Herder vindt schuur vlakbij huis Geen nieuwe bezuinigingen op cultuur College Goes buigt voor harde kritiek 6 De voorgenomen verhoging van de toeristenbelasting in Goes wordt een jaar uitgesteld. Reden: onzorgvuldigheid bij de totstandkoming. Stevige kritiek vanuit de sector heeft burgemeester en wethouders op hun schreden doen terugke ren. De gemeente wilde de toeris tenbelasting met ingang van vol gend jaar trapsgewijs met 6o pro cent verhogen. Veel te gortig, von den recreatie- en horecaonderne mers, die zich bovendien gepas seerd voelden. Zij lieten zich horen tijdens raads- en commissieverga deringen, maar tevergeefs: de ge meenteraad stemde vorige maand in met het voorstel. Toch vinden burgemeester en wethouders dat achteraf de effecten van de maatregel 'onvoldoende zijn onderkend', zegt burgemeester René Verhulst. Vooral de water sport wordt volgens hem nogal hard getroffen en ook voor een ge zin worden twee weken vakantie in de gemeente door de verhoging een stuk prijziger. Daarom heeft het De effecten van de maatregel zijn onvoldoende onderkend college de raad met betrekking tot de toeristenbelasting een gewijzigd voorstel voorgelegd, waarbij de in voering van de verhoging een jaar wordt uitgesteld. 'Als college vin den we dat bij de wijziging van de tarieven toeristenbelasting zorg vuldigheid voorop moet staan. We streven naar een duurzaam stelsel van tarifering van de toeris tenbelasting, waarbij we de belan gen van de toeristische sector in het oog moeten houden', aldus het raadsvoorstel. 'Dit betekent dat de wijziging in de tarifering van de toeristenbelasting tijd vraagt'. De gemeente wil komend jaar met de sector in overleg. Vooralsnog blijft het tarief voor toeristenbelasting volgend jaar ge lijk. Gekeken zal worden naar de huidige verhouding van de tarieven water- en landtoeristen en naar een mogelijke onderverdeling naar ver- blijfssoort binnen de landtoeristen- belasting. Tijdens de raadsvergadering was er gisteravond steun voor het nieuwe voorstel. Jan Jaap Bouma (SGP-CU) sprak van een 'groots ge baar'. Floor van Lamoen (SP) had er moeite mee dat er nu ineens wel wordt geluisterd, terwijl dat in an dere gevallen niet gebeurt. Behouden wat er is en initiatieven stimuleren. Dat is de rode draad in de concept cultuurnota van Bor sele. Geen nieuwe bezuinigingen, maar geld voor veel vernieuwing is er ook niet. De vernieuwing moet vooral gezocht worden in het ver leggen van accenten. Zo krijgt de Culturele Raad van Borsele de op dracht om netwerk- of themabij eenkomsten te houden waar ver enigingen, stichtingen en organisa toren van evenementen elkaar kun nen ontmoeten. Het doel is om daar iets moois te laten groeien. Samen werking bijvoorbeeld of van elkaar leren. Ook moet de Culturele raad Borsele nog eens goed kijken of de subsidieregels voor lokale evene menten nog wel passen bij deze tijd. De Culturele Raad krijgt hier voor extra budget, een eerdere be zuiniging van 4.300 euro op podi umkunsten wordt ongedaan ge maakt. Daarnaast is eenmalig 40.000 euro beschikbaar voor het opknappen van alle beelden in de dorpen en wordt het jaarlijks on derhoudsbudget verhoogd om de beelden in stand te kunnen hou den. Voor de musea waarmee Borsele is verbonden (zoals het Bevrij dingsmuseum, het Trekkermu seum of museum De Bevelanden) ligt geen nieuwe structurele subsi die in het verschiet. Daar is geen geld voor, schrijft het college in de nota. De musea krijgen wel de mo gelijkheid om subsidie aan te vra gen voor educatieve projecten. Daarvoor is 60.000 euro beschik baar, te verdelen over vier jaar. Het college stelt ook voor om op nieuw te proberen van de BKR- kunst af te komen. Kunstenaars wordt gevraagd hun kunstwerken terug te nemen. Eerder is een deel van het BKR-werk verkocht. De ge meente heeft in het verleden ook andere kunst aangekocht. Een deel daarvan staat in depot omdat er na de verbouwing van het gemeente huis geen plek meer voor is. Die werken gaan nu de verkoop in. De cultuurnota gaat in januari de inspraak in. Daarna moet de ge meenteraad zich nog uitspreken over het nieuwe cultuurbeleid. De afgelopen drie jaar verhuisden de Brabander en zijn schapen me dio december wel steeds naar een schuur bij de Smalstad. Daar over winterde de kudde. Aan de Eerste Dijk werden honderden lammetjes geboren. De herder hield er ook een paar