Rutte vaart op eigen kompas Sneldichter zoekt nieuwe partner Zwembad 2 GELD VAN KAMP GEDEPUTEERDE AED VOOR IEDEREEN ■O DICKENS KERSTMARKT IN VEERE Minister Kamp stelt Zeeland 25 miljoen euro in het vooruitzicht. De vraag is of de provincie er echt iets mee opschiet. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat heeft goede hoop. Commentaar Iark Rutte heeft een krachttoer geleverd. Hij kreeg de ove rige Europese lidstaten zover dat ze akkoord gaan met een juridisch bindende bijlage bij het verdrag met Oekraïne. Wie weet hoe lastig het kan zijn om de EU op één lijn te krijgen over teksten, zal ontzag hebben voor de diplomatie van Rutte. In de bijlage, eigenlijk meer een uitleg, staat onder meer dat het verdrag niet leidt tot toetreding van Oekraïne tot de EU, dat er geen vrij ver keer van werknemers komt en dat de EU geen militaire samenwer king met Oekraïne begint. Zo probeert Rutte zowel de nee-stem mers van het Oekraïne-referendum te paaien, als politieke steun te verwerven voor de ratificatie van het verdrag en dus voor een Ne derlands 'ja'. Dat paaien gaat niet lukken. Uit de eerste reacties van het nee-kamp blijkt weinig begrip voor de premier. Daar heerst vooral de overtui ging dat als 'het volk' in een raadgevend referendum 'nee' zegt, de re gering geen andere optie meer heeft. Rutte ligt gisteren echter geen misverstand bestaan over zijn ver antwoordelijkheid. Zelfs als ruim zestig procent van de opgekomen kiezers een duidelijke richting aangeeft, zal de regering op haar eigen kompas blijven varen. Dat is maar goed ook. Het kabinet en het par lement moeten zo ver mogelijk wegblijven van de holle retoriek rond dit referendum. Of Rutte genoeg heeft gedaan om het hele parlement mee te krij gen, wordt binnenkort duidelijk. De coalitie heeft de steun nodig van het CDA en van D66. Die zal er wellicht komen, want beide partijen zijn voor méér Europa. Tenzij een partijstrateeg tot de conclusie komt dat het electorale risico van instemming te groot is. Dan gaat het he lemaal niet meer om zakelijke argumenten bij het aanhalen van de banden met Oekraïne, maar om puur theater. Kabinet en parlement moeten zo ver mogelijk wegblijven van holle retoriek rond referendum ALMANAK In het zwembad, kijk je soms je ogen uit. Op de rand van het Zie- rikzeese binnenbad zat een man; armen, benen, schouders en het grootste deel van zijn rug waren rijkelijk getatoeëerd. De twee zusjes van nog geen tien jaar namen hem van top tot teen eens aandachtig op en brachten oma daarmee in verlegenheid. De man zag het tafereeltje la chend aan. „Ach mevrouw, hele maal niet erg hoor. Net nog was er een meisje dat mij met open mond bekeek, zich omdraaide naar haar moeder en zei: 'Mama kijk! Die meneer is helemaal ge borduurd'. Oliebol Dees krijgt 'goud' Kerstmarkt in de Nieuwstraat Lasershow op stadskantoor Het lijkt een handreiking richting Zeeland. Minister Henk Kamp gaat zich inspannen om 'geld vrij te ma ken in de orde van grootte van 25 miljoen euro om bij te dragen aan goede projecten binnen Zeeland'. Concrete voorstellen ziet hij graag tegemoet. Daarmee kan werk worden ge maakt van de uitvoering van het advies van de commissie-Balke nende, om de Zeeuwse economie te versterken. Balkenende pleitte on der meer voor een Zeelandfonds van 100 miljoen euro, gevuld door provincie (25 miljoen), bedrijfsle ven (25 miljoen), bestaande Euro pese en rijksregelingen (25 miljoen) en extra rijksgeld (25 miljoen). De vraag is of Kamp het nu over ex tra rijksgeld heeft of over de be staande regelingen. Ook voor gede puteerde Jo-Annes de Bat is dar niet helemaal helder. „Op zich lees ik de brief voorzichtig positief, maar het is wel een puzzel, tekstexegese." „Her gevaar is ook dat er te veel wordt gefocust op getallen, bedra gen", zegt De Bat. „Dan zijn we niet goed bezig. Als we plannen hebben die passen bij bestaande rijkspro gramma's, dan horen we sowieso geld te krijgen. Daar hebben we recht op. Het gaat nu vooral om plannen die goed zijn voor Zeeland en die niet direct een link hebben met bestaande rijksprogramma's. En die projecten hebben we." „Laar ik die maar niet via de krant bij Kamp brengen. Dan worden ook andere regio's wakker. Het bèta col lege is in elk geval een concreet plan. De komende