In Syrië sneuvelt ook de waarheid EUWS 11 een humanitaire en politieke oplossing' Celstraf bestuurder kankerfonds van het Internationale Rode kruis, is een humanitaire corridor met een lengte van 21 kilometer inge steld. „De eerste 6 kilometer gaan door gebied dat door het Syrische leger wordt gecontroleerd, 15 kilo meter loopt door terrein dat in handen is van de illegale gewa pende troepen", zei de Russische generaal Valery Gerasimov. Hoeveel inwoners van oost- Aleppo uiteindelijk naar Idlib ko men is onduidelijk. Volgens de meeste schattingen gaat het om 50.000 mensen, onder wie 4000 strijders en 10.000 familieleden van hen. Turkije, dat heeft bemid deld voor de operatie, houdt het op 100.000. Nederlaag Hulporganisaties haalden opge lucht adem omdat de afspraken over de operatie eergisteren aan flarden werden geschoten. Nadat er een aanvullend akkoord was be reikt over de evacuatie van twee door de rebellen belegerde dorpen in Idlib, Foah en Kefraya, kon er alsnog worden begonnen. De Sy rische president Basher al-Assad zei dat 'er met de nederlaag van de terroristen in Aleppo geschiedenis is geschreven'. De herovering van Aleppo wordt algemeen gezien als de grootste zege voor zijn regime sinds het begin van de oorlog in 2011. Assad heeft nu weer bijna alle grote steden in handen alsmede de belangrijke kuststrook langs de Middellandse Zee. Twee derde van het grondgebied van Syrië is nog in handen van de verzetscoalitie, waaronder de aan Al-Qaeda geli eerde beweging Jabath Fatah al- Sham, de Koerden en Islamitische Staat. PROPAGANDA Een voormalig bestuurslid van een stichting die geld inzamelt voor onderzoek naar kinder kanker heeft een celstraf van drie jaar opgelegd gekregen, waarvan zes maanden voor waardelijk. De 43-jarige man uit Scherpenzeel moet ook een schadevergoeding van ruim 1 miljoen euro betalen. Een tweede verdachte, de penning meester van de stichting The Quality of Life Gala, kreeg voor medeplichtigheid drie maan den voorwaardelijk en een taakstraf van 240 uur opgelegd. Met vervalste documenten haalde de hoofdverdachte het geld van de rekening om de hy potheek, verbouwing en in richting van zijn huis te beta len. Hij kreeg daarbij hulp van de penningmeester. De toenmalige werkgever van de man uit Scherpenzeel deed in 2011 aangifte omdat er ver schillende facturen waren ver valst. De zaak kwam daardoor aan het rollen, want de valse facturen waren gebruikt om onterechte kosten van diners, overnachtingen in een luxueus hotel en de aanschaf van een mobiele telefoon te declareren. Het was zeuren en sleuren. Ik dacht: dit wil ik gewoon niet doen Staat leent in 2017 fors minder dan gedacht De Nederlandse staat hoeft volgend jaar fors minder geld te lenen dan eerder werd ge dacht. Het agentschap van de generale thesaurie van het mi nisterie van Financiën schat de financieringsbehoefte op dit moment op 59,4 miljard euro, waar het in september nog uitging van 80,7 miljard euro. Daarbij tekent het agent schap wel aan dat aan de ra ming van de financieringsbe hoefte onzekerheden kleven. Zo is het bedrag sterk afhan kelijk van belastinginkomsten en de uitgaven. Onteigening huis van Hitier Dijsselbloem geen getuige Helikopters keren terug vrijdag 16 december 2016 GO T De eerste twintig bussen arri veren in Idlib om de bevolking naar veiliger oorden te brengen. FOTO REUTERS bij evacuatie Achter de veldslag van vlees en bloed woedt in Aleppo een tweede strijd: een propagan daoorlog. Hoe be trouwbaar is de be richtgeving