Masseur moet nog flink doorkneden L 'Aftreden en wegwezen' 4 Analyse ASSOCIATIEVERDRAG BIJLAGE MOET NEE-STEMMERS GERUSTSTELLEN Nederland keurt alsnog het associatieverdrag met Oekraïne goed, dwars tegen het 'nee' van het referendum in april in. Vandaag al stuurt het kabinet zijn ontwerp voor de goedkeuringswet naar de Raad van State. Oekraïne kan aan het associatiever drag geen rechten ontlenen om lid te worden van de EU, nu niet en la ter niet. Dat staat expliciet in een bijlage, die op aandringen van pre mier Rutte is toegevoegd. „Het was niet makkelijk, het was niet leuk, maar alle Nederlandse punten zijn goedgekeurd", aldus Rutte gisteravond, kort nadat hij zijn Europese collega's had overge haald tot een aanhangsel bij het in Nederland omstreden akkoord. Daarin zeggen de 28 lidstaten dat het verdrag met Oekraïne geen op stapje is naar een lidmaatschap en geen recht geeft op extra geld of mi litaire bijstand. Ook kunnen Oekraïners er geen rechten aan ontlenen om in Europa te komen werken en moet Oekraïne serieus werk maken van corruptiebestrijding. Blijft het land in gebreke, dan kan Europa het akkoord geheel of gedeeltelijk opschorten. Verzet Rutte moest in de Europese raad vooral verzet overwinnen van Po len en andere Oost-Europese lan den, die het verre toekomstper spectief van Oekraïne op een EU- lidmaatschap op geen enkele ma nier wilden schaden. Ook Rutte sluit niet uit dat Oe kraïne 'ooit' lid wordt, 'maar dan niet op basis van dit verdrag'. Hij toonde zich opgelucht dat Neder land, zoals een diplomaat de afgelo pen dagen zei, zich niet verder heeft ontwikkeld 'tot het Wallonië van Europa'. Een Nederlands veto over het as sociatieverdrag was 'een groot ca deau aan Poetin' geweest, 'en dat kunnen we ons op dit moment niet permitteren'. Rusland annexeerde de Krim, steunt de oorlog in Oost- Oekraïne, schendt regelmatig het NAVO-luchtruim en plaatst raket ten tussen Litouwen en Polen. „Daartegen moet Europa één front vormen en dat kan nu weer", aldus de premier. Het was niet makkelijk, het was niet leuk, maar alle Nederlandse punten zijn goedgekeurd Een streep door het associatieak koord had de veiligheid van zowel Nederland als Europa geschaad. Te gelijkertijd, meent Rutte, biedt zijn bijlage 'een inhoudelijk antwoord' op de belangrijkste bezwaren van de nee-stemmers in het referen dum. „Natuurlijk zijn er mensen die te gen zullen blijven, dit is geen vote- winner, maar ik vond en vind dat ik niet kon weglopen voor mijn eigen verantwoordelijkheid. Zeker niet nu Rusland zo destabiliserend be zig is", aldus Rutte, die er ook zijn 'huifkarrentheorie' bijhaalde. Als de indianen aanvallen moeten alle huifkarren in een kring, anders gaat het mis. Met zijn akkoord in Brussel heeft Rutte een veldslag gewonnen, maar de oorlog in de Eerste Kamer nog niet. „Er is geen deal, ik heb een in schatting gemaakt van mijn kan sen." Garanties dat de senaat ak koord gaat, kon hij zijn Europese collega's gisteravond dan ook niet geven. Mark Rutte had nog niet verklaard dat er een akkoord was over een bij lage, of het campagneteam van de WD verspreidde al een filmpje over hoe nu 'recht is gedaan aan de nee-stem van de kiezer'. Het geeft aan hoe zenuwachtig de partij is. Want de komende verkiezings campagne zullen zijn tegenstan ders erop hameren dat Rutte de kiezer heeft genegeerd. De afgelopen maanden was Rutte vooral bezig met het masse ren van de andere partijen in het parlement. Direct na het referen dum over het samenwerkingsver drag tussen de EU en Oekraïne in april viste hij naar steun. En hoewel partijen toen heel hard riepen dat het 'nee' moest worden gerespec teerd, lijkt hij daarin te slagen. Aan het verdrag zelf wordt niets gewijzigd. In de bijlage wordt al leen nog eens verklaard wat al zo was, bijvoorbeeld dat Oekraïne hiermee geen kandidaat-lid is van de EU. Het papier is dan ook alleen voor binnenlands gebruik. Maar Rutte is zo alvast in één ding ge slaagd: de Tweede Kamer zal alsnog instemmen. Ook PvdA en D66, die eerst nog zeiden dat het verdrag niet kon worden geratificeerd. Lang is door Rutte gedaan alsof afwijzing vooral consequenties had voor het Nederlandse bedrijfsleven, dat niet zou kunnen profiteren van de handelsafspraken. Maar het ver drag is van grote symbolische bete kenis. De samenwerking tussen Brussel en Kiev was een van de oor zaken van de volksopstand in Oe kraïne, die uiteindelijk leidde tot een burgeroorlog en annexatie van de Krim door Rusland. Een Neder lands 'nee' zou grote internationale gevolgen hebben, omdat het ak koord pas ingaat als alle lidstaten het goedkeuren. Op Nederland na heeft iedereen dat al gedaan. Door acht maanden te masseren achter de schermen, lijkt Rutte zich uit een netelige politieke kwestie te hebben gewurmd. Of het door hem zelf genoemde 'gei tenpaadje' ook echt ergens toe leidt, moet blijken als volgend jaar de Eerste Kamer zich erover buigt. Voor een meerderheid moeten nog enkele CDA-senatoren overstag. Daarna moet hij zich uit de vol gende gordiaanse knoop worstelen: de kiezers overtuigen dat hij met de bijsluiter écht naar hen heeft ge luisterd. OPPOSITIE Een deal? We hadden al een deal: nee is nee! vrijdag 16 december 2016 GO Rutte wint slag om Oekraïne Premier Mark Rutte krijgt uiteindelijk zijn zin op de Europese top in Brussel, fotoanp Frans Boogaard Brussel —Mark Rutte Hans van Soest Niet dat premier Rutte op meer begrip had durven hopen. Op positiepartijen in de Tweede Kameer reageerden zoals ver wacht op zijn akkoord over ver drag Oekraineverdrag, name lijk: woedend. „Aftreden en wegwezen", liet PVV-leider Geert Wilders weten. Hij heeft al gedreigd om volgende week een motie van wantrouwen tegen de premier in te dienen. Ook van de SP komt een afkeurend geluid. „Een deal? We hadden al een deal: nee is nee!" aldus partij voorman Emile Roemer. Uiteraard schaart kersvers VNL-lijsttrekker en voormalig SP-leider Emile Roemer tegen-campagnevoerder Jan Roos zich ook in dat kamp:„Het enige inhoudelijke antwoord op nee is nee!" Ook zijn partijgenoot Louis Bontes, erg fel op dit dossier, kiest gelijke woorden: „Met deze deal neemt onbetrouw bare Rutte de zorgen niet weg. Deze deal is een schoffering van de NEE-stemmer." Ook de Christenunie heeft zijn bedenkingen. „Voor de Chris tenunie staat voorop dat het kabinet recht moet doen aan de nee-stem die in april ge klonken heeft", aldus partijlei der Gert-Jan Segers. „Voor ons is het twijfelachtig of dit akkoord daaraan voldoet." Ook t GroenLinks vindt dat onvoldoende recht wordt ge daan aan de uitslag van het refe rendum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4