dagen en weken moeten we ervoor zorgen dat dat weer een stap verder komt." „Ik hou me daar ook verre van. Het gaat mij erom dat we resultaat ha len. Dat kan door heel goede plan nen neer te leggen. Ik reken erop dat men dan serieus kijkt of ze er wat bij kunnen doen. Kamp heeft ook Jan van der Eijk benoemd tot Zeelandcoördinator. Hij stelt geen mensen aan die hij met lege han den terugstuurt." „Ja. Kamp noemt zichzelf coördi nerend minister. Op het moment dat we bijvoorbeeld het bèta college concreet op tafel leggen, kan hij dus ook het ministerie van OCW vra gen of er budget voor is." „Ik zou willen dat ik daar ant woord op kon geven. Er wordt al ge werkt aan een aantal projecten. We proberen die nu versneld op de goede tafel te krijgen. Ik roep ook iedereen op om goede ideeën en plannen bij ons aan te melden." Voor de negende keer blikt de Vlis- singse dichter Coenraedt van Meerenburgh terug op het (bijna) afgelopen jaar met een Dichterlijke Oude- jaarsshow. Hij doet dat zaterdagmiddag 31 de cember in een solovoor stelling met snelsonnet- ten in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. Dichter Ko de Laat uit Tilburg - de vorige acht keer zijn partner - is afgehaakt. Coenraedt zoekt dan ook een nieuwe dichtpartner. Her snelsonnet is een 6-regelig vers. Tijdens de Oudejaarsshow brengt Van Meerenburgh een se lectie van de snelsonnetten die hij in 2016 publiceerde op de website gedichten.nl. Er staat al een hele serie onder werpen gepland: het zika-vi- rus, Syrië, Turkije, de aan slagen in Brussel en Nice, Brexit en Trump. En binnenlands nieuws: J.C., Pokémon, Zwarte Piet, Max Verstap pen en de aanhouding van Typhoon. In de Oudejaarsshow zal Coen raedt een 'live'-verbinding tot stand proberen te brengen met twee kandidaat-dichters. Hij zal de twee de vraag stellen of ze hem vol gend jaar willen bijstaan. vrijdag 16 december 2016 n TERNEUZEN AED's zijn er al op veel plekken, maar ze zijn zeker niet overal elk uur van de dag beschikbaar. Aan de Polen- weg in Terneuzen, bij Doppegieter, is gistermiddag een hart ritme-apparaat onthuld dat wél altijd toegankelijk is. Het is een doelbewuste keuze van Ron Doppegieter, directeur van de in rubber- en afdichtingstechniek gespecialiseerde firma Doppegieter. „Veel AED's zijn na sluitingstijd onbebereik- baar, terwijl ze ook daarna nodig kunnen zijn." Albert Augustinus, ambulancecoördinator bij ZorgSaam, stelde de AED officieel in gebruik. Ondernemers aan de Polenweg en een stuk Haarmanweg droegen bij aan de aanschaf. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Tip? redactie@pzc.nl ZAAMSLAG Het Nederlands Bakkerij Centrum heeft de oliebol len van bakkerij Dees in Zaamslag bekroond met 'Goud'. Dat werd bepaald tijdens een keuring van die organisatie in Wagen- ingen. Keurmeesters be oordelen producten op meerdere vlakken. Die moeten allemaal hoog scoren om 'goud' te halen. Er werden 56 bak kers bekroond met goud voor brood, koek, taart of seizoensproducten. f-ï, TERNEUZEN In de Nieuwstraat in Ter- neuzen wordt vandaag een kerstmarkt gehou den. Er staan van 16.00 tot 22.00 uur 25 kramen in de straat die volledig in kerstfeer is. Ook klinkt er muziek en er zijn activi teiten, zoals kerstballen knutselen met kunste naarsgroep Ons Zeezout en je kunt een ingepakt sinterklaascadeautje dat niet beviel, ruilen voor het cadeau van iemand an ders. TERNEUZEN Een op Terneuzen geënte kerstlasershow siert vanaf zondag het stads kantoor aan het Stad huisplein. Wethouder Jack Begijn stelt die koopzondag om 16.30 uur met kapitein Van der Decken en kapi tein Willem de lasershow in werking, ledereen is welkom om alvast te proosten op het nieuwe jaar. De kerstlasershow is zondag te zien tot 21.00 uur, van 23 tot en met 26 december en van 28 tot en met 30 december tus sen 17.00 en 21.00 uur. Morgen en overmorgen zat. 17 dec. 11.00-18.00u zon18 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren! Geld Kamp meer dan strohalm? Rolf Bosboom Middelburg Welke zijn dat? Zeeland krijgt vanuit Den Haag in elk geval geen zak geld. Er komt dus geen Zeelandfonds? Dat kan uiteindelijk ook méér opleveren dan 25 miljoen? Wanneer kunnen we het eerste resultaat verwachten? Jan van Damme Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71