'Ik vind dat Zeeland nu moet doorpakken' 4 Gunstige tongstand maakt meer vangst mogelijk XL Systems sluit deuren Oorzaak dood onbekend De verhoging van het tongquotum komt niet als een verrassing. Inter nationale visserijbiologen stelden eerder dit jaar al vast dat het goed gaat met de tong in de Noordzee. Visquota mogen in de Europese Unie jaarlijks niet meer dan vijftien procent omhoog of omlaag, anders was de stijging van het tongquo tum waarschijnlijk nog hoger ge weest. „Elk procent erbij is in ons voor deel", reageert walschipper Blaas Marijs uit Arnemuiden op de vast stelling van de visquota voor 2017, „maar gezien de tongstand had het net zo goed dertig tot veertig pro cent meer kunnen zijn." In de prak tijk merkt Marijs dat er veel tong in zee is. Zijn bedrijf moet geregeld tong bijhuren van vissers die vangstrechten over hebben. De week kan anders niet worden vol- gevist. Het tongquotum mag in 2017 met vijftien procent stijgen, nadat er dit jaar al sprake was van een toename van 10 procent. Het niveau van be gin jaren negentig is nog lang niet bereikt. Ter illustratie: in 1993 mochten Nederlandse vissers 23.500 ton tong aan wal brengen, volgend jaar komt het Nederlandse tongquotum uit op ruim 11.800 ton. Voor vissers is van belang hoeveel ze mogen aanvoeren, maar zeker ook hoeveel kosten ze daarvoor moeten maken en wat de vis op- Elk procent erbij is ons voordeel brengt. De seinen staan wat dat be treft op groen. Gasolie is vrij goed koop, het olieverbruik is dankzij de komst van het lichter werkende elektrisch vistuig fors gedaald en de prijzen van tong én schol waren af gelopen jaar goed. Marijs noemt 2016 zelfs 'een topjaar'. „Hopelijk zet die lijn zich volgend jaar voort." Schol is naast tong een belang rijke vissoort voor Nederland. Het scholquotum lag met 129.171 ton voor de hele Noordzee al vrij hoog en is op dat niveau gehandhaafd. Dit doet niemand pijn, want het scholquotum is kennelijk ruim ge noeg. Op 1 december was nog maar 47 procent opgevangen. In Europa is verder afgesproken de vangstregels voor de zwaar be viste zeebaars aan te scherpen. Gunstig voor Zeeuwse vissers is dat de quota voor tarbot, griet en rog ook zijn opgehoogd, zodat ze niet tegen de kant hoeven, als ze bij het vissen op tong of schol 'plotseling' veel bijvangst van die soorten heb ben. VLISSINGEN Het bedrijf XL Systems Europe in Ritthem wordt per 1 april gesloten. Daar door verliezen 36 mensen hun baan. Jarenlang was XL Systems wereldleider voor de levering van hoorbuizen voor de olie- en gasindustrie. De markt voor het bedrijf is slecht vanwege de lage olieprijs. Daarom is het al een aantal keer gereorganiseerd. Moedermaatschappij National Oilwell Varco (NOV) heeft nu besloten de vestiging te sluiten. In 2015 en begin 2016 werkten er nog 60 vaste medewerkers (ex clusief uitzendkrachten en con tractors). Onlangs kreeg XL Sys tems Europe de hoogste HSE award (Health, Safety Envi ronment) voor veilig werken zonder incidenten gedurende drie jaar. Op dit moment wordt aan di verse orders gewerkt. Maar zicht op voortzetting van de bedrijfs activiteiten is er niet. De vak bonden binnen de metaal (FNV, CNV en De Unie) en het UWV zijn inmiddels van de sluiting op de hoogte. GOES Nog altijd is niet duidelijk waardoor Umaru Sesay bij zijn aanhouding, vier maanden gele den in Goes, is overleden. De verwarde Sesay (30) werd op 20 augustus door de politie en een omstander onder controle ge bracht. Hij werd daarna onwel en overleed ter plekke. Het Openbaar Ministerie is een on derzoek gestart naar de doods oorzaak. De uitslag van het toxi cologisch onderzoek wordt eind januari verwacht. Dat bleek gisteravond in Goes op een bijeenkomst van de 'Tafel van 15', waarin de provincie, de dertien Zeeuwse gemeenten en het water schap zijn vertegenwoordigd. Cen traal stond het rapport van de com missie-Balkenende, dat een half jaar geleden verscheen. Daarin staan concrete aanbevelingen om de economie en werkgelegenheid in Zeeland te versterken. Oud-premier Jan Peter Balke nende was aanwezig om tekst en uitleg te geven. Hij hamerde erop dat zijn rapport geen papieren tijger mag worden. Zeeland moet door pakken, vindt hij. „We moeten niet afwachten, maar handelen. Daar heb je elkaar voor nodig. Zonder het wij-gevoel lukt het niet om kriti sche massa te krijgen." Dat wij-gevoel bleek er, in elk ge val gisteravond, te zijn. De aanwe zige bestuurders, raads- en staten leden steunden collectief het actie programma van de commissie-Bal kenende. Op de vraag of de Zeeuwse overheden zich ook fi nancieel daarvoor moeten inspan nen, antwoordde negentig procent van de aanwezigen bevestigend. „Dit geeft echt hoop", zei gedeputeerde Jo-Annes de Bat verrast. De aanvankelijke opstelling van het kabinet noemde Balkenende 'zuunig', maar de 25 miljoen die mi nister Kamp gisteren in het voor uitzicht heeft gesteld voor goede voorstellen, is volgens hem 'een feit van grote betekenis'. Het plan voor het bètacollege zou wat hem betreft daarvoor in aan merking kunnen komen. „Dat is iets concreets waar je je tanden in Zonder het wij-gevoel lukt het niet om kritische massa te krijgen kunt zetten. Daar zie ik best wel kansen voor. Ik heb gemerkt dat er hier draagvlak voor is, dus daar kun je direct mee aan de slag." Onderdeel van het actiepro gramma is dat Zeeland een proef tuin wordt voor bestuurlijke ver nieuwing. Gedeputeerde Harry van der Maas legde uit dat praktische samenwerkingsverbanden zullen worden gezocht op basis van in houd. „Niet iedereen kan aan het stuur zitten, maar we hebben wel betrokkenheid van allemaal no dig." Of zoals De Bat het zei: „Als ie dereen overal bij wil zijn, kom je niet verder. Het gaat om Het Grote Loslaten. Betrokken zijn is iets an ders dan meedoen. Een goede insteek, vond Balke nende. „Tot nu toe zie je overal eerst structuurdiscussies ontstaan. Hier wordt gekeken: waar hebben we el kaar nodig? De inhoud staat dus voorop. Dat bindt meer dan struc tuur." 112 NIEUWS Politie valt drie panden binnen Fietser botst op motorrijder Auto rijdt de sloot in Automobilist rijdt tiener aan donderdag 15 december 2016 Zeeuwse zeevissers blij met verhoogd quotum Goed nieuws uit Brussel: Noord zeevissers mogen volgend jaar vijftien procent meer tong van gen dan nu. Tong is de belang rijkste vissoort voor Zeeuwse vissers. Harmen van der Werf Vlissingen -Blaas Marijs De Zeeuwse overheden scharen zich eensgezind achter het ac tieprogramma van de commis sie-Balkenende. Zij zijn ook be reid daarvoor de portemonnee te trekken. Rolf Bosboom Goes -Jan Peter Balkenende GOES De politie heeft woensdag invallen gedaan in drie woningen in Goes. Daarbij zijn drie mannen aangehouden. Volgens de politie hebben de invallen en arrestaties te maken met een onderzoek naar verdovende middelen. Aan de Beestenmarkt werd 's middags een 23-jarige bewoner aangehouden bij een inval. Eerder op de dag zijn, in het kader van het zelfde onderzoek, op twee andere adressen in Goes een 52-jarige man en een 53-jarige man aangehou den. In de woningen is on derzoek gedaan. OOSTDIJK Een fietser is gisterochtend gewond ge raakt bij een botsing met een motor op de Oude Rijksweg (N289) bij Oost- dijk. Het slachtoffer is met een ambulance naar het zie kenhuis gebracht. De motor en fietser bot sten rond 7.40 uur op el kaar. De motorrijder bleef ongedeerd. Een bergingsbedrijf heeft de beschadigde motor weggesleept. TERHOLE Een auto is gis terochtend in de sloot be land bij de Rondweg Ter hole (N290). De bestuurder is behandeld door ambu lancepersoneel. Het ongeluk gebeurde rond 5.50 uur. Een bergingsbe drijf uit Koewacht heeft de auto weggesleept. Het is onbekend hoe de bestuur der er aan toe is. Ook de toedracht van het ongeval is niet bekend. SINT JANSTEEN Een fiet ser (15) uit Hulst is afgelo pen zondag gewond ge raakt bij een aanrijding met een auto op de Tragel in Sint Jansteen. Het slacht offer liep een snijwond in het gezicht op. De automo bilist ging er na de aanrij ding vandoor. Het ongeluk gebeurde zondag tussen middernacht en 00.30 uur. De jongen reed over de Tragel richting de fietsers tunnel. Een auto kwam de jongen tegemoet en reed hem aan. De jongen viel en beschadigde zijn bril. Jan Peter Balkenende, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36