i IliSïiSl RIsib^b 22 VINCENT LUISTERT RADIO Groots en intens was gisteren het afscheid van Joop Braakhekke. In de Vondelkerk in Amsterdam hielden de traan en de lach gelijke tred. „Waar je nu ook bent, het zal er door jou mooier worden." Als je snel heel veel aan de weet wilt ko men, moet je toch eens luisteren naar De Nieuwe Wereld, een wekelijkse spe cial van BNR Nieuwsradio. Dat kan via de site van BNR, met de podcastfunctie op je telefoon of op de ouwe radio, die zendt hem op maan dagmiddag uit en herhaalt hem daarna 's avonds en 's nachts. Het is een fascinerend programma, snel en beeldend gemonteerd door maker Mark Beek huis. Alle afleveringen zijn eigenlijk minidocu- mentaires. Ze beginnen met een wat als-vraag. Wat als we met dieren konden praten, of, in de aflevering van afgelopen maandag, wat als we toch weer besluiten met een stemcomputer te gaan stemmen? Beekhuis geeft het antwoord op deze vraag meteen al: als we gaan stemmen met een com puter gaat het gruwelijk mis. Zo, dat weten we alvast. Hij volgt niet de oude radiodocumentai- rewet die stelt dat je een documentaire zorg vuldig moet opbouwen en dat je stap voor stap moet toewerken naar je conclusie, nee, het gaat gruwelijk mis. Waarom zou je die conclusie voor het laatst bewaren? We zijn in de nieuwe wereld en in de nieuwe wereld gelden nieuwe wetten. Het gaat Beekhuis namelijk niet om de conclusie, het gaat hem om onze benadering van de techniek. Wij kijken door een roze bril naar de techniek, we hebben er een blind ver trouwen in. We vinden techniek makkelijk, modern, want, zeg nou zelf, stemmen met een rood potlood is toch niet meer van deze tijd? Maar waarom niet? De stemcomputer is een onding, hij is niet voor niets uit de stemhokjes verdwenen. Hij is zeer fraudegevoelig. Ie kan hem hacken of an derszins manipuleren en daarbij komt dat elek tronisch stemmen veel geld kost. Bovendien, papieren formulieren kun je hertellen, uitge brachte stemmen via een computer niet. Dat alles is al vaak bewezen, maar toch dui ken er steeds weer mensen op die de stemcom puter terug willen. Dat zijn altijd mensen die slecht geïnformeerd zijn over de techniek en zich niet hebben verdiept in de voorgeschiede nis. Ze baseren zich op aannames en halve waarheden. Wetenschapsjournalist Herbert Blankesteijn schreef er een boek over, Vertrouw Ons Nou Maar. Dat boek inspireerde Beekhuis tot zijn radioprogramma. Hoe een rood potlood de computer versloeg, welkom in De Nieuwe We reld. Quote van de dag Ik kom altijd te laat bij mijn vriendinnen. Je kunt tegen mij beter zeggen dat we een halfuur eerder beginnen. Nominaties Douwe Bob Veel BN'ers in New Kids-film H Joop Braakhekke, hij wilde het net even anders dan normaal. 'Niet zo begrafenis achtig', had de restau rateur, kok en presen tator zijn dierbaren voor zijn overlijden op het hart ge drukt. Dus begon de plechtigheid gisteren in Amsterdam anders dan anders en vroeg zijn goede vriend Frans Mulder de genodigden om 'een minuutje stilte met een glimlach voor Joop'. „Laten we vrolijke herinneringen aan Joop in ons hoofd nemen. Bizarre situaties of momenten waarop je ver schrikkelijk met hem gelachen hebt, of om hem. Laat het geen tobberige stilte worden, geen rouwstilte, maar een minuutje met een glimlach", kondigde Mulder aan waarop alle aanwezigen gingen staan. In de prachtige Vondelkerk ('Joop geloofde niet in God, maar wel in goed'), vlakbij zijn woning in de Tes- selschadestraat, bleek de indrukwek kende minuut een voorbode op een indrukwekkend afscheid van Joop Braakhekke die vorige week op 75-ja rige leeftijd stierf aan kanker. Zijn dood maakte veel los in Nederland. Joop Braakhekke was geliefd, zo bleek ook tijdens de dienst gisteren met veel bekende Nederlanders, zo als Hans van Willigenburg, Pierre Bokma, Jonnie en Thérèse Boer, Jan Joop voegde entertainment toe aan de culinaire wereld. En een feestje werd het Cremer en Albert Verlinde. Sommi gen werden genoemd, zoals Frank Sanders en Henk van der Meijden. De (voormalige) 'roddelkoning' zou Braakhekke in pr-opzicht naar onge kende hoogten hebben gestuwd. „Nee hoor", counterde Van der Meij den. „Joop heeft het allemaal zelf ge daan. Hij heeft de horeca in Neder land groot gemaakt. Hij voegde en tertainment toe aan de culinaire we reld. Een feestje werd het." Het laatste menu van de televisie kok begon met een beginspeech als amuse en was 'gemarineerd met mu zikale optredens met daaroverheen een saus van foto- en videocompila ties', zo refereerde Mulder meteen aan Braakhekkes liefde voor zijn vak die ook terugkwam in de spreuken op het scherm boven het altaar. 'De beste kok is toch je moeder' en 'De liefde in de pan is de glimlach aan ta fel'. Op de beelden zag je zijn passie overal terug: Joop met een vleesmes, Joop met een koksmuts, Joop bij Le Philosophe, zijn eerste restaurant. Maar er was meer, veel meer: Joop op zijn zeilboot, Joop met een sigaar, met zijn levenspartner Wim, met ko ningin Juliana en prins Bernhard, met Toon Hermans en - vanzelfspre kend - met zijn moeder. De 106-ja- rige Louise was er gisteren niet. Ze lijdt aan ernstige dementie. Joop, die een innige band koesterde met zijn moeder, wilde niet dat ze op de hoogte zou worden gesteld. De dienst had een besloten karak- Wat als Reageren? vincent@ad.nl —Ontwerpster Nikkie Plessen in Grazia vrijdag 16 december 2016 MUZIEK Douwe Bob en Broederliefde maken volgend jaar de meeste kans op een Edison Pop. De singer-songwri- ter en het hip hopcollectief werden drie keer genomi neerd. De uit slag wordt 13 februari bekend. FILM Een groot aan tal BN'ers zal te zien zijn in Ron Goossens - Low Budget Stunt man, de nieuwe film van New Kids-makers Steffen en Flip. Onder anderen Giel Beelen, Humberto Tan, Matthijs van Nieuwkerk en Dick Maas doen mee. GO Een laaste glimlach Dennis Jansen Amsterdam 44 Henk van der Meijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22