Cambuur kegelt Ajaxuitde beker Deskundigen luiden de noodklok Kerstdiner: terug naar traditie Ruim 60 procent van de peuters gaat niet naar de tandarts. Een groot probleem volgens deskundigen: op 5-jarige leeftijd heeft 41 procent al gaatjes. Walcheren Van de kinderen tussen de 2 en 4 jaar gaat 37 procent op controle bij de tandarts, blijkt uit een analyse van Zilveren Kruis onder hun verzekerden. Vanaf 4 jaar stijgt het percen tage flink naar 80 procent, maar dan is het kwaad vaak al geschied, stelt de Neder landse Vereniging voor Kin- dertandheelkunde (NVvK). In het gunstige geval gaat het om een klein gaatje dat ge stopt kan worden met de juiste poets- en voedingsad viezen. Maar tandartsen zien ook peuters bij wie tanden ge trokken moeten worden of wortelkanaalbehandelingen en kronen nodig zijn. Een tandarts kan naast advies geven, vroegtijdig ingrijpen Ook verzekeraars Menzis en CZ herkennen dat heel jonge kinderen nauwelijks naar de tandarts gaan. In totaal telt Nederland 500.000 kinderen tussen de 2 en 4 jaar. Meer dan de helft gaat niet op controle, bevestigt Annema- rie Schuller, onderzoeker bij TNO en het Universitair Me disch Centrum Groningen. Volgens haar weten veel ou ders niet hoe belangrijk goed poetsen en een beperkt aantal eet- en drinkmomenten is. Zo krijgen kleine kinderen vaak de hele dag door zoete drank jes. Het effect: „41 procent van de 5-jarigen heeft één of meerdere gaatjes (gehad)", staat in een studie van TNO. De gedachte dat mondzorg bij jonge kinderen niet zo belang rijk is omdat het melkgebit nog wisselt, is onterecht, on derstreept de NVvK. Voorzit ter Hellen Blom: „Als melk tanden vroegtijdig verloren gaan, kan dat tot ruimtepro blemen of scheefstand in het volwassengebit leiden." Een tandarts kan naast advies, ook vroegtijdig ingrijpen. Zo kan er bij een klein gaatje een In Uit Thuis laklaagje fluoride helpen. Schuller: „Grote ingrepen wil je zeker bij kleine kinderen vermijden." Probleem is echter: hoe krijg je kinderen bij die tandarts? Consultatiebureaus advi seren in principe vanaf 2 jaar - als het gebit bijna compleet is - naar de tand arts te gaan. Maar dat ge beurt lang niet altijd en bo- Ouders denken dat het geld kost, terwijl mondzorg tot 18 jaar volledig wordt vergoed vendien denken ouders vaak dat het geld kost, terwijl mondzorg tot 18 jaar volledig wordt vergoed, stelt Zilveren Kruis. Tandartsen spelen ook een cruciale rol, stellen TNO en NVvK. Blom: „Een groot aantal denkt nog altijd dat ze niet veel kunnen met het gebit van zo'n kleintje." P13 Marloes de Visser, lerares Frans op de CSW, wint de PZC-verkiezing Beste Leraar 2016. foto lex de meester Boek bestellen via blz.nl bezorging cadeauverpakking* www.blz.nl Nieuwsmedia Peuters zelden bij tandarts Francine Wildenborg Rotterdam -Hellen Blom (NVvK) *Deze actie is geldig t/m 26 december 2016 en geldt alleen voor boekbestellingen in Nederland en België. Per bestelling ontvang je 1 cadeauverpakking (kijk voor alle voorwaarden op www.blz. Zolang de voorraad strekt vrijdag 16 december 2016 8°C 's Ochtends bewolkt, later zon pzc.nl Ook voor het laatste tn) regionale nieuws Jaargang 258 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,00 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1