Brood van eigen tarwe Nieuwe struikelstenen 6 Bakker Van den Bemd terug naar de basis 'In Nederland is alles zo netjes' Voor vier huizen in Middelburg zijn gisteren struikelstenen gelegd ter nagedachtenis van joden die daar woonden en in de Tweede Wereldoorlog zijn weggevoerd. De stenen liggen bij Noordbolwerk 15 voor Izaac Philip Joel de Groot; bij Molenwater 83 voor Heintje Brokmeier-Duveenbij Blinden- hoek 2 voor Mietje Frank; en bij La- tijnseschoolstraat 13a voor Wilhel- mina Blok. Izaac de Groot is in 2944 gestorven in Westerbork, de andere drie zijn in 1942 en 1943 omge bracht in Auschwitz. In Middelburg liggen nu zeventien struikelstenen. Stichting Werk groep Struikelstenen Zeeland wil in heel Zeeland 122 stenen leggen. De eerstvolgende komen in Zierik- zee en Burgh. Struikelstenen zijn keien met een bronskleurig metalen plaatje. Daarin zijn naam, geboortejaar en plaats en datum van overlijden ge stanst. Ze worden gemaakt in Duitsland in het atelier van kun stenaar Gunter Demnig, die het concept bedacht. AUTO DE NOBELPOORT ZIERIKZEE Zeer ruim aanbod gebruikte Peugeots! Kijk snel op: www.nobelpoort.peugeot.nl f ZIERIKZEE „De mensen zijn hier vriendelijk. De natuur is prachtig. En alles in Nederland is zo netjes." Mevrouw Tarasova komt woorden tekort om burge meester Gerard Rabelink uit te leggen wat haar nou zo trekt aan haar nieuwe vaderland, dat ze de stap heeft genomen zich te laten naturaliseren. De voormalig Russisch staats burger woont hier nu drie jaar. Ze was donderdag één van de dertien nieuwe Nederlanders die gehoor had gegeven aan de uitnodiging voor de plechtige viering van de landelijke natura lisatiedag in het Zierikzeese Stadhuismuseum. De anderen zijn afkomstig uit Azerbeidzjan, Somalië, Indo nesië, Bosnië-Herzegovina, Po len en Duitsland. Als kers op de taart van hun nieuwe nationali teit, kregen ze van Rabelink de nationale vlag uitgereikt en een dvd om Schouwen-Duiveland nog beter te leren kennen. Tara sova drukte de driekleur direct aan haar hart. „Nederland is het beste land van Europa. Dat is geen compliment. Dat is echt zo!" IN DE REGIO Cabaret voorstelling Baartman Paradise Suite bij filmtheater fiZi MIJN DORP, MIJN STAD brood' meestal een mix van tarwe uit, I Frankrijk en f Duits- De zaak is sinds het midden van de negentiende eeuw gevestigd in de binnenstad van Roosendaal. „Het bedrijf is altijd van vader op zoon overgegaan", zegt Van den Bemd. „Ik ben de vijfde generatie. In 1994 heb ik de zaak overgenomen." Van den Bemd is met het verstrij ken van de jaren steeds meer speci aliteiten gaan aanbieden, zoals speltbroden en broden waarin het ingrediënt gist door desem is ver vangen. „We merken dat de vraag naar 'eerlijke en gezondere produc ten' groter wordt. Bovendien kun nen we ons met onze specialiteiten onderscheiden van de supermark ten. Dat waren voor mij de belang rijkste redenen zelf tarwe te laten verbouwen. Er zijn niet veel andere Nederlandse collega's die dat doen. Ik denk dat het er maar een paar zijn." Van den Bemd legt uit dat Nederlandse bak kers voor het be- - reiden van het 'normale Ed. FOTO MARCEL OTTERSPEER land gebruiken. Met name door het klimaat en de grondsoort is die tarwe van een constante kwaliteit. Afgelopen augustus heeft de Kruislandse boer Van Oorschot de tarwe op het perceel in Kruisland geoogst. Van den Bemd: „De op brengst viel met 12 hectare een beetje tegen. We hadden vooraf ge rekend op 15 tot 17 ton. Maar geluk kig is de kwaliteit van de tarwe heel goed." Bij Molen de Hoop is de tarwe op natuursteen gemalen, waardoor het meel alle vitaminen heeft behou den. „Bij het bakken heb ik geen toevoegingen gebruikt. Ik heb al leen water en zout toegevoegd en er ook een beetje roomboter en ho ning in gedaan." De volkoren vloerbroden wegen 600 gram. De prijs is iets hoger dan dat van veel andere broden, omdat de productie duurder is. Van den Bemd: „De eerste reacties zijn posi tief. Mensen vinden het heerlijk. Ook vanuit de horeca is inte resse getoond. Daarom heb ik besloten opnieuw twee hec tare tarwe te laten inzaaien." Het brood dat een product is van de samenwerking ligt sinds deze week in de bakkerswinkel aan de Bloe menmarkt. „Eigenlijk hadden we voor het verwerken van de tarwe Molen de Arend in Wouw op het oog, maar omdat daar groot onder houd moest worden gepleegd, moest ik een alternatief zoeken", zegt Van den Bemd. „In Brabant kon ik geen ambach telijke molenaar vinden die op pro fessionele wijze tarwe vermaalt. Daarom zijn we gaan samenwerken met molenaar Teun van der Bok in Zierikzee." Bakkerij Van den Bemd is een echt fa miliebedrijf. vrijdag 16 december 2016 SD Maurits Sep Middelburg PEUCEOT ZIERIKZEE Cabaretière Natha lie Baartman staat donderdag 22 de cember met haar nieuwe show in Zie- rikzee en de dag hierna in Ritthem. De nieuwe show "Voest'wat Twents is voor vuist, heeft te maken met het gevecht dat Natha lie gaat leveren voor vrolijkheid en liefde. Voor de show van 22 de cember in De We verij in Zierikzee die om 20.15 uur begint, zijn kaarten te be stellen via www.theatersaan- zee.com. ZIERIKZEE Filmtheater fiZi ver toont de film Para dise Suite op zater dag 17 en dinsdag 20 december in Zierikzee. Het verhaal gaat over migranten die in Amsterdam op een beter leven hopen, zoals de Bulgaarse Jenya die met grof geweld tot prostitutie wordt gedwongen. De Afrikaan Yaya vecht voor Jenya's vrijlating maar moet zelf alles verliezen, behalve zijn geloof. Verder ontdekt de Servische oorlogs misdadiger Ivica dat misdaad niet ongestraft blijft. De film wordt zater dag vertoond om 20.00 uur en op dinsdag 20 decem ber om 14.00 uur in filmtheater fiZi in Zierikzee. Kaarten kosten acht euro, kinderen tot en met twaalf jaar betalen zes euro. VERSIERD BROUWERSHAVEN De leerlingen van OBS De Schoener hebben gisteren de kerstboom op de Markt van hun woon plaats Brouwershaven versierd. De kleurrijke versiersels zijn afgelopen maandag door de kinderen zelf gemaakt. „We vonden de boom een beetje kaal," vertelt Corina Jansen van de stadsraad. Daarop werd contact gezocht met de school en de supermarkt. De ongeveer vijftig leerlingen gingen aan de slag en de Spar zorgde voor frisdrank en iets lekkers daarbij. Schooldirecteur Hans Schreurs had er alle vertrou wen in dat de boom mooi zou worden. „En hopelijk blijft hij gevrijwaard van vandalisme." foto dirk-jan gjeltema BROUWERSHAVEN Brouws Museum, 13.00 -17.00 uur: Openstelling Museum; Tonnen- magazijn, 09.00 - 12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnen dijk; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 - 18.00 uur: Herensociëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; NOORDGOUWE Mo More, 15.00 - 17.00 uur: Haak- en breicafé; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix; ZIERIKZEE Bolle Dier en Tuin, 14.00 - 21.00 uur: Kerst Fairstival; Cameramuseum, 13.00 -17.00 uur: Openstelling mu seum; FiZi, 20.00 uur: The Light Between Oceans; Galerie 't Lange Uus, 11.00 -17.00 uur: Expositie di verse kunstenaars; Nieuwe Kerk, 20.15 uur: A Christmas Evening with Trijntje Oosterhuis; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00 - 17.00 uur Beklim ming van de toren, Expositie Phan tasms en Expositie Beeld van een Zeeslag anno 1304; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Expositie olieverf schilderijen Kees Bruijnes; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur: Ouderensoos, 19.30 - 21.45 uur: Repetitieavond Harmonievereni ging Nut Uitspan ning. Bakker Guust van der Bemd met bak kersknech ten Frank en Hij wilde terug naar de basis en de korte lijnen tussen boer, mole naar en bakker herstellen. Bak ker Guust van den Bemd uit Roo sendaal liet daarom twee hectare wintertarwe inzaaien op een per ceel in Kruisland en het daarna vermalen bij Molen de Hoop in Zierikzee. Hans Heijt Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61