drukbezochte lammetjesda- gen. Sterrenburg heeft het naar ei gen zeggen altijd erg naar zijn zin gehad in Sint-Maartensdijk. „Maar nu is de noodzaak er niet meer om naar Tholen te komen", legt hij uit. „Ik heb in Rosmalen een schuur gevonden waar mijn kudde in de winter kan verblijven. Voor mij is dat heel handig, want ik woon daar vlakbij." Sterrenburg kwam op Tholen te recht, nadat de provincie Noord- Brabant de schuur had verkocht waarin zijn dieren tijdens de lam- mertijd altijd bivakkeerden. De herder zat met de handen in het haar en plaatste uiteindelijk een advertentie. Daarop kwam tot zijn eigen verbazing een reactie van een boer uit Sint-Maartensdijk, die nog een schuur vrij had. Die kans pakte hij met beide handen aan. Verhui zen met de hele kudde hoort voort aan tot het verleden. IN DE REGIO Boekenmarkt Protestantse Gemeente Bierproeverij bij Eric's Bar Zangavond in Maria Magdalenakerk MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 16 december 2016 BB Belasting toerist nog niet omhoog Luc Oggel Goes - René Verhulst, burgemeester Accenten worden verlegd, een enkele bezuiniging wordt onge daan gemaakt. Dat blijkt uit de concept cultuurnota van de ge meente Borsele die in januari de inspraakprocedure in gaat. Melita Lanting Heinkenszand Lammetjes aaien en knuffelen zit er deze winter niet in aan de Eer ste Dijk in Sint-Maartensdijk. Her der John Sterrenburg en zijn kudde komen niet meer naar Tholen. Rob Paardekam Sint-Maartensdijk WILHELMINADORP De Protestantse Gemeente aan de Brugstraat in Wil- helminadorp houdt morgen een boe kenmarkt van 10.00-12.00 uur. Bij de Protestantse Gemeente zijn re cent veel nieuwe boeken ingebracht. De boekenmarkt is gratis toegankelijk. GOES Eric's Bar houdt zondag een kerst en winterbierproe- verij. Tijdens de proeverij worden er exclusieve kerst- en winterbieren ge proefd van diverse brouwerijen uit bin nen- en buitenland. Bierkenner Jan Passieux van het Zeeuws amateur bierbrouwersgilde De Deltabrouwers is de proeverijbege- leider. De proeverij begint om 15.00 uur en is in Eric's Bar, St. Jacobstraat 48 in Goes. GOES De Raad van Ker ken houdt van avond een kerst zangavond in de rooms-katholieke Maria Magdalena kerk in Goes. Brassband Excel sior uit 's-Heer Arendskerke bege leidt de liederen, Vocaal Ensemble Voci Miste brengt kerstliederen ten gehore. Pastoor Fons van Hees verzorgt de meditatie. De kerstzangavond begint om 19.30 uur. WAVE KOP I lil 1 GOES Met een ceremonie verwelkomde burgemeester René Verhulst gisteren de Goesenaren die dit jaar de Neder landse nationaliteit kregen, Amin Obead was een van de ge lukkigen. Dat gebeurde in het stadhuis op de Grote Markt, tijdens de Landelijke Naturalisatiedag. De 22 nieuwe Neder landers kregen de Oorkonde van Nederlanderschap. In to taal kozen 64 personen uit verschillende langen bewust voor de Nederlandse nationaliteit. Na afloop van de ceremo nie was er een rondleiding in het Historisch Museum de Be velanden. FOTOMARCELLEDAVIDSE BIEZELINGE Mozeskerk, 20.00 uur - Kerstconcert Nova Melodica Parels GOES Centrum 't West- licht, 10.00-11.00 uur - Gratis yogales door Sandra Konst; Oase, Roosevelt- laan 87,13.30-15.30 uur - Open middag kleigroep Werk in Uitvoering; Maria Magdalenakerk, 19.30 uur - Kerst- zangdienst m.m.v. Vocaal Ensemble Voci Miste en Brassband Excel sior; De Mythe, 20.00 uur - Caba ret Maikel Harte; Vredeskerk, 20.00 uur - Kerstconcert Zeeuws Mannen koor en Zeeuwse Accordeon Vereni ging 'S-HEER ABTS- KERKE Kerkring 1,14.30 uur - Kerstconcert Zeeuwse band Roque 'S-HEERENHOEK Werrilaan 67, 08.30-20.30 uur- Kleindierenshow; Sint Willibrordkerk, 20.00 uur - Volks kerstzang m.m.v. Bevelands Kerst koor en Combo Rob Pieke KLOETINGE Geerteskerk, 20.30 uur - Concert Zeeuws Vocaal En semble en Canti- cum Amicorum OUDELANDE Galerie Luctor, 13.00-19.00 uur- Expositie Marius van Nieuwkerk (schilderijen en te keningen) en Lies van Strijdhoven (ke ramiek) SCHERPENISSE Kunstkamer Hol land Huis, 19.00- 21.00 uur - Exposi tie Handwerkcafé Tante Lenie SINT-ANNALAND Centrum, 18.00- 22.00 uur - Winter- markt THOLEN Oude Stadhuis, 20.15 uur - Kerst concert sopraan Anneke Bliek, coun tertenor Pieter van Breugel, tenor Bas Volkers en bariton Peter Scheele WEMELDINGE De Wemel, 14.00 uur - Kerstmiddag ANBO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66