eigenaar van een knusse woning midden in het dorp, tegenover de kerk. Een derde van dat geld komt van die kerk, een derde is ingebracht door één familie (die anoniem wil blijven) en een derde is betaald door een groep inwoners van Easterlittens. Jan: „Wie hoeveel heeft betaald, doet er niet zoveel toe voor ons, niet iedereen kan hetzelfde bedrag missen. We zijn met een groep van zo'n veertig vrijwilligers uit het dorp. Met hen hebben we het huis gekocht en daar helpen we nu de familie mee om hun leven hier op te starten. Zo gaat dat hier: als HUISVESTING er iets moet gebeuren, dan regelen we dat. Iedereen kent elkaar, de lijntjes zijn kort." Zo gaat dat dus in Easterlittens. Een dorp waar geen winkel is, maar de gemeenschapszin groot is. Er is een kleine basisschool, maar de middelbare school in Sneek is drie kwartier fietsen. De kerk staat er op een terp en op het dorps plein staat een tableau met de na men van de plaatselijke kaatskam- pioenen van de afgelopen jaren. Op deze mistige donderdagmid dag wordt de stilte op het plein al leen verbroken door de holle echo van je eigen voetstappen. Janneke: „We hebben wel tegen de gemeente gezegd dat we het liefst een gezin in het huis zouden hebben. We zagen het niet zo zit ten dat er bijvoorbeeld vier alleen staande mannen in zouden ko men. Wat moeten die heel de dag in zo'n dorp als dit doen?" De ge meente beloofde te kijken wat ze kon doen. Het werden Tawfik (42) en Wa- faa (40) Yasin, met hun vijf kinde ren. Op 1 november kwamen ze even kijken en sinds vier weken wonen ze echt in het dorp. Ze be talen huur aan de stichting. Jan: „Ze hebben dezelfde huurbescher- ming als andere huurders. We kunnen ze er niet zomaar uit gooien, of zo." Vluchten „Veilig, rustig, goed", zegt Wafaa over Easterlittens. Tawfik pakt zijn mobiele telefoon en laat foto's zien uit Aleppo, de stad die de afgelo pen weken het tegenovergestelde van veilig en rustig was. Tawfik was er kapper en tegelzetter. Twee jaar geleden vluchtten ze er van daan, met z'n zevenen tegelijk. Via Türkije en Griekenland belandden ze een jaar geleden in Nederland. Veel meer dan dat weten de mensen in Easterlittens eigenlijk niet. Tawfik en Wafaa spreken geen Engels en nog amper Neder lands. Hun kinderen iets meer. Jan: „Communiceren is nog veel met handen en voeten." In januari gaan ook vader en moeder op Ne derlandse les. Ondertussen staan de veertig vrijwilligers in het dorp elke dag klaar om hen te helpen of ergens heen te brengen: met het invullen van documenten, het op halen van een doktersrecept of het doen van boodschappen twee ki lometer verderop. Jan: „Je merkt aan alles dat deze mensen graag vooruit willen en dat vind ik heel belangrijk." Janneke: „Ondertus sen hopen wij ook vooral dat an dere dorpsgemeenschappen die dit verhaal lezen, denken: ver draaid, dat kunnen wij eigenlijk ook wel doen." zaterdag 17 december 2016 Het gezin Yasin met hun nieuwe dorpsgenoten. Achteraan in blauwgrijze jas Jan, met voor hem, eveneens in blauwe jas, Janneke. FOTO CATRINUS VAN DER VEEN Cyril Rosman Easterlittens —Janneke Bijlsma In azc's zitten nog 12.000 zo genoemde statushouders (asielzoekers die al een ver blijfsvergunning hebben), voor wie nog geen woonruimte is gevonden. Elke Nederlandse gemeente heeft van het Rijk de opdracht gekregen een bepaald aantal van die statushouders te huis vesten. Hoe groter de gemeente, hoe meer ruimte ze moet vinden. De meeste gemeenten lopen achter op de planning. Het is vooral lastig onderdak te vinden voor alleenstaande mannen; Ne derland heeft meer huizen voor gezinnen. Gemeenten proberen mannen nu vaak met meerdere tegelijk in eenzelfde woning onder te brengen. Particuliere initiatieven als in Easterlittens zijn er incidenteel. In Rotterdam kocht een filantropische stich ting deze zomer honderd huizen voor Syrische statushouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11