i Boomstra heeft nog één remise nodig om Wiersma op te volgen Scarsom.nl 30 Hoe groter de spanning, des te gro ter de ontlading. In polonaise en op de klanken van een carnavals kraker hupten de Nederlandse handbalsters gisteravond door hun kleedkamer in het Zweedse Göteborg. Met de winst op Spanje (24-29) hadden de vrouwen van bondscoach Helle Thomsen een historische overwinning geboekt: voor het eerst staat Nederland in de halve finale op het EK. Wie er vooraf ook gevraagd werd naar de verwachtingen rond het Europees kampioenschap, het antwoord was bij de handbalsters steeds hetzelfde. Goed presteren op het EK is ontzettend lastig en de Europese strijd is vanwege de opzet waarin elke wedstrijd vanaf de poulefase telt, zwaarder dan het WK of de Olympische Spelen. En lastig was het gisteren ook. Een aantal keer stond Nederland op ruime voorsprong, met ten minste vijf punten verschil, maar Spanje wist die voorsprong steeds weg te werken en kwam na een kwartier in de tweede helft zelfs voor te staan. Met de verdediging van Spanje had Nederland veel moeite, tot Oranje tien minuten voor het einde weer de leiding nam. Met onderscheidende rollen voor Nycke Groot, die uiteindelijk ook werd gekozen tot speelster van de wedstrijd en Estavana Pol man, met haar tien doelpunten topscorer in de wedstrijd. Eerste prijs Nederland is sinds de tweede plaats op het WK, een jaar gele den, en de vierde plaats op de Spe len op jacht naar zijn eerste grote titel. In september vertrok bonds coach Henk Groener na acht jaar dienst, een nieuwe impuls zou nieuwe kansen bieden. Kort daar- Veel speelsters spelen bij topclubs in het buitenland die actief zijn in de Champions League na werd de Deense Helle Thom sen als de nieuwe coach gepresen teerd. Twee jaar geleden deed Ne derland er op handbalgebied nau welijks toe. Maar het laatste jaar is een enorme progressie geboekt. Ook in het buitenland wordt met interesse gekeken naar het snelle spel van de Nederlandse vrouwen. De meeste speelsters van Oranje zijn actief in het buitenland bij topclubs die meedoen aan de Champions League. Die ervaring betaalt zich nu uit. In veel gevallen heeft een club niet één, maar meerdere Neder landse speelsters binnen de gele deren. Zoals het Duitse Bietig- heim, met Tess Wester, Martine Smeets, Maura Visser en Angela donderdag 15 december 2016 y .i. i A F 1 Malestein. Of het Hongaarse Györ met Yvette Broch en Groot. Voordeel Nederland strijdt morgen tegen de nummer 2 uit de andere poule, Denemarken. De finale wordt zon dag gespeeld. Mocht Nederland zich daarvoor plaatsen dan is de kans groot dat het Noorwegen treft, de wereldkampioen en nor maal gesproken de onbetwiste nummer 1 op een EK. Bijkomend voordeel bij het re sultaat van gisteravond: de plaats van Nederland bij de laatste vier in dit eindtoernooi is tevens vol doende voor directe kwalificatie voor het WK van volgend jaar in Duitsland. De negen eerder gespeelde par tijen in de tweekamp eindigden zes keer in remise en drie keer ging Boomstra er met de winst vandoor. De twee Nederlanders spelen in totaal twaalf partijen en minstens drie overwinningen zijn nodig voor de titel. Na een gelijkspel van daag is de Groninger in dat geval niet meer te achterhalen. De pas 18-jarige Groenendijk en Boomstra hebben met dit WK geschiedenis geschreven. Nog niet eerder vochten twee Nederlanders onderling uit wie zich wereldkampioen mag noe men. Het is voor het eerst in ruim 30 jaar dat de titel sowieso terugkomt naar Nederland. In 1984 won Harm Wiersma voor het laatst. De tweekamp zou eigenlijk tus sen Groenendijk en Alexander Georgiev gaan, die vorig jaar no vember in Emmen wereldkam pioen werd. Om onduidelijke re den zag de Rus er echter van af om zijn titel te prolongeren, iets wat tot hevige verontwaardiging leidde. Boomstra (de nummer drie van dat WK) mocht in zijn plaats met de Wageninger (de nummer twee) om de we reldtitel strijden. Boomstra is al vijf jaar professioneel dam mer met heel wat ti tels op zijn palmares. Zo werd hij in 2012 en 2015 Nederlands kam pioen dammen. In 2014 werd hij tot Europees kam pioen gekroond. Daarnaast werd hij derde op het WK van 2013 en 2015, net na debutant Groenen dijk. In aanloop naar de twee kamp noemde Boomstra de we reldtitel een jongensdroom. Die droom lijkt nu in vervulling te gaan. „Ik had alleen nooit ge dacht dat mijn tegenstander een Nederlander zou zijn en geen Rus, en dan ook nog eens ie mand die jonger is dan ikzelf." Vind een overzicht van alle garages bij jou in de buurt op carsom.nl Oranje voor het eerst in halve finale EK handbal Nooit kwamen de Nederlandse handbalsters verder dan plaats 7 op het EK, maar gisteren plaatsten zij zich voor de halve fi nale in Göteborg. Lisette van der Geest Göteborg Estavana Polman (rechts) was onhoudbaar voor de Spaanse verdediging en scoorde maar liefst tienmaal. FOTO AFP steen onderhouds beurt voor mijn auto? SCHEVENINGEN Roel Boom stra (foto) kan vandaag voor het eerst in zijn carrière de we reldtitel dammen pakken. Daar voor hoeft de 23-jarige groot meester in Scheveningen slechts remise te spelen tegen Jan Groenendijk. Carsom weet het! Onafhankelijk auto-onderhoud vergelijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30