over een drama waarbij (desin formatie een belang rijk wapen is? Op 3.100 kilometer af stand, hemelsbreed, in Aleppo, woedt een oor log die zoveel chaos oproept dat zelfs solda ten en rebellen aan het front het overzicht ver liezen. De gevaren zijn zo groot dat onafhan kelijke verslaggevers allang zijn vertrokken. Zonder onafhankelijke journalisten ter plekke is verslaggeving een enorme worsteling. Voor een buitenlandre dacteur in Rotterdam, voor iedereen die wil weten wat er werkelijk gebeurt. Want hoe kun je op 3.100 kilometer afstand betrouwbaar berichten over een on overzichtelijke slag veld? Over strijdende partijen die elkaar be stoken met opgeklopte feiten, halve waarheden en leugens? De nieuwsstroom over Aleppo is een mijnen veld. Een voorbeeld. Volgens sommige re bellen zaten er deze week bijna 100.000 mensen vast in de laat ste belegerde enclave. De Syrische regering hield het op hooguit 10.000. VN-organisa- ties spraken van 50.000 wat misschien wel het 'veilige midden' was. De retoriek van de Syri sche president Basher al-Assad is nog redelijk doorzichtig. Vooral in zijn ontkenning van de waarheid. Er is nooit een revolte tegen hem geweest. Alle rebellen zijn terroristen. Vat- bommen bestaan niet. Ontkenningen die zijn door te prikken. Maar zijn het Syrische of Russische bommen die op Aleppo vallen? Maken Assads solda ten of de milities uit Iran of Irak zich schul dig aan oorlogsmisda den? Aan de andere kant van de frontlijn be staan dé rebellen niet. Het gaat om strijders van het gematigde Vrije Syrische Leger tot de jihadisten van al- Qaeda. Zij worden ver enigd door één doel: Assad ten val brengen. Over al het andere raken ze vaak slaags. Voor een situatieschets in 'rebellenland' is de informatie van de VN en hulporganisaties die op lokale zusterpartijen leunen, het betrouw baarst. Ministers en di plomaten praten al snel uit eigenbelang. Blijven over deskundigen en burgerjournalisten uit Aleppo. Ook hun getui genissen roepen te vaak vragen op. SCHERPENZEEL Prins Constantijn in Elsevier over zijn vorige baan, kabinetschef van euro commissaris Neelie Kroes. DEN HAAG SCHIETPARTIJ Bij een schietpartij in een artsenpraktijk in het Duitse Mar burg zijn twee mensen om het leven gekomen. Het gaat vol gens justitie om twee artsen van 53 en 67 jaar, van wie een de ander doodschoot voordat hij de hand aan zichzelf sloeg. In de praktijk voor radiologie is een wapen aangetroffen. Justitie sluit een politiek gemotiveerde daad uit. fotoepa/broisroessler BRAUNAUAM INN Hef Oostenrijkse parlement heeft gis teren ingestemd met het voorstel van de regering om het ge boortehuis van Adolf Hitler te onteigenen. Het pand in het stadje Braunau am Inn is eigendom van een vrouw die het weigerde te verko pen. Het huis was, een bedevaartsoord voor neonazi's, maar wordt nu gereno veerd. Eerder gingen stemmen op om het pand te slopen. DEN BOSCH Minister Jeroen Dijs selbloem (Financiën) hoeft van de recht bank in Den Bosch niet te getuigen in de zaak rond ge sjoemel bij de aan besteding van het ov in Limburg. Voorma lig NS-topman Timo Huges wilde dat. MALI Over ruim drie maanden zullen alle helikoptertaken van de Nederlanders aan de VN-missie in Mali zijn overgeno men door de Duit sers. Eerst vertrek ken de vier Apache gevechtshelikop ters. Daarna is het streven van de mi nisters Koenders en Hennis om de drie Chinook transport helikopters vanaf 1 maart te laten te rugkeren naar Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11