Rutte vaart op eigen kompas Zeeuwland gaat flink investeren in huizen Zwembad Minder geleend voor klus 2 GELD VAN KAMP GEDEPUTEERDE Commentaar Iark Rutte heeft een krachttoer geleverd. Hij kreeg de ove rige Europese lidstaten zover dat ze akkoord gaan met een juridisch bindende bijlage bij het verdrag met Oekraïne. Wie weet hoe lastig het kan zijn om de EU op één lijn te krijgen over teksten, zal ontzag hebben voor de diplomatie van Rutte. In de bijlage, eigenlijk meer een uitleg, staat onder meer dat het verdrag niet leidt tot toetreding van Oekraïne tot de EU, dat er geen vrij ver keer van werknemers komt en dat de EU geen militaire samenwer king met Oekraïne begint. Zo probeert Rutte zowel de nee-stem mers van het Oekraïne-referendum te paaien, als politieke steun te verwerven voor de ratificatie van het verdrag en dus voor een Ne derlands 'ja'. Dat paaien gaat niet lukken. Uit de eerste reacties van het nee-kamp blijkt weinig begrip voor de premier. Daar heerst vooral de overtui ging dat als 'het volk' in een raadgevend referendum 'nee' zegt, de re gering geen andere optie meer heeft. Rutte ligt gisteren echter geen misverstand bestaan over zijn ver antwoordelijkheid. Zelfs als ruim zestig procent van de opgekomen kiezers een duidelijke richting aangeeft, zal de regering op haar eigen kompas blijven varen. Dat is maar goed ook. Het kabinet en het par lement moeten zo ver mogelijk wegblijven van de holle retoriek rond dit referendum. Of Rutte genoeg heeft gedaan om het hele parlement mee te krij gen, wordt binnenkort duidelijk. De coalitie heeft de steun nodig van het CDA en van D66. Die zal er wellicht komen, want beide partijen zijn voor méér Europa. Tenzij een partijstrateeg tot de conclusie komt dat het electorale risico van instemming te groot is. Dan gaat het he lemaal niet meer om zakelijke argumenten bij het aanhalen van de banden met Oekraïne, maar om puur theater. Kabinet en parlement moeten zo ver mogelijk wegblijven van holle retoriek rond referendum Maar de corporatie sloopt ook: er gaan ruim tweehonderd huizen te gen de vlakte. In de prestatieafspra ken tot 2018 staat bovendien te le zen dat Zeeuwland, om starters ook een kans te geven, zeshonderd huurwoningen in de verkoop zet. Daarvan worden er jaarlijks twintig verkocht, gokt de corporatie. Zeeuwland mikt op een voorraad van 3800 woningen in 2025. Mini maal 85 procent daarvan blijft be neden de grens van huurtoeslag, belooft de corporatie. Drie kwart hiervan zou vallen binnen de cate gorie 'goedkoop'. Arbeidsmigranten met een baan, daklozen, vrouwen uit opvang, be woners met een WMO-indicatie, statushouders: iedereen komt aan bod, garandeert Zeeuwland. Wo- Er komen steeds meer mensen van buiten het eiland op Schouwen-Duiveland wonen ningen worden, met behulp van de gemeente, levensloopbestendig ge maakt. Maar er komen ook steeds meer mensen wonen van buiten het eiland. Hoe en waar die kunnen worden gevestigd, gaat Zeeuwland samen met de gemeente Schou wen-Duiveland onderzoeken. ALMANAK In het zwembad, kijk je soms je ogen uit. Op de rand van het Zie- rikzeese binnenbad zat een man; armen, benen, schouders en het grootste deel van zijn rug waren rijkelijk getatoeëerd. De twee zusjes van nog geen tien jaar namen hem van top tot teen eens aandachtig op en brachten oma daarmee in verlegenheid. De man zag het tafereeltje la chend aan. „Ach mevrouw, hele maal niet erg hoor. Net nog was er een meisje dat mij met open mond bekeek, zich omdraaide naar haar moeder en zei: 'Mama kijk! Die meneer is helemaal ge borduurd'. Paaltjes weg tot terrasseizoen GOES Naereboutpenning Henk Hoogerland Parkeerverbod aan de Dijkstraat ZIERIKZEE Allerlaatste kerstdiner MFC Minister Kamp stelt Zeeland 25 miljoen euro in het vooruitzicht. De vraag is of de provincie er echt iets mee opschiet. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat heeft goede hoop. Het lijkt een handreiking richting Zeeland. Minister Henk Kamp gaat zich inspannen om 'geld vrij te ma ken in de orde van grootte van 25 miljoen euro om bij te dragen aan goede projecten binnen Zeeland'. Concrete voorstellen ziet hij graag tegemoet. Daarmee kan werk worden ge maakt van de uitvoering van het advies van de commissie-Balke nende, om de Zeeuwse economie te versterken. Balkenende pleitte on der meer voor een Zeelandfonds van 100 miljoen euro, gevuld door provincie (25 miljoen), bedrijfsle ven (25 miljoen), bestaande Euro pese en rijksregelingen (25 miljoen) en extra rijksgeld (25 miljoen). De vraag is of Kamp het nu over ex tra rijksgeld heeft of over de be staande regelingen. Ook voor gede puteerde Jo-Annes de Bat is dat niet helemaal helder. „Op zich lees ik de brief voorzichtig positief, maar het is wel een puzzel, tekstexegese." „Het gevaar is ook dat er te veel wordt gefocust op getallen, bedra gen", zegt De Bat. „Dan zijn we niet goed bezig. Als we plannen hebben die passen bij bestaande rijkspro gramma's, dan horen we sowieso geld te krijgen. Daar hebben we recht op. Het gaat nu vooral om plannen die goed zijn voor Zeeland en die niet direct een link hebben met bestaande rijksprogramma's. En die projecten hebben we." „Laat ik die maar niet via de krant bij Kamp brengen. Dan worden ook andere regio's wakker. Het bèta col lege is in elk geval een concreet plan. De komende dagen en weken moeten we ervoor zorgen dat dat weer een stap verder komt." „Ik hou me daar ook verre van. Het gaat mij erom dat we resultaat ha len. Dat kan door heel goede plan nen neer te leggen. Ik reken erop dat men dan serieus kijkt of ze er wat bij kunnen doen. Kamp heeft ook Jan van der Eijk benoemd tot Zeelandcoördinator. Hij stelt geen mensen aan die hij met lege han den terugstuurt." „Ja. Kamp noemt zichzelf coördi nerend minister. Op het moment dat we bijvoorbeeld het bèta college concreet op tafel leggen, kan hij dus ook het ministerie van OCW vra gen of er budget voor is." „Ik zou willen dat ik daar ant woord op kon geven. Er wordt al ge werkt aan een aantal projecten. We proberen die nu versneld op de goede tafel te krijgen. Ik roep ook iedereen op om goede ideeën en plannen bij ons aan te melden." VLISSINGEN - Zeeuwen leenden in de eerste negen maanden van dit jaar gemiddeld 14.175 euro voor een verbouwing. Dat is 11 procent minder dan in de zelfde periode vorig jaar, blijkt uit onderzoek van Geldshop op basis van tienduizenden leningaanvra- gen. De daling is opmerkelijk, omdat landelijk het leenbedrag met 12 pro cent is gestegen. Gemiddeld gaat het om 13.277 euro, nog altijd lager dan het Zeeuwse gemiddelde. DICKENS KERSTMARKT IN VEERE vrijdag 16 december 2016 ii Woningcorporatie Zeeuwland gaat de komende jaren flink in vesteren in haar woningbestand op Schouwen-Duiveland. Van Burgh-Haamstede tot Bruinisse komen er ruim vierhonderd wo ningen bij. Wendy Wagenmakers Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE De paaltjes die het Kerk plein en de Korte Ring in Bruinisse sinds vorig voorjaar afsluiten voor verkeer, worden tijdelijk weggehaald. Ze bakenen de ruimte af waar cafeta ria Johnny's Taria 's zo mers een terras kan plaatsen. Maar de ge meente vindt dat daar nu geen reden voor is. De paaltjes en borden zijn gisteren verwijderd en komen volgend terrassei zoen weer terug. Henk Hoogerland uit Wil- helminadorp (foto links) heeft gisteravond uit han den van burgemeester René Verhulst de Frans Naereboutpenning ge kregen. Dat gebeurde na afloop van de vergade ring van de Goese ge meenteraad, waar Hoog erland officieel afscheid nam. Hoogerland (73) was 33 jaar lang raadslid, eerst voor de PvdA en vanaf 2013 voor de Partij voor Goes. SCHARENDIJKE Aan de Dijkstraat in Scharendijke is een par keerverbod ingesteld. Dat heeft te maken met de sloop van de oude super markt en de bouw van winkels en woningen aan de Dorpsstraat. Tussen de Dorpsstraat en het Baken is het aan beide zijden verboden parke ren. Verder mogen auto's en motoren vanuit de Dorpsstraat alleen linksaf. De maatregelen zijn tijdelijk, maar kunnen lang duren. 130 bewoners van de Zierikzeese wijk Malta schuiven vanavond aan voor het allerlaatste kerstdiner in het MFC. Beheerder Heieen van den Bos en John Hobé hebben breed uitgepakt om de wijkbewoners nog één keer een onver getelijke avond te be zorgen. In augustus sluit het. ZEELAND7 Geld Kamp meer dan strohalm? Rolf Bosboom Middelburg Welke zijn dat? Zeeland krijgt vanuit Den Haag in elk geval geen zak geld. Er komt dus geen Zeelandfonds? Dat kan uiteindelijk ook méér opleveren dan 25 miljoen? Wanneer kunnen we het eerste resultaat verwachten? Morgen en overmorgen zat. 17 dec. 11.00-18.00u zon. 18 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren! wolstraat 197 